HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

https://www.blog.mojra.cz/post/206

U plných stolů krutým hladem zmírám, u žhnoucích kamen zabíjí mne mráz… Můj úsměv rybníček je slzavý a slzy zas tak veselé… Mou jistotou je nestálost a zmatek, jasno mi vchází z temných nočních chvil… A to, co miluji, jsem dávno zardousil… A přece tolik naděje mám v duši, štěstíčko na mne přímo dotírá… (F. Villon – Tulákova balada)

 

V úvodu jsme použili úryvek z díla francouzského básníka F. Villona, ve kterém je naprosto přesně vystižena nálada člověka s hraniční poruchou osobnosti. Střídání světlých a temných období, impulzivní chování, sebepoškozování… To je jen málo z obrovského množství symptomů, které tuto poruchu provází. Dá se s ní žít? Jde vyléčit? Nejen tyto otázky se pokusíme zodpovědět v dnešním článku.


Buď vše, nebo nic!


V jedné chvíli vás milují, v druhé nenávidí. Smích střídá hněv a pláč. V lidech vidí buď absolutní dobro, nebo zlo. Působí divně, možná i trochu děsivě, protože nikdy nevíte, co od nich můžete čekat… I tak bychom mohli popsat člověka s hraniční poruchou osobnosti.


Hraniční porucha osobnosti se vyznačuje dramatickým a nevyrovnaným chováním. Vzniká většinou již v dětství, v souvislosti s citovým strádáním v rodině, nebo nějakým traumatizujícím zážitkem. Osoby s touto poruchou nejsou schopny vytvořit si své vlastní, bytostné já, nerozumí druhým ani sami sobě.


A tak si vytváří určité alter ego, které jim má pomoci obstát ve světě. Jenže ani toto falešné já jim život s hraniční poruchou neusnadní. Nejsou totiž schopni vidět svět barevně, ale pouze bíle, nebo černě. Buď jste hodní a milují vás, nebo zlí a v tom případě vás nenávidí. Buď si jejich lásku zasloužíte, nebo vámi pohrdají. Buď vše, nebo nic. A i vše se dokáže lusknutím prstu změnit v nic. Je to opravdu velmi komplikovaná porucha.


Hraniční porucha nebo jen „špatné“ dny?


Diagnostika hraniční poruchy je obtížná. Každý z nás prožije chvíle emoční nestability, jsme náladoví a reagujeme na určité situace přehnaně. To ještě neznamená, že trpíme hraniční poruchou osobnosti. Celý proces diagnostiky je pak o to více ztížen tím, že se k hraniční poruše často přidruží další problémy – deprese, úzkost, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování… Je opravdu důležité, aby psycholog/psychiatr zapátral do hloubky, co za těmito projevy stojí.


Hraniční porucha nejsou totiž jen špatné dny, které vás trápí několikrát do roka. Je to dlouhodobý a opakující se stav s typickými symptomy:


- emoční labilita, náladovost, optimismus střídá pesimismus
- strach z opuštění
- problémy s navazováním vztahů a jejich udržením
- chronické pocity prázdnoty, sebevědomí střídá pohrdání
- nestabilní chování a myšlení
- impulzivnost střídají záchvaty pomalosti
- pocity zoufalství, zmatku, ztracenosti
- derealizace, depersonalizace
- přechodné halucinace, paranoia
- časté myšlenky na sebevraždu, sklony k sebepoškozování
- porucha vnímání sebe sama

 


  •     Věděli jste, že…?

    • Hraniční poruchou osobnosti trpí častěji ženy než muži. A to v souvislosti se zneužíváním v dětství, zanedbáváním nebo týráním rodiči.
    • Sebepoškozování je nejtypičtějším projevem hraničí poruchy osobnosti. Ani ne tak v důsledku toho, že by v ubližování sama sobě měly osoby s touto poruchou „zálibu“, ale často si tak chtějí určitým způsobem vynutit lásku a péči okolí.
    • V období dospívání jsou časté experimenty s drogami a jinými návykovými látkami, jakožto forma sebepoškozování.
    • Někdy se může hraniční porucha osobnosti projevovat častým střídáním sexuálních partnerů a tíhnutím k divokému sexu a různým sexuálním praktikám.
    • V souvislosti s nejasným nazíráním na sebe sama se dostavuje také tápání, co se sexuální orientace týče.
    • Podle některých studií se symptomy poruchy stabilizují kolem 50. roku života.

 




Léčba hraniční poruchy osobnosti


Terapie v případě této poruchy je obzvlášť náročná, a to nejen pro klienta, ale i pro psychologa/psychiatra. Je založena na neustálém posouvání a překračování osobních hranic, což není vůbec jednoduché.


Často se při léčbě volí psychoanalýze a dialektická behaviorální terapie. Samozřejmě je léčba doplněna léky – antipsychotika, anxiolytika, antidepresiva.


Důležitou roli zde sehrává také podpora a pomoc okolí. V lehčích případech lze terapii zvládnout ambulantně, u těžších je pak nutná hospitalizace na psychiatrickém oddělení.

 



V případě, kdy pojmete podezření, že se potýkáte s hraniční poruchou osobnosti neváhejte, a co nejdříve vyhledejte pomoc psychiatra a psychologa. Chronické deprese a úzkosti, které tuto poruchu provázejí spolu se sklony k sebepoškozování mohou mít fatální důsledky. 


O rozdílu mezi psychologem a terapeutem si můžete přečíst v tomto článku!








Právě jste četli článek:  HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Marian před 4 roky
    Marian

    Dobrý deň, chcel by som radu ako partner, alebo bývali partner táto poloha je momentálne nejasná, osoby ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou trpí HPO. Pokiaľ mám vedomie, nebola jej táto choroba nikdy diagnostikovanie aj keď odborníka už navštívila v detstve aj v dospelosti. Jednalo sa o 1-2 návštevy s ktorých mala pocit, že aj tak jej nepomôžu. To, že trpí HPO, je môj názor ktorý som si vytvoril štúdiom keď som chcel pochopiť ci sa vlastne deje. Trpí úplne všetkými príznakmi ktoré sa v článkoch o HPO spomínajú snáď len tu sexuálnu orientáciu neviem posúdiť, inak všetko drogy, alkohol, nesputany sex, striedanie nálad, agresivita, strach z opustenia, prehnaná žiarlivosť, vydieranie sebevrazdou, sebaposkodzovanie... Dôležitá informácia je, ze odomna podstatne mladšia, mohla by mi byť dcérou. Naš vzťah začal nádherne, toľko porozumenia a vzájomnej sympatie som dlho nezažil, aj napriek veľkému vekovému rozdielu ho začali akceptovať aj jej rodičia. Snívala o deťoch, spoločnom dome, spoločnej budúcnosti "ako mi bude meniť plienky keď budem starý" na to sa normálne tešila. Po určitom období však začala byť mojim najväčším kritikom, a jej žiarlivosť bola abnormálna, 20 minútové zdržanie v zápche na ceste domov znamenalo, že som určite bol s nejakou inou..... Zle nálady striedali dobre, lásku nenávisť a takto to bolo ako na hojdačke. Prestal som to zvládať a niekoľko krát som sa pokúsil vzťah ukončiť, vyhrazkami sebevrazdou a sebaposkodzovanim ma vždy donútila sa vrátiť. Nakoniec vzťah ukončila ona a ja som súhlasil, padol mi kameň zo srdca, že to prebehlo takto v kľude. Mýlil som sa, po rozchode mi začala vyčítať, že som ju k tomu donútil, že som nemal súhlasiť a ze za všetko vlastne môžem ja. Jej žiarlivosť nabrala ešte väčšie obrátky. Mne samému začala tiež chýbať, tak sme sa začali znova stretávať, hádky však neprestali a za vinníka som bol označený vždy ja aj keď to tak nebolo. Teraz sa nachádzame v štádiu ktoré ani neviem popísať, keď sa deň neozve príde žiarlivosť a slová ako jej chybám, keď sme spolu je chladná od meraná hadava, zo všetkého ma viní, tvrdí, že sa ma boji milovať a veľmi chce, berie mi moje použité oblečenie aby v ňom mohla v noci spávať a cítiť ma tak pri sebe. Chcem sa opýtať ma vzťah s takýmto človekom nejakú šancu, že bude fungovať normálne? Veľmi je mi jej ľúto chcem jej pomôcť ci ako priateľ alebo partner. Bojím sa, že si pokazí svoj život neuvazenymi rozhodnutiami, na druhej strane cítim beznádej, že jej pomôcť nedokážem. Sk som Vás týmto textom otravoval, prepáčte celkom mi pomohlo sa takto vykecat. Vaša odpoveď by ma však potešila. Prajem Pekný deň, Marián

