Jak pomoci dětem lépe zvládnout nástup do školy?

https://www.blog.mojra.cz/post/508

Začátek září je tady a s ním začíná školní rok. Dvouměsíční prázdniny rychle utekly a děti se musí znovu vrátit do školních lavic a ke školním povinnostem. Většina dětí dává rodičům patřičně najevo, že se jim do školy nechce, a raději by si nadále užívaly prázdniny.

 

Co s tím?

Prázdniny jsou obdobím regenerace, odpočinku, volného času, dovolených, zážitků s rodinou a širší rodinnou společností. Je to období her, zábavy, odpočinku, pozdějšího usínání a delšího spánku ráno, je to čas pohody a zábavy. Škola naopak přináší do života dětí strukturovaný režim ve formě pravidelného vstávání ráno, rozvrhu hodin, domácích úkolů, kroužků a podobně. Jako školní psycholožka jsem pozorovala, že zejména první týden školy po prázdninách bývá pro děti náročný, než se zase dostanou do systému. Během září si žáci na školní režim zvykají a následně fungují bez problémů.

 

Jak však můžeme dětem i rodičům pomoci, aby nástup do školy byl co nejpohodovější, bez ranních slziček a vět jako "nechci jít do školy"?

Škola hraje v životě každého dítěte velmi důležitou roli. Je to důležité místo pro sociální interakci, učení, děti zde zažívají úspěchy, zklamání, učí se ovládat své chování, respektovat učitele i spolužáky a v interakci se spolužáky se učí řešit konflikty jiným způsobem než doma nebo ve školce. Dítě zde poznává sám sebe, objevuje to, v čem je dobré a co mu nejde, a učí se zvládat tuto frustraci.

 

Motivující a milující rodiče a učitelé mohou dítěti v tomto období pomoci naučit se situace vhodně zvládat a případné neúspěchy brát jako motivaci ke zlepšování a rozvoji. Každé dítě však má určité limity, které je důležité respektovat, jak dítě samotné, tak i jeho rodiče.

 

Nástup do školy je pro každé dítě po letních prázdninách změnou. Aby děti tuto změnu zvládly co nejlépe, je důležité je patřičně připravit. Pokud se dítě například během prázdnin zvyklo chodit spát později a ráno déle spát, je vhodné poslední jeden až dva týdny prázdnin postupně začít dávat dříve spát a ráno ho brzy budit, aby v září nemělo problémy s vstáváním do školy. Také je vhodné s dítětem mluvit o tom, že nastupuje například do třetího ročníku, již během prázdnin, a jít s ním nakoupit školní potřeby a oblečení podle jeho vlastního výběru, aby si dítě spojilo začátek školního roku s novými věcmi, které si samo vybralo.

 

Nepřehlédnutelnou a možná hlavní motivací pro děti, proč se mohou těšit do školy, jsou zájmové kroužky. Je důležité vybírat zájmové kroužky velmi citlivě s ohledem na konkrétní zájmy dítěte, aby mělo možnost dělat to, co ho baví, a rozvíjet svůj potenciál. Zájmové kroužky jsou pro všechny děti velmi důležité, protože pomáhají rozvíjet tvůrčí potenciál dítěte, a i děti, kterým učení zrovna nejde, mohou zažít úspěch, uznání a radost a budovat svou identitu pozitivním způsobem. Víme, že i děti s problémovým chováním mohou lépe ovládat své chování, pokud mají možnost sebevyjádření v kroužcích, které je baví a naplňují.

 

Známky nejsou vše

Nesmíme zapomínat na to, že známky nejsou všechno, a jsou děti, z nichž nebudou vědci ani učitelé, ale to neznamená, že nemohou mít skvělou budoucnost. Právě proto je důležité věnovat pozornost zájmům a silným stránkám dítěte a podporovat ho v tom, co ho baví a naplňuje. Některé děti se učí rychle, a to jim může pomoci při volbě budoucího povolání, zatímco jiné děti jsou více zaměřené na mimoškolní aktivity, například sport, a šikovný sportovec nemusí mít samé jedničky, aby byl úspěšný. Každé dítě je jedinečné a zaslouží lásku. Tak dopřejme našim dětem, aby mohly zažít, že jsou milované takové, jaké jsou, a nechť je pro ně škola místem sebepoznávání, objevování vlastního potenciálu a podpory při sebepoznání, poznání svých silných stránek a talentů, ve kterých je rodiče budou naplno podporovat, aby mohly být tím, kým chtějí, a najít si v životě uplatnění a profesi, která je bude bavit a naplňovat, a v níž se budou cítit šťastní a plnohodnotní.


Nechť je tedy začátek školního roku obdobím něčeho nového a neznámého v tom pozitivním smyslu. Nechť nám dá příležitost dát dětem křídla a možnost vyzkoušet si něco nového, nové kroužky, aby si mohlo dítě vybrat, co ho baví, a co naopak ne. A nechť jsme my, rodiče, tím opěrným pilířem, který dítě potěší a povzbudí, když nějaká učiva bude nad jeho síly, aby nemuselo zažívat pocity, že je hloupé nebo neschopné. Protože stejně jako nehodnotíme rybu podle toho, jak umí lézt na strom, nehodnoťme děti podle toho, co neumí, ale buďme tady pro ně, aby mohly společně s námi a s radostí objevovat a rozvíjet svůj potenciál.


Známky na vysvědčení nikomu nezajistí šťastnou budoucnost, mysleme na to u našich dětí. Vzdělání je důležité, ale mnohem důležitější než známky je, aby z našich dětí vyrostly zdravé a sebevědomé osobnosti, které znají své kvality, svůj potenciál a vědí, co chtějí v životě dělat. Nedovolme, aby známky na vysvědčení odbíraly dětem radost ze života a sebevědomí. Abychom pak v pubertě nemuseli řešit vážné psychické problémy dětí, kterých je stále více, a které mohou mít své kořeny i v tom, že dítě v mladším školním věku často slyšelo, že je hloupé nebo neschopné kvůli známkám, jeho talent byl přehlížen a zájmy se nevyvíjely, protože se muselo učit něco, co ho stejně později přestalo bavit, a později na to dítě jednoduše kašlalo a zjistilo, že ho nic nebaví, ani život. Máme to ve svých rukou.




Autor: Mgr. Jitka Kneslová, psycholožka online poradny MOJRA 

 

 

Záškoláctví

Nejbližší termíny: 28.01.2025

Záškoláctví

Nejbližší termíny: 28.01.2025

Záškoláctví

Nejbližší termíny: 28.01.2025


Právě jste četli článek: Jak pomoci dětem lépe zvládnout nástup do školy?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Autor: Psychologická poradna | Jak pomoci dětem při panických atakách | Tipy psychologa | Co dělat při panickém ataku Panické ataky nebo také panické záchvaty představují náhlé a intenzivní epizody strachu nebo úzkosti, které se projevují různými fyzickými a psychickými příznaky. Mezi fyzické příznaky patří například dušnost, zrychlený srdeční tep, třes, pocení, nevolnost nebo závratě. Tyto stavy se objevují neočekávaně a mohou trvat i něko...

Pokračovat ve čtení

Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Autor: psychologická poradna | zvládání stresu u dětí | tipy psychologa pro rodiče | podpora duševního zdraví dětí ,,Jen tam, kde se setkávají děti, existuje reálná šance na zábavu.“ Mignon McLaughlin Podpora duševního zdraví dětí v čase školy a školního stresu patří mezi hlavní úkoly, které rodiče musí řešit v současném rychle se měnícím a náročném vzdělávacím prostředí. Škola přináší pro děti celou řadu výzev, od náro...

Pokračovat ve čtení

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Autor: Psychologická poradna | příčiny a prevence dětské agrese | tipy psychologa pro rodiče a učitele | zvládání agrese u dětíAgrese ve školním prostředí může mít závažné důsledky pro všechny zúčastněné – děti, rodiče i učitele. Může narušit nejen výuku, ale i psychické zdraví dětí a celkovou atmosféru školy. Jak rozpoznat varovné signály agresivního chování, co může být jeho příčinou a jak se mu efektivně vyhnout? Tento článek se ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat