Co je domácí násilí?

https://www.blog.mojra.cz/post/21

Manželství či vztah někdy prochází těžkým obdobím, mnohdy probíhají hádky, občas může padnout i nějaká facka. Velmi často se setkáváme s tím, že po bouřlivé výměně názorů, jeden z partnerů obviní toho druhého z domácího násilí.


Avšak je nutné si uvědomit, že ne každé uhození, psychický nátlak aj. je možné tímto termínem označit. V tomto článku si rozebereme základní pravidla, která musí být splněna, aby šlo opravdu o domácí násilí.

 


Domácí násilí – znaky:


1. Repetice (opakování)


2. Dlouhodobost


3. Eskalace (stupňování)


4. Jasné rozdělení rolí násilník X oběť


5. Neveřejnost

 


Domácí násilí a jeho oběti


Nejčastěji bývá v pozici oběti žena. Ovšem domácí násilí v rodině je mnohdy pácháno také na mužích, dětech či seniorech. Ať už se obětí stane kdokoli, vždy je zde zřejmý dopad na fyzické i psychické zdraví.


Oběť často přejímá vinu sama na sebe, ospravedlňuje násilníkovy činy, zlehčuje následky, které přitom mohou mít (zejména u fyzického násilí) fatální konec, odmítá pomoc.


Z psychického hlediska se u oběti často vyskytuje postraumatická stresová porucha, vyznačující se nespavostí, nervozitou, psychickým vyčerpáním, časté jsou poruchy příjmu potravy, alkoholismus, narkomanie, sebevražedné myšlenky aj.

 

Podoby domácího násilí v rodině:


1. Fyzické – nejčastěji bití, které se postupně stupňuje. Násilník může oběť kopat, škrtit, řezat, pálit cigaretou apod.   

2. Psychické – násilník vyžaduje úplnou kontrolu nad obětí, vyhrožuje, zastrašuje, ponižuje, vydírá, snižuje důstojnost týrané osoby, zpochybňuje její duševní zdraví aj.

3. Sexuální – požadování sexuálního styku i přes nechuť oběti, znásilnění

4. Sociální a ekonomické – úplná kontrola nad financemi, odtržení oběti od okolí

 

Fáze domácího násilí:


Násilník se pokaždé drží stejného scénáře. Nejprve vyvolává konflikt a napětí, poté přechází k samotnému násilí, po kterém vždy následuje lítost a pokud je mu odpuštěno nastává chvilkové období klidu. Postupem času se zkracuje interval mezi obdobím klidu a konfliktem, násilí nabývá na brutalitě.


Domácí násilí – pomoc:

Pokud jste se stali obětí domácího násilí, či víte o někom, na kom je pácháno, nenechávejte to být, ale vyhledejte pomoc, ať už se obrátíte na policii, neziskové organizace či psychologickou poradnu.


 


„Jsem proti násilí, protože i když se zdá, že je pro dobrou věc, ta dobrá věc je pouze přechodná, ale zlo, které zplodí, je trvalé!“


M. K. Gándhí









Právě jste četli článek: Co je domácí násilí?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Ztratil/a jsem práci před důchodem. Co teď? Praktické rady, jak najít nové uplatnění

Autor: Psychologická poradna | Ztráta zaměstnání | Vliv ztráty práce | Strategie zvládání ztráty práce Ztráta zaměstnání patří mezi nejstresovější události v životě, a to zejména pro lidi v produktivním věku, kteří se blíží k důchodu. V tomto životním období může být hledání nové práce složitější a emocionálně náročnější.Emocionální vliv ztráty práce Ztráta práce může mít silný emocionální dopad, zejména když člověk...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka?

Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka?

Autor: psychologická poradna | Tipy psychologa, jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověkaZtráta blízké osoby je velmi bolestivá zkušenost, která může ovlivnit všechny aspekty našeho života. Je důležité si uvědomit, že neexistuje správný nebo nesprávný způsob smutku a každý prožívá ztrátu blízkého člověka individuálně. Pokud člověk přijde o osobu anebo o něco cenného v jeho životě, je to jedna z nejtěžších zkušeností, kterým...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat