Pan Dokonalý: Osudová láska nebo zidealizovaný vztah?

http://blog.mojra.cz/post/218

Petra se v posledním ročníku na střední škole bláznivě zamilovala do spolužáka Pavla. Prožili spolu úžasných pár týdnů, plných zamilovanosti, romantiky, oba si mysleli, že jim to vydrží navěky, že jsou pro sebe stvořeni. Petra to s odstupem popisuje jako naprosté splynutí duší.


Žádné spolu až do smrti se však nekonalo. Po maturitě nastoupila Petra na vysokou školu a Pavel začal cestovat po celém světě. Chvíli se snažili udržet vztah na dálku, ale nakonec se domluvili, že to nemá cenu.


Dnes je Petře 45 let, ale na Pavla dodnes neumí zapomenout. Je 2x rozvedená a stále hledá toho pravého partnera. Možná podvědomě čeká na svého pana Dokonalého – na Pavla. Proč s ním tenkrát neodcestovala? Proč se nesnažila vztah stůj, co stůj udržet? Vždyť už nikdy nikoho takového nepotká. Byl její osudovou láskou! … Nebo ne?


Zkreslený ideál


Období zamilovanosti je často označováno za to nejkrásnější období vztahu. Je většinou bezstarostné, plné něžných dotyků, něhy a romantických gest. Partnera blíže poznáváme, vnímáme ho opravdu jako dokonalost samu, protože chyby přes růžové brýle jednoduše nevidíme.


Každé takové období však jednou skončí a my se na partnera začneme dívat racionálně. Někomu to trvá týden, jinému rok. Jde však o přirozený proces, kdy vztah vyzrává a přerůstá v něco vážnějšího než jen „pouhou“ zamilovanost. Někdy zjistíme, že to fungovat nebude, jindy partnera přijmeme (a on nás) i se všemi chybami. A jak roky plynou, občas si vzpomeneme, jak to bylo krásné, když jsme byli zamilovaní a na chvíli zatoužíme to ještě jednou prožít.


Pokud vztah skončí před zevšedněním je dost možné, že jej budete vnímat jako ideální a srovnávat s ním každé další partnerství. Tak jako Petra. A to vám může značně zkomplikovat život i partnerské vztahy. Protože Pavel ustrnul ve své roli pana Dokonalého, ale ostatní partnery měla Petra možnost vidět ve jejich pravé podobě, a že nikdo z nás není dokonalým.


Zaseknutí v zidealizovaném vztahu


Proč si tak rádi vztahy idealizujeme? Protože si do partnera chceme projektovat všechna naše přání a tužby. Nejedna žena si v dětství vysnila svého prince na bílém koni, a tak se ho snaží najít. Zamilovanost je tak trochu světem fantazií, vytvořili jsme si jakousi představu a té se držíme, toužíme prožít tu pohádku až do šťastného konce. Možná jsme i trochu naivní, ale jednoduše se snažíme snít svůj sen. A pokud vztah skončí? No, co už, vzpomínky zůstanou a věřte, že jen ty pozitivní. Lidský mozek má totiž tu úžasnou schopnost negativa časem vytěsnit z paměti. A pan Dokonalý bude dokonalým navždy.


Jenže takováto fixace a přeceňování bývalého partnera může mít vcelku zhoubný vliv na náš budoucí život, potažmo na partnerské vztahy. Jakmile se zasekneme v zidealizovaném vztahu, budeme podvědomě ostatní partnery s panem Dokonalým neustále srovnávat a s jistotou můžeme říci, že se mu opravdu nikdo nevyrovná.


Tři, dva, jedna… Odpoutat se!


Chcete-li být v životě šťastni, musíte se od ideálu partnera odpoutat. Čekání na návrat pana Dokonalého je totiž stejně absurdní jako čekání na Godota. Nevíte kdy, nevíte kde, a hlavně nevíte, jestli přijde. Proto musíte bývalé vztahy nechat v minulosti, a ne se k nim poutat.


A jak? Zkuste si třeba představit, jak by ten vztah vypadal, až by vymizela zamilovanost a on by zevšedněl. Když navážeme na příběh Petry, tak třeba by ji nakonec Pavlovo cestování vadilo, chtěla by se usadit a založit rodinu. Pavel možná děti ani nechtěl. Nebo by se časem z aktivního větroplacha stal domácí povaleč, kdoví. Postupně by Petra zjistila, že to vůbec není dokonalý vztah a rozhodně Pavel není pan Dokonalý.


Jakmile si přiznáte, že jste se drželi pouze určité představy a připustíte, že kvůli tomu všechny vaše vztahy troskotají, máte napůl vyhráno. Pokud se nezvládnete odpoutat sami, nebojte se vyhledat pomoc psychologa. Jde přece o vás a vaši možnost nezatratit kvůli vysněnému ideálu třeba právě toho vysněného prince a šťastný pohádkový konec.

 

Právě jste četli článek: Pan Dokonalý: Osudová láska nebo zidealizovaný vztah? 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyZasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Stavba nebo rekonstrukce domu je obrovským náporem na psychiku. Musíte se vyrovnat se spoustou papírování, zařizování a schvalování. Jakkoli růžově jste si vše plánovali, nic nakonec nepůjde jako po drátkách. Projekty, povolení, výběr stavební firmy, realizace stavby… Vše chce svůj čas, a hlavně dostatek financí. Nejednou si řeknete, že byste se na vše nejraději vykašlali, že jste se do toho raději vůbec neměli pouštět. Ale už jste investovali nem...

Pokračovat ve čtení

SINGLES: Nový životní styl?

SINGLES: Nový životní styl?

Vztahy se v posledních letech hodně proměňují. Už dávno neplatí, že když se žena nevdává okolo dvaceti, tak se na ni okolí dívá, jako by s ní bylo něco špatně. Pryč jsou také doby, kdy život na hromádce vzbuzoval veřejné pohoršení a narození dítěte mimo manželství bylo naprostým rodinným skandálem. Dnes je všechno okolo vztahů poměrně rozvolněné, každý si zkrátka žije život tak, jak sám uznává za vhodné.Zajímavým trendem posledn...

Pokračovat ve čtení

Psychika hrdinů: Policisté, zdravotníci, hasiči aneb život v první linii

Psychika hrdinů: Policisté, zdravotníci, hasiči aneb život v první linii

Ne všichni superhrdinové nosí kápě a škrabošky. Mnoho z nich se skrývá v uniformách a stejnokrojích. Nebojují pouze v noci a v utajení. Pracují každý den – ráno, večer, v noci. V dešti i v horku, celý den na nohou. S sebou si nesou obrovskou zodpovědnost. Jedná se o psychicky velmi náročná povolání. Na odpočinek a načerpání nových sil často není prostor. Na počátku stojí obrovské nasazení a touha pomáhat, dě...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video