Jak mluvit s dětmi o sexu a sexualitě

https://www.blog.mojra.cz/post/671

Autor: psychologická poradna | Tipy pro rodiče, jak mluvit s dětmi o sexu


Sex a sexualita jsou témata, která jsou ve většině společnosti tabu. Mluvit s dětmi o sexu může být pro rodiče náročné, jde však o konverzaci, kterou je důležité vést se svými dětmi. Jak a kdy je nejvhodnější čas začít mluvit se svými dětmi o sexu a sexualitě?


Komunikace je základ

Mezi nejdůležitější věci v této oblasti patří komunikace. Otevřená a upřímná komunikace o sexu může pomoct dětem vyrůstat se zdravým postojem k sexualitě a vztahům. Pokud jste rodič, je důležité, abyste byli připravení na tyto rozhovory a přizpůsobovali je jejím potřebám a úrovni porozumění dítěte.


Komunikace by měla být přiměřená věku dítěte. Pro malé děti byste měli používat jednoduché a jasné výrazy. I malé děti se mohou dozvědět o věcech, jako jsou názvy jejich tělesných částí, souhlas a důležitost respektování osobních hranic. Jak dítě roste a vyvíjí se, postupně zvyšuje množství informací s věkem dítěte. Komunikovat s dětmi o sexu a sexualitě je určitě důležitá věc, která jim pomáhá pochopit vlastní tělo, vztahy a bezpečné chování se v této oblasti.


Jakým být rodičem při rozhovoru s dětmi?

  • Otevřený a upřímný – Děti dokážou vycítit, pokud se cítíte trapně anebo nepříjemně, takže se snažte být co nejotevřenější a nejupřímnější vůči vašemu dítěti. Odpovídejte na jejich otázky a přímo a věkově přiměřeným způsobem.
  • Přiměřený jazyk – Není třeba používat u dětí odborné názvy na pohlavní orgány, pokud se vaše dítě necítí pohodlně. Je dobré pokud používáte přezdívky anebo slangové výrazy, které jsou vám blízké a nepřekážejí ani jednomu z vás.
  • Empatie a naslouchání – Dejte svému dítěti vědět, že jste při něm a vždy ho vyslechněte bez odsuzování. Snažte se pochopit jeho pohled na věc a reagujte na jeho obavy.
  • Dobrý vzor – Děti se učí hlavně pozorováním dospělých ve svém životě, takže je důležité, abyste jim ukázali zdravý přístup k sexualitě. Mluvte s respektem o jiných lidech a jejich tělech a buďte ve svých vlastních vztazích upřímní.


Na co byste se měli při rozhovoru zaměřit?

  • Anatomie a biologie – Nejdůležitější oblastí je anatomie a biologie. Děti by měli mít alespoň základní znalosti o fungování svého těla, včetně vlastních pohlavních orgánů a reprodukčního systému. Zde je potřeba znovu přizpůsobit k věku dítěte.
  • Zdravé vztahy – Své děti byste měli učit o tom, co je to zdravý vztah a to včetně fyzických, emocionálních a sexuálních hranic.
  • Bezpečnost – Ta je prvořadá. Děti by měli vědět, jak se chránit před sexuálním zneužíváním a predátory. Je důležité je naučit, že ne
  • Sexualita a identita: Děti by měli mít možnost prozkoumat svojí sexualitu a identitu bez strachu z odsouzení. Potřebují, abyste je akceptovali a podporovali jejich sexuální orientaci anebo pohlavní identitu. Bez ohledu na to, co vaše dítě říká anebo dělá, je důležité, aby vědělo, že ho milujete a akceptujete ho takového, jaký je.


Čemu byste se měli při rozhovoru vyvarovat?

Rozhodně se vyvarujte zatajování a lhaní v těchto věcech. Neposkytujte nepřesné a zavádějící informace, ani příliš nepřikrášlujte. Může to dítě zmást a narušit vaši vzájemnou důvěru.


Děti by se neměli ani velmi strašit a mluvit s nimi o sexu v negativním smyslu, ani příliš zacházet do úplných detailů. Není třeba rozvádět rozhovory o pohlavních nemocech anebo nechtěném těhotenství, bez poskytnutí širšího kontextu. Pokud se vaše dítě bude ptát na cokoliv z daného tématu, nezlehčujte a nevysmívejte se jeho otázkám. Mohlo by se zaleknout, že je téma tabu a nebude mít vůči vám dostatečnou důvěru.


Rozhovor o sexu a sexualitě s vašimi dětmi není jednorázová událost. Je to probíhající rozhovor, který by měl růst s nimi. Jde o náročné téma a neexistuje univerzální přístup, který by fungoval pro všechny děti a rodiny. Nejdůležitější je tedy otevřená a upřímná komunikace přizpůsobena věku a individuálním potřebám vašeho dítěte.


Důvěra je klíčová

Posílená důvěra mezi rodiči a dětmi je velmi důležitá. Pokud se dítě cítí pohodlně mluvit se svými rodiči o sexu, je pravděpodobnější, že se na ně obrátí s otázkami anebo s problémy, které je trápí. Rodiče by měli vytvářet otevřené a podporující prostředí, kde děti ví, že jejich názory a pocity jsou důležité. Takové prostředí pomáhá budovat důvěru a umožňuje dětem, aby se cítili bezpečně a jako akceptované, což je klíčové pro jejich emocionální a psychický vývoj. Rodiče by také měli být připravení poslouchat bez předsudků a reagovat citlivě, aby děti věděli, že se na ně můžou vždy spolehnout.

 

Vychovávejte děti v této oblasti

Výchova k zodpovědnosti je důležitým aspektem vzdělávání dětí v oblasti sexuality. Otevřený rozhovor pomáhá dětem pochopit, že sex je přirozenou součástí života a přináší se sebou i velkou zodpovědnost. Rodiče by měli vést diskuze o bezpečném sexu, antikoncepci a prevenci pohlavních chorob (u starších dětí), protože tyto témata jsou důležité pro zdraví a pohodu dětí. Takové rozhovory nejenže informují, ale takové připravují děti na zodpovědné a bezpečné rozhodování se v budoucnosti. Stejný důraz je potřeba klást i pro zabraňování šíření dezinformací, které jsou zásadní pro správný vývoj dětí.


Pokud neposkytnou správné informace rodiče, děti si mohou vyhledávat informace jinou cestou, často z neověřených anebo nespolehlivých zdrojů. Proto je důležité, aby děti dostávali přesné a podložené informace přímo od rodičů anebo osob, kterým mohou důvěřovat. Takovým přístupem zabezpečíte, že budou děti správně chápat dané témata a vyhnou se dezinformacím, které by mohli negativně ovlivnit jejich názory a rozhodování.


Respekt k vlastnímu tělu a nabytí sebehodnoty

Diskutování o tělesném zdraví a sexualitě může výrazně přispět k rozvoji pozitivního vztahu dětí k jejich vlastnímu tělu. Tímto způsobem se děti učí nejen vážit si svého těla, ale i respektovat své osobní hranice. Zároveň jim to pomáhá rozumět a respektovat hranice jiných lidí, což je důležité pro jejich celkový vývoj a sociální interakci s jinými.


Předcházení zneužívání

Vzdělávání dětí o souhlase a osobních hranicích je základem, protože může výrazně přispět k prevenci zneužívání a násilí. Děti se tak učí rozpoznat a chránit své práva a bezpečí. Je důležité, aby děti pochopili, že mají právo a povinnosti říct „ne“ v situacích, které jim způsobují pocit nepohodlí anebo ohrožení. Takovým přístupem se děti učí chránit sebe a získávat sebevědomí potřebné na ochranu svých hranic a zároveň nabývají respekt u hranic jiných.


Pamatujte, že v tom nejste sami. Existuje mnoho zdrojů, které vám pomohou při rozhovorech s vašimi dětmi o sexu a sexualitě. Je i mnoho knižních zdrojů, které mohou dopomoct v zdravém rozhovoru s dětmi mluvit o sexualitě například od Jaroslavy Koníčkové. Nebojte se požádat o pomoc, pokud ji potřebujete. 






Právě jste četli článek:Jak mluvit s dětmi o sexu a sexualitě 


Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

Pokračovat ve čtení

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

Pokračovat ve čtení

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Autor: Psychologická poradna | Jak pomoci dětem při panických atakách | Tipy psychologa | Co dělat při panickém ataku Panické ataky nebo také panické záchvaty představují náhlé a intenzivní epizody strachu nebo úzkosti, které se projevují různými fyzickými a psychickými příznaky. Mezi fyzické příznaky patří například dušnost, zrychlený srdeční tep, třes, pocení, nevolnost nebo závratě. Tyto stavy se objevují neočekávaně a mohou trvat i něko...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat