Introvert vs. extrovert, jaký je rozdíl v jejich osobnosti a jací jsou v partnerském vztahu?

https://blog.mojra.cz/post/392

Extrovert či introvert, to je oč tu běží. Jistě jste tyto dva protichůdné pojmy již slyšeli. Ale co doopravdy znamenají, jaký je jejich význam? Mnoho definic zjednodušuje odpověď na tuto otázku na soud, že se extrovert raději obklopuje lidmi, nebo na to, že introvert je spíše málomluvný. Kde je ale jádro rozdílu mezi těmito dvěma charakteristikami? Může se během života člověk přesunout z pólu extraverze k introverzi? Vydrží dlouhodobý vztah extroverta a introverta? Jaký je extrovert a introvert ve vztahu? A která charakteristika je dnes výhodnější?


Tak kde je tedy ten rozdíl?

V prvé řadě je nutné podotknout, že nikdo není stoprocentní extrovert nebo stoprocentní introvert. Tyto dvě charakteristiky bychom měli brát spíše jako kontinuum, na kterém se každý z nás pohybuje než jako dvě možnosti, mezi kterými nic není. Proto je označení jedince jako introverta či extroverta nepřesné.Je jasné, že každý extrovert má rád i chvilku pro sebe, kdy si pustí film nebo přečte knížku, stejně jako to, že mnoho introvertů si čas od času umí užít i zábavu ve společnosti. To, jestli je člověk spíše extrovertní nebo spíše introvertní závisí na skutečnosti, zda cítí, že ho nabíjí energií spíše situace, kdy je ve společnosti, nebo naopak chvíle, které má sám pro sebe.


Jací tedy jsou extroverti?

Pro extroverty jsou vnější svět a všechny objekty v něm mnohem důležitější než pro introverta. Extrovert investuje a šíří svou psychickou energii ven, vztahuje se k vnějšímu světu. Věci posuzuje a porovnává podle druhých a řídí se spíše dle objektivních dat a norem udávaných z venku. Společenské poměry a očekávání pro něj bývají důležité a málokdy překročí hranice. Často působí jako maják, který dává světlo okolí, musí si však dávat pozor, aby to nepřehnali a zůstalo nějaké světlo i pro ně samotné.Extroverti mohou zapomínat na své potřeby a nevšímat si svých pocitů (ty mohou dokonce zpochybňovat, protože nejsou objektivní), protože jim zabírá tolik času a energie zaměřování pozornosti na okolí. To může v určitém bodě způsobovat tlak a zmatky v nevědomí extroverta, kterým nerozumí. Při přehlcení ale mohou cítit vztek, protože jejich okolí jim jejich potřeby nenaplňuje, přesto, že pro své okolí dělá extrovert první poslední, jak ale může okolí plnit potřeby extroverta, když si je sám extrovert neuvědomuje nebo je minimálně nevyjadřuje?


Co je charakteristické pro introverty?

V dnešním světě bohužel bývá introverze podceňována a upozaďována. Být introvertní rozhodně automaticky neznamená být stydlivý a plachý asociál. Pro introverta je středem pozornosti jeho vnitřní svět, tedy jeho pocity, touhy a fantazie. Tyto individuální prožitky mohou být často velmi odlišné od toho, co je obecně společností přijímáno. Introvertní lidé jsou tedy otevření všemu, co přichází zevnitř, na tyto pocity a myšlenky reagují a pracují s nimi. Stejně tak se věnují svým potřebám, zpravidla si je lépe zvědomují než extroverti. Normy zvenčí nepovažují jako normativ, podle kterého by se měli řídit, ale spíš jako omezující aspekt. Své dojmy nijak nezpochybňují, naopak se snaží své projevy chování a rozhodování přizpůsobit právě vnitřním dojmům, chce žít v souladu se sebou samým. Introverti touží po sebeprosazení, proto mohou působit jako egoisté. Také mohou mít tendenci zobecňovat své názory a myšlenky a nabývat dojmu, že to mají všichni stejně, a že jeho názor je ten jediný možný a správný. Protikladně od extroverta se nesnaží přizpůsobit světu okolo, ale snaží se svět okolo přizpůsobit sobě. I introvert má však oblasti, kde mohou zůstat některé aspekty mimo vědomí.


Introverti mají tendenci vnější svět znehodnocovat, to je však dlouhodobě neudržitelné, za tímto postojem introvertnější jedinci schovávají strach z vnějšího světa. Introverti musí přijmout fakt, že vnější svět má velkou moc, musí tedy s tím, co se děje okolo nich také pracovat a reagovat na to. V každodenním kontaktu s lidmi mohou být introvertní lidé méně spontánní. Komunikačním dovednostem se často naučí velmi dobře, jen potřebují mít více pod kontrolou, kdy a s jakými lidmi se baví. V komunikaci dávají přednost komunikaci se známými lidmi, se kterými mají společné téma, než aby vedli s cizí osobou rozhovor nad formálními tématy.


Partnerství introverta a extroverta

Ne nadarmo se říká, že se protiklady přitahují. Těžší pak ale je tyto protiklady u sebe dlouhodobě udržet. Říkáte si, jak může dlouhodobě vztah, mezi tak odlišnými póly jako je velmi extrovertní osoba a velmi introvertní osoba? S vědomou prací na vztahu je to možné. Dokonce může být takový vztah velmi harmonický. Jako u každého vztahu jsou i zde alfou a omegou společného soužití komunikace a porozumění. Pokud je váš protějšek spíše introvert, měli byste mít například pochopení, že jsou chvíle, kdy nemá na mluvení s kýmkoliv sílu, a to ani s osobou, kterou bezmezně miluje. Zkrátka jsou pro něj důležité okamžiky, kdy naprosto o samotě dobíjí baterky, aby pak mohl být plně k dispozici vám, neberte si tedy tuto charakteristiku osobně. Pokud je váš partner či partnerka naopak extrovert, nenechte se pohltit pocitem ohrožení, že například chodí často mezi lidi, a že ke štěstí potřebuje mezilidský kontakt i s jinými osobami než s vámi. Opravdu nejde o to, že byste mu nestačili, jednoduše je pro extroverta důležité být v kontaktu s okolím, mezilidský kontakt jej naplňuje a opravdu se nemusíte bát, že jde prvoplánově o to, že by vás váš protějšek chtěl podvést.


Je velmi užitečné promluvit si o vzájemných potřebách a tužbách (jak už jsme se dočetli, jejich rozklíčování může být pro extroverta náročnější). Například po příchodu z práce může nastat situace, kdy extrovert plný dojmů chce hned dění z celého dne sdílet s tím druhým. Naopak introvert se cítí vyšťaven po dni, kdy musel komunikovat s několika lidmi a potřebuje pár minut oddech. To všechno je potřeba vykomunikovat, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům. Problém může být i společné plánování aktivit mezi lidmi. Zde se doporučuje, aby extrovert navrhl aktivitu, kterou by chtěl uskutečnit (kino, večeře, setkání s přáteli) a introvert by mohl určit další detaily – čas a místo, aby se na aktivitu s předstihem připravil a nacítil se na atmosféru. Velkou výhodou je, že extroverti obecně více mluví a introverti více naslouchají. Proto se společně můžete doplňovat.


Dá se extroverze a introverze přeučit?

Jak jsme se dočetli výše, každý z pólů má své velké výhody, ale také úskalí. Nedá se tedy říct, že by jeden z pólů byl lepší než ten druhý. Je ale pochopitelné, pokud se na sobě rozhodnete pracovat v některé z oblastí, kde zatím nejste spokojeni. Jako velký extrovert se například postupně můžete naučit větší trpělivosti, toleranci, vhledu do sebe a také umění být sám se sebou. Začít můžete meditací, jógou, relaxačními technikami nebo tím, že si naordinujete během týdne několik chvilek pro sebe, kdy se budete zabývat tím, jak vám je a co cítíte. Věřte, že to může z dlouhodobého hlediska velmi pomoct vašemu sebeuvědomění a sebepoznání. Pokud jste naopak silný introvert, může vás trápit občasný strach z některých sociálních situací, nebo cítíte, že by se hodilo vylepšit své komunikační dovednosti. Zde je výhodou, že může výrazně pomoct trénink. Zkuste se odhodlat a více se zapojovat do diskuzí. Určete si malé krůčky a postupně se například dostanete k tomu, že se pokusíte oslovit cizího člověka na ulici s dotazem. Pokud se vystavíte tomuto občasnému stresu, měly by úzkost a strach z takového kontaktu ustupovat.

 


Obecně ale platí, že nemá smysl se do něčeho nutit. Pokud na sobě budete chtít něco změnit, mělo by to mít pro vás smysl, musíte vědět, proč to děláte. Určitě to nedělejte jen kvůli práci, kvůli partnerovi, kvůli rodičům, nebo kvůli tomu, že se to tak společnosti líbí. Každý jsme jiný, každý máme jiné vlastnosti, a pokud něco chcete změnit, musí to jít z vás a musíte z toho mít dobrý pocit. Ať už řešíte problém v partnerství nebo vás trápí, že byste v některých situacích chtěli být více extrovert nebo více introvert, vždy se můžete obrátit na odbornou pomoct. Jít k psychologovi se dnes stává běžné a může to významně změnit kvalitu vašeho života. Na našem portálu Mojra.cz máte na výběr z mnoha odborníků mnoha specializací. Všechny konzultace probíhají online, takže vás nepřekvapí karanténa a navíc ušetříte mnoho času. Těšíme se na vás!

 

 

 
 

Právě jste četli článek: Introvert vs. extrovert, jaký je rozdíl v jejich osobnosti a jací jsou v partnerském vztahu?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyNebojte se komunikace se zdravotně postiženými!

Nebojte se komunikace se zdravotně postiženými!

Dnešním tématem je kontakt se zdravotně postiženými. Může se jednat o postižení dětí i dospělých. Při komunikaci s nimi se můžeme cítit nesví, nevíme, co od nich očekávat a jak se chovat, aby to přijali. Jak s nimi správně komunikovat? Jaké má komunikace s nimi specifika? A jak se asi cítí při komunikaci oni? My jsme pro vás tyto odpovědi našli a věnovali jim celý článek.Při komunikaci se zdravotně postiženými je dobré držet se něk...

Pokračovat ve čtení

Terapie pro dospívající a adolescenty

Terapie pro dospívající a adolescenty

Ještě vám nebylo 18 let, ale cítíte, že byste potřebovali psychoterapii? Nechcete situaci sáhodlouze probírat s rodiči, ale chcete se k ní nejprve postavit sami čelem? Nebo snad vaše dítě navštěvuje psychologa či terapeuta a vy jako rodič nevíte, co si o tom myslet? Přinášíme vám souhrn informací, které se vám v těchto případech mohou hodit. Jak je to s věkem?Jednou z prvních otázek, kterou si mladiství pokládají je ta, zda se ...

Pokračovat ve čtení

Z jiné perspektivy: Jak děti vnímají rozvod rodičů?

Z jiné perspektivy: Jak děti vnímají rozvod rodičů?

Jste si jistí, že rozvod je nevyhnutelný, ale nevíte, jak o něm říci svým dětem? Řada psychologů se shoduje na tom, že co a jak sdělit, záleží i na jejich věku.  Nicméně všechny děti, ať už mladší, či starší, vnímají, že se rodinná atmosféra změnila. Proto je důležité s rozhovorem o rozvodu příliš neotálet, děti totiž nejvíce strádají, když jsou zmatené. To, že rozvod není jednoduchý a bouří se ve vás veškeré možné emo...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video