Jak naučit dítě na nočník bez stresu?

https://www.blog.mojra.cz/post/482

Irena (32 let): Moje dítě si k nočníku vybudovalo jasný a svérázný vztah. Jednoduše ho ignoruje a nočník tak zůstává absolutně nedotčený. Samozřejmě ví, jak se ta krásná modrá věc ležící v rohu, jmenuje a k čemu by měla správně sloužit, ale ne a ne ho na něj dostat. Ptala jsem se kamarádek a dostalo se mi sto různých rad, které se podobaly nebo vzájemně vylučovaly. Ale já byla stále v koncích.

Jak poznat, že je dítě připravené?

První známky toho, že dítě začíná své vyměšování ovládat, se mohou objevit již po prvním roce života. Většina batolat je ovšem připravena používat nočník až zhruba mezi 18. a 24. měsícem. Celý proces je ale velmi individuální, takže je na místě trpělivost a důslednost. Zde přinášíme pár bodů, které mohou znamenat, že je dítě připravené, začít se učit používat nočník:

  • Grimasy – dítě používá pohyby a gesta vyjadřující, že potřebuje vykonat potřebu

  • Vydrží – dítě vydrží být suché alespoň dvě hodiny během dne nebo je suché po probuzení

  • Ví, co je nočník – umí si na něho samo sednout, vstát, udrží na něm rovnováhu

  • Umí splnit jeden nebo dva jednoduché pokyny

    • Pravidelnost – má pravidelnou a předvídanou stolici 
    • Chce přebalit – ve „špinavém“ se necítí pohodlně a vyžaduje přebalení

    • Samostatnost – projevuje zájem o nošení spodního prádla „pro velké děti“

      Začínáme

      Pokud jste u své ratolesti zaznamenali některý z výše uvedených signálů, můžete začít s učením. V první řadě je důležité s dítětem mluvit. Mluvte o jednotlivých částech těla a o tom, jak se nočník používá. Využívejte jednoduchá slova například „čurat“ a „kakat“ a buďte konzistentní v jejich používání, aby nebylo dítě zmatené. Pokud dítě hlídá jiný člen rodiny, měli byste ho seznámit s vaším plánem a postupem, ať je vše ve vzájemné shodě. Uzpůsobte také oblečení, které dítěti dáváte. Mělo by to být takové, které si dítě může snadno stáhnout i natáhnout.

      Místnost s nočníkem

      Místnost s nočníkem zabezpečte. Zajistěte, aby nebyly volně dostupné například žádné čisticí prostředky apod. Ze začátku vždy dítě doprovázejte a kontrolujte. Nočník by měl být snadno dostupný, pokud tedy žijete v domě, umístěte ideálně jeden do každé koupelny. Pokud nočník nemáte a rozhodli jste se dítě učit rovnou na záchod, není od věci využít dětské záchodové prkénko a stoličku pod nohy, tak ať se dítě cítí při jeho používání co nejstabilněji.

      Systém

      Chození na nočník zařaďte do denního režimu. Posaďte dítě na nočník po probuzení nebo po jídle. Pokud se nevyprázdní, nevadí, zkuste to znovu později. Aby se dítě nenudilo a sezení na nočníku nebyla otrava, můžete mu nabídnout knížku nebo hračku, aby to pro ně bylo o něco zajímavější. I chlapečky nejprve učte čůrat vsedě, čůrání ve stoje přijde na řadu později. Systém podpořte také tím, že dítě budete učit i odpovídající hygieně – utírání, splachování, umývání rukou apod.

      Podpora

      Dítě se na nočník určitě naučí. Celý proces ale vyžaduje velkou trpělivost. Nemá cenu na něj tlačit. Pokud je dítě úspěšné, pochvalte ho a buďte pozitivní. Připravte se na to, že ze začátku bude docházet k nehodám. V tomto případě dítě netrestejte, zkrátka ho jen převlečte, vysvětlete, že je to normální a dále se touto situací nezabývejte. 



      Chcete se poradit s odborníkem? Naši dětští psychologové jsou tu pro vás: 


      [--vyvoj-deti--]








      Právě jste četli článek: Jak naučit dítě na nočník bez stresu?

    Komentáře

    • Připojte se do diskuze.
      Zadéjte Váš kometář.

    • Avatar

    Podobné články



    Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

    Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

    Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

    Pokračovat ve čtení

    DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

    DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

    Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

    Pokračovat ve čtení

    Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

    Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

    Autor: Psychologická poradna | Jak pomoci dětem při panických atakách | Tipy psychologa | Co dělat při panickém ataku Panické ataky nebo také panické záchvaty představují náhlé a intenzivní epizody strachu nebo úzkosti, které se projevují různými fyzickými a psychickými příznaky. Mezi fyzické příznaky patří například dušnost, zrychlený srdeční tep, třes, pocení, nevolnost nebo závratě. Tyto stavy se objevují neočekávaně a mohou trvat i něko...

    Pokračovat ve čtení

    Psychologové portálu Mojra.cz

    Štítky


    Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat