Valentýn: Svátek zamilovaných, nebo pouhá komerce?

http://blog.mojra.cz/post/141

Blíží se nám 14. únor a s ním den sv. Valentýna – jedněmi oslavovaný, druhými zatracovaný. Jaká je historie oslav dne zamilovaných? Jde v tento den opravdu o lásku, nebo jen o pouhou komerci? Na to se podíváme v dnešním článku.


Jak vznikl den svatého Valentýna?


Oslavy dne svatého Valentýna mají původ v anglosaských zemích. V tento den si partneři každoročně vyznávají lásku a obdarovávají se maličkostmi – sladkosti, přáníčka s motivem srdce apod.


Historie oslav sahá však až do starověkého Říma, kdy se v předvečer sv. Valentýna vložily do urny lístečky se jmény dívek, které si následně losovali mladí muži. Dívka, jejíž jméno si muž vytáhl, se měla stát jeho „láskou“ po celý další rok. Známější je však legenda o knězi Valentýnovi, který vzdoroval římskému vládci Claudiovi II. a i přes jeho zákaz tajně oddával římské vojáky s milovanými dívkami. Kněz Valentýn byl zatčen a 14. února popraven, tento den byl později věnován oslavám jeho mučednictví, lásky a náklonnosti mezi partnery.

Postupem času začaly oslavy svátku zamilovaných úspěšně pronikat i do evropských zemí. Popravdě, hlavně z komerčních důvodů. 


Vyznání lásky, nebo jen zbytečný stres?


Mnoho lidí zastává názor, že Valentýn je jen nesmyslným zvykem, který jsme přejali od Američanů a vyznávají si lásku hezky česky na 1. máje pod rozkvetlou třešní.  Z psychologického hlediska je pak Valentýn jako takový zbytečným svátkem, jde pouze o den v kalendáři. 


Ovšem kvůli převzatým zvyklostem se z tohoto rádoby obyčejného data stal jeden z nejvíce stresujících dní v roce. Jen jsme se otřepali z vánočního stresu, už abychom vymýšleli dárek pro partnera k Valentýnu. Všude na nás číhá srdíčková výzdoba, z televize a rádií se ozývají výzvy na výhodné slevy wellness pobytů pro zamilované páry apod. Tatam jsou doby, kdy stačilo poslat partnerovi milostné přáníčko. Dnes už dopředu plánujeme honosné večeře při svíčkách a nakupujeme drahé dárky. Rok od roku samozřejmě dražší, abychom trumfli ten minulý. A majitelé restaurací, hotelů a obchodů se jen radují a dále vyzdobují své obchody srdíčky a amorky, aby mohli vyždímat naše peněženky. Takže ano, opět se budeme opakovat, ale Valentýn je dnes převážně jen o komerci. Bohužel.


Co radí psychologové?


Nejspíš vás napadne, že existuje jen jediná rada – tento svátek neslavit. Jenže každé pro má i své proti. Je krásné vyznat svému partnerovi lásku, avšak neměli byste tato vyznání situovat pouze na jeden den v roce. A rozhodně by neměla být oslava lásky něčím stresujícím, co zruinuje vaši peněženku. Jestliže založíte váš vztah na penězích a drahých dárcích, je něco špatně.


Vyznávejte si s partnerem lásku po celý rok, obdarovávejte se maličkostmi, nechte se vést momentálním popudem namísto populární tradice. Dostat dárek na svatého Valentýna je předvídatelné, vztah mnohem víc okořeníte, pokud budete partnera překvapovat.


Svátek zamilovaných samozřejmě slavit můžete, ale berte jej s jistým nadhledem. Partnerské vztahy jsou i tak většinou velmi náročné, tak proč si přidávat starosti navíc kvůli jednoho data v kalendáři?


Pokud se však stále cítíte ve stresu, nebo řešíte jiné partnerské problémy, neváhejte se obrátit o pomoc na psychologa. Jen ten dokáže odkrýt podstatu vašich problémů a nabídne různé možnosti k jejich vyřešení.

Právě jste četli článek:  Valentýn: Svátek zamilovaných, nebo pouhá komerce?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyONLINE NEVĚRA: Nový fenomén naší digitální doby

ONLINE NEVĚRA: Nový fenomén naší digitální doby

Partnerské vztahy prochází lepšími i horšími obdobími. Objevují se krize, hádky i neshody. Na dva je toho tak akorát. Co když se ale do vztahu přidá ještě někdo třetí? Nevěra. Velký strašák každého vztahu. Už dávno se však nejedná jen o tajné schůzky v hotelích či poměry v práci. Nová doba a technologie přinášejí neuvěřitelné možnosti, a to i v oblasti vztahů. Jak se s nástupem digitálních technologií proměňují naše v...

Pokračovat ve čtení

Jak přežít Valentýna, když jsme bez partnera?

Jak přežít Valentýna, když jsme bez partnera?

Blíží se 14. únor a s ním spojený den sv. Valentýna. V obchodech vládne růžovo-červená barva, všude jsou vystavená srdíčka, plyšoví medvídci pro zamilované, květinářství jsou přeplněna růžemi, restaurace lákají svou nabídkou romantických večeří a hotely wellness pobyty pro páry. Sociální sítě jsou zaplněny dotazy na originální dárky pro partnera, sdílejí se zamilované fotky, mnohé ženy očekávají nabídku k sňatku, či plá...

Pokračovat ve čtení

Valentýn po rozchodu – zahrňte láskou SEBE!

Valentýn po rozchodu – zahrňte láskou SEBE!

Opět přichází nejrůžovější den v roce – svátek všech zamilovaných – Valentýn. Ačkoli se původně jedná o zahraniční svátek, v posledních letech se stává součástí i naší české kultury. A je jedno jestli ho vnímáte jenom jako komerční událost nebo jako skutečnou oslavu lásky, kam se podíváte vidíte srdíčka, lákavé pobyty pro dva, speciální valentýnské menu a slevy na všechny možné čokolády. Většinou už to člověk kolem ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video