  • Tým poradny Mojra.cz před 4 roky
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den, Mariáne, nacházíte se v nelehké situaci. Pokud si budete chtít o všem promluvit s psychologem, můžete si objednat konzultaci zde https://mojra.cz/zakaznik/VlozitKonzulataci S psychologem můžete hovořit sám, probrat vaše pocity atd. Nebo lze také přizvat ke konzultaci partnerku - to by nebylo od věci, pokud není vaše podezření na HPO podložené odborným vyšetřením. Třeba to nakonec může být úplně jinak, než to vypadá. Psycholog může hovořit s každým zvlášť, případně formou párové terapie. Záleží čistě na vás a partnerce, co vám bude vyhovovat.

  • Jana Kotlarova před 3 roky
    Jana Kotlarova

    Mám podezření, že tím trpí má matka. Jak ji mohu pomoci?

  • Ladislav Kulil před 2 roky
    Ladislav Kulil

    Já mám hraniční poruchu osobnosti a byla mi diagnostikována schizofrenie. Jak to?

  • Hana před 2 roky
    Hana

    Mám všechny priznaky. Myslela jsem ale , že jsem sociopat, jenže na to jsem asi až příliš sama. Nevím jak dál.

  • David Bleša před 2 roky
    David Bleša

    Dobrý den, už delší dobu se u mě projevují symptomy hraniční poruchy osobnosti…, už jsem byl i u psychologa, či psychiatra, ale nikdo není schopný identifikovat mé pocity nálady, únavu, prázdnou a nezřízené chování.., bohužel tyto pocity se objevují u mě už od dětství.., díky emocnim šokům a pandemii., covid19… to začalo nabírat nezvladatelných obrázek a již nejsem schopnej zit normální život….,prosím o pomoc; děkuji., je to naléhavé už to opravdu nezvládam..

  • Markéta před 11 měsíci
    Markéta

    Dobrý den, že mám tuto poruchu jsem zjistila teď po 40 roce svého zvláštního života. Chci s tím bojovat, ale upřímně to sama moc neumím, terapie jsou na tuto poruchu daleko a jsou pro mě finančně nedostupné. Byla jsem dlouho sama s dětmi, protože moje vztahy asi ničím. Chci už myslet jinak a né že mám strach, dělám v životě jiné věci než jiní, prostě blbosti a občas mám chuť si zase ublížit. Psychiatrička mi dala jen léky, ale jinak nic, ale já potřebuji pomoci i vnitřně. Je pro mě nějaká pomoc ?

  • Tým poradny Mojra.cz před 11 měsíci
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den Markéto, muselo být pro Vás těžké, jednak celé ty roky vnímat vaši odlišnost a zároveň i zjištění diagnózy. V každém případě je odvážné, že jste pátrala po příčinách svých těžkostí. Mnoho lidí na to nemá možná odvahu, čas, kompetence. Je důležité, že si všechno uvědomujete a chcete s tím pracovat, chcete pracovat na sobě. Právě pro Vás je terapie řešením. U nás v Mojře máme spoustu odborníků, kteří by Vás na této cestě sebeuvědomění dokázali doprovázet. Případně hledejte klinického psychologa ve svém okolí. Nenechte se odradit. S pozdravem Mgr. Jana Brunariová, Online psycholog poradny MOJRA.


Podobné články



Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Autor: psychologická poradna | rodičovský stres a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat emoce při výchově Emoce a jejich zvládání může být v mateřství někdy náročné. Je to totiž těžká, ale krásná cesta životem. Různé výzvy, kterým čelí každá matka, se v mateřství běžně objevují. Radost, láska a krásné okamžiky střídá i stres, únava, frustrace či občasné pochybnosti. Naučit se je zvládat vám pomůže prožít toto období ...

Pokračovat ve čtení

Na hranici pekla: Kombinace deprese a hraniční poruchy osobnosti (BPD)

Na hranici pekla: Kombinace deprese a hraniční poruchy osobnosti (BPD)

Autor: psychologická poradna | symptomy hraniční poruchy osobnosti | tipy psychologa | život s hraniční poruchou a depresivními epizodami  „Je to tak běžné, že se to může stát komukoli z nás. Problémem však je, že nikdo o tom nechce mluvit.“ Ruby Wax Deprese a hraniční porucha osobnosti (BPD) patří mezi dvě velmi závažné psychické poruchy, které často koexistují, přičemž jejich kombinace vede k výraznému zhoršení kvality života. Tyto dvě...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat