Psychologická pomoc před rozvodem manželství

http://blog.mojra.cz/post/113

Rozvodové stání je velmi stresujícím zážitkem, ovšem psychika netrpí až u soudu, nýbrž již dlouho před tím. Málokdo má to štěstí, že rozvod proběhne rychle a v poklidu, většinou je to životní etapa plná rozbouřených emocí, obzvlášť v případě, kdy se řeší také péče o děti.


V dnešním článku se zaměříme na to, jak získat odbornou pomoc psychologa ještě předtím, než proběhne soud o rozvodu manželství a svěření dětí.


Vliv rozvodu na psychiku


Ukončit vztah, potažmo manželství je zásadním rozhodnutím, které změní váš život ve všech ohledech. Ať už s návrhem na rozvod manželství přijdete vy, nebo váš partner, zasáhne to oba dva. V první řadě se změní vaše finanční situace, najednou budete sami na všechny výdaje, a i boj o majetkové vyrovnání není nic lehkého.


Málokterý rozvod je ukončen oboustranně přijatelnou dohodou, obzvlášť pokud mají manželé děti a oba usilují o to, aby jim byly svěřeny do péče. Období před samotným rozvodem je doprovázeno mnoha emocemi, které mají negativní dopad na celkovou psychickou pohodu.


Psychické dopady rozvodu:


 • pocit nejistoty
 • stres
 • vypjaté emoce, zoufalství, beznaděj
 • deprese
 • ztráta smyslu života
 • trauma
 • snížené sebevědomí

Vliv rozvodu na děti

Rozvod rodičů nesou nejhůře děti. Najednou se jim rozpadají všechny dosavadní jistoty a často z celé situace obviňují sebe. Rodiče by jim v tomto období měli věnovat velkou pozornost, avšak praxe je taková, že většinou dospělí natolik řeší své problémy, že na starosti svých dětí zapomínají.

Pravidlem číslo jedna je s dětmi o všem otevřeně komunikovat. Jen pokud nebudete před dítětem nic tajit, vyhnete se tomu, že by z celé situace vinilo sebe. Rozhodně je však nezapojujte do hádek, dítě má zůstat dítětem, nezatěžujte jej tedy zbytečně vašimi problémy. Rodiče by měli své děti ujistit, že ačkoli to mezi nimi již neklape, na vztahu k dětem se nic nezměnilo, pořád tu budou pro ně a budou je milovat. Děti vždy milují oba rodiče stejně, nenuťte je se rozhodnout koho mají raději a s kým chtějí zůstat. Raději se zaměřte na to, jak co nejvíce minimalizovat změny, které nastanou. Pozor však na to, abyste dětem nedávali falešné naděje, vždy slibujte jen to, co dokážete dodržet. Pokud i přes všechnu vaši snahu dítě není schopno se s novou situací vyrovnat, vyhledejte odbornou pomoc, nejlépe z řad zkušených dětských psychologů.


Více se můžete dočíst v článku Jak připravit děti na rozvod rodičů


 Jak a proč vyhledat odbornou psychologickou pomoc před rozvodem manželství?


Často se setkáváme s názorem, že návštěva psychologa může přitížit u soudu. Vše má své pro a proti, avšak já v tomto kroku spatřuji zejména pozitiva. Přece jen, pokud trpíte depresemi a snažíte se je ještě před rozvodem vyřešit, je to mnohem lepší, než kdyby vám kvůli nim nesvěřili do péče děti, přestože jste jinak starostlivým rodičem.   Mnohdy je pomoc psychologa žádoucí a navržena přímo právníkem, aby se docílilo lepší domluvy mezi partnery. Psycholog pomůže klientům lépe zpracovat jejich pocity a vyrovnat se se situací, doporučí, jak se zachovat při řešení důležitých témat a také se zaměří na odstranění negativních důsledků rozvodu.


Možností, jak vyhledat pomoc psychologa je mnoho. Někdy jej doporučí přímo právník, jindy přátelé, či rodina. Existuje také mnoho linek pomoci, internet je přeplněn kontakty na psychology apod. Vždy si však vyberte takového, který má dobré reference, ať již na internetu, či od vašeho okolí.

Pokud nechcete složitě dojíždět do soukromé ordinace psychologa, či na jeho pomoc čekat dlouhé měsíce, obraťte se na psychology online poradny Mojra.cz, kteří se vám budou věnovat prakticky ihned.

 

 Právě jste četli článek:  Psychologická pomoc před rozvodem manželství

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar
 • Petr Kopecký před rokem
  Petr Kopecký

  Dobrý den. Manželka mi přišla na nevěru. (Proběhla třikrát s dvěma ženami , dvakrát pod vlivem alkoholu. ) Žádný trvalý vztah jsem s nima neměl. Druhý den po vypjaté situaci odjela k rodičům. Po třech dnech už byla u právníka a chce rozvod. Přitom se mnou komunikuje v klidu a dala mi druhou šanci s tím že se přestěhuje me do bytu v Plzni ,který vlastním a musím počkat až se odstěhují nájemníci. (2 měsíce) každopádně na rozvodu i přes tohle všechno trvá. Nevím jak už ji ti vysvětlit že je to zbytečná komplikace, která jde provést kdykoli jindy, kdybych selhal. Máme dvě malé děti(3roky,6mesicu). Když s ní mluvím přímo nebo po telefonu, zda se nakloněna alespoň naslouchat, jakmile si písem , cítím velký vliv jejich rodičů. (Oba spálený špatnou zkušenosti) . Nevím co mám dělat. Můžete mi nějak poradit? Děkuji Kopecký

 • Tým poradny Mojra.cz před rokem
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, v tomto případě doporučujeme konzultaci s psychologem, ať už formou individuální, nebo poté i párové terapie, při které si psycholog vyslechne obě strany a pomůže vám najít vhodné řešení. Nevěra jako taková velmi naruší důvěru ve vztahu, vliv rodičů tomu jistě také nepřidá. Proto by bylo vhodné situaci probrat na "neutrální" půdě s objektivním posluchačem - psychologem.. Přehled našich psychologů naleznete zde https://mojra.cz/nasi-psychologove S výběrem vhodného psychologa vám rádi pomůžeme. Tým poradny Mojra.cz


Podobné článkyKolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

Polyamorie – může to fungovat nebo je to jen chvilkový výstřelek? Ukazuje se, že polyamorní vztahy mohou být stejně kvalitní, jako vztahy monogamní. Lidé, kteří v takových vztazích žijí, často říkají, že jsou mnohem spokojenější, než kdy byli předtím. Mluví o hlubokém souznění, o tom, že více vztahů přináší do života spoustu nového. Polyamorické vztahy se objevují také v Česku. Jsou zde ale pořád něčím novým a neobvyklým, tak...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video