Co je to šikana a jak se jí bránit?

https://www.blog.mojra.cz/post/31

Připravili jsme si pro vás sérii článků o dnes velmi probíraném tématu šikany. V úvodním článku vysvětlíme několik obecných definic, zaměříme se na to, co pojem šikana vlastně znamená. Další články pak budou zaměřeny na specifickou problematiku šikany na školách a v zaměstnání.

 

Co je to šikana?


Původ slova šikana najdeme ve francouzštině, kde chicane znamená zlomyslné obtěžování, týrání, pronásledování, omezování. A přesně o tom šikana je, jedinec či skupina osob fyzicky i psychicky týrá slabšího člověka v kolektivu. Formy šikany jsou různé, stejně tak i její provedení, objevuje se na školách, v zaměstnání, v armádě, ve vztahu i rodině. Novějším problémem je pak kyberšikana, při které se využívá moderních technologií (mobilní telefony, internet, kamery…), mnohdy bývá kyberšikana dovršením klasické šikany, např. sdílení ponižujících fotek na veřejných sítích apod. Nejkomplexněji pojímá problematiku šikany PhDr. Michal Kolář, z jehož díla budeme v článku vycházet.

 

Nejčastější příčiny šikany


Šikana se objevuje napříč všemi generacemi, nejstarší příčinou jsou sociální rozdíly společnosti. V dnešní době neustále se zrychlujícího tempa, klesá důraz na úctu k autoritám, či je autoritativní moc často zneužívána. Trendem je benevolentnější výchova dětí, kterým není respektive žádné chování zakazováno. V neposlední řadě je příčinou také tlak kolektivu, touha po moci či zvědavost.

 

Agresor vs. oběť


U šikany jakéhokoliv druhu je vždy jasné rozdělení rolí na toho, kdo šikanuje (agresor) a toho, na kom je šikana páchána (oběť).


Obětí se stávají ti, kteří nějakým způsobem vybočují z kolektivu, např. lidé s handicapem, obézní, sociálně slabší, mající jinou národnost či náboženské vyznání apod.


Agresor bývá fyzicky zdatnější než jeho oběť, pochází z lepší sociální skupiny. Často jsou to lidé s nízkým sebevědomím, různými komplexy a problémy, kteří si šikanováním dopřávají pocit moci. Není výjimkou, že se agresorem stane ten, který byl v minulosti v pozici oběti.


Agresory můžeme obecně rozdělit na 3 typy:


1. Silák -  impulzivní, hrubý, bez vztahu k autoritám

2. Slušňák – narcistické sklony, rafinované a promyšlené jednání

3. Oblíbenec – baví sebe i skupinu, komunikativní, má vliv

 


Jaké jsou druhy šikany, jak se šikana projevuje?


Šikana může mít fyzickou i psychickou podobu, objevuje se napříč všemi věkovými skupinami. Agresor opakovaně týrá svou oběť nejčastěji za použití agrese či manipulace. Dalšími vnějšími znaky šikany jsou nepoměr sil mezi týraným a agresorem, opakovaní a záměrnost, samoúčelnost. Na základě vnějších projevů agrese můžeme šikanu rozdělit do tří skupin:


1. Přímou a nepřímou

2. Fyzickou a verbální

3. Aktivní a pasivní

 


Propojením výše uvedeného získáme 8 variant (typů) šikanování:


1. Fyzické aktivní přímé – fackování, kopání, škrcení…

2. Fyzické aktivní nepřímé – ničení věcí, člen skupiny pošle ostatní, aby oběť zbili …

3. Fyzické pasivní přímé – fyzické bránění oběti v dosažení jejích cílů

4. Fyzické pasivní nepřímé – odmítnutí splnění požadavku

5. Verbální aktivní přímé – nadávky, urážky, zesměšňování…

6. Verbální aktivní nepřímé – šíření pomluv, symbolická agrese (kresby, básně…)

7. Verbální pasivní přímé -  ignorace, neodpovídání na otázky, pozdrav

8. Verbální pasivní nepřímé – při nespravedlivém obvinění oběti se ji nikdo nezastane apod.

 

Stádia šikany


Vznik ostrakismu

Oběť je postupně stavěna na okraj kolektivu, rozšiřují se pomluvy, intriky…


Fyzická agrese, manipulace 

Agresor začíná využívat násilí pro uspokojení svých potřeb. V této fázi lze ještě šikanu zastavit, pokud se ostatní členové kolektivu oběti zastanou.


Vytvoření jádra 

Klíčový moment pro rozvoj šikany, agresor si vytváří skupinu příznivců, která mu pomáhá v dosažení jeho cílů vůči oběti, utužování moci.


Přijímáni norem agresora

Názory agresora jsou v kolektivu považovány za nepsané zákony


Totální (dokonalá) šikana

V tomto stádiu již agresor ztrácí jakékoliv zábrany, chce ubližovat a působí mu to radost. Totální šikana se projevuje zejména v armádě, věznicích, nápravných zařízeních pro mládež, ale v omezené míře se s ní setkáváme i na školách/pracovištích.

 

Následky šikany


Šikanování má negativní dopad na celý kolektiv. Agresoři se utvrzují v tom, že prostřednictvím násilí dosáhnou všech svých cílů a nevidí ve svém jednání nic neobvyklého. Přihlížející jedinci ze skupiny získávají pocit, že je společnost nedokáže ochránit a netrestá bezpráví. U obětí se nejčastěji rozvíjí posttraumatická stresová porucha, deprese, zhoršuje je jejich výkonnost, klesá jim sebevědomí, mají problém s navazováním vztahů, uchylují se k alkoholu či drogám, v některých případech vidí jediné východisko ze své situace v sebevraždě.

 

Jak se bránit a kde hledat pomoc?


Jestliže jste se stali obětí šikany, snažte se zachovat chladnou hlavu a rozhodně se nestyďte svěřit. Na hrozby agresora nereagujte, případné výhružné materiály si uschovejte a vyhledejte odbornou pomoc. Obrátit se můžete na linku důvěry, internetové poradny, psychology, v závažnějších případech také na policii. V naší psychologické poradně vám pomůžeme vyrovnat se s následky šikany, zaměříme se na trénink asertivního chování aj.

 






V příštím článku se zaměříme na projevy šikany ve školách a jak ji řešit.  










Právě jste četli článek: Co je to šikana a jak se jí bránit?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Autor: Psychologická poradna | příčiny a prevence dětské agrese | tipy psychologa pro rodiče a učitele | zvládání agrese u dětíAgrese ve školním prostředí může mít závažné důsledky pro všechny zúčastněné – děti, rodiče i učitele. Může narušit nejen výuku, ale i psychické zdraví dětí a celkovou atmosféru školy. Jak rozpoznat varovné signály agresivního chování, co může být jeho příčinou a jak se mu efektivně vyhnout? Tento článek se ...

Pokračovat ve čtení

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Autor: Psychologická poradna | Ztráta zaměstnání | Vliv ztráty práce | Strategie zvládání ztráty práce Ztráta zaměstnání patří mezi nejstresovější události v životě, a to zejména pro lidi v produktivním věku, kteří se blíží k důchodu. V tomto životním období může být hledání nové práce složitější a emocionálně náročnější.Emocionální vliv ztráty práce Ztráta práce může mít silný emocionální dopad, zejména když člověk...

Pokračovat ve čtení

Překonávání bariér: Jak se mění přístup k trans lidem?

Překonávání bariér: Jak se mění přístup k trans lidem?

Autor: psychologická poradna | Transgender| Změna pohlaví rady psychologaTransgender nebo také transsexualita je téma, které v dnešní společnosti budí různorodé reakce, často bohužel hodně negativní. Pojďme se podívat na krátké shrnutí, jak je to s trans lidmi v naší společnosti, jak se mění náš pohled a jak je důležité o některých tématech aktivně mluvit.Co znamená být transgender?Na začátek si připomeneme, co to znamená, když je někdo trans člo...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat