MUZIKOTERAPIE: Když hudba léčí

http://blog.mojra.cz/post/320

Poslech hudby je oblíbenou činností napříč generacemi. Ať už se tóny linou ze sluchátek nebo z kuchyňského rádia, dokáží v nás vzbudit spoustu emocí a připomenout dávno zapomenuté zážitky. Jsou písně, u kterých s úsměvem na tváři vzpomínáme na loňské léto, u jiných pláčeme. Víte ale také, že hudba může léčit?


Muzikoterapie. To je název terapie pomocí hudby. Co si ale pod tím představit? Jak muzikoterapie vypadá v praxi?

 


Co je to muzikoterapie?

 

Muzikoterapie patři mezi tzv. expresivní nebo též umělecké terapie (stejně jako například arteterapie, dramaterapie či tanečně-pohybová terapie). Bývá často využívaná jako doplňková k jiné formě terapie. Hlavní roli hraje hudba a rytmus.Muzikoterapie v praxi


Jaké jsou účinky muzikoterapie? Terapie hudbou přispívá k většímu propojení s vlastním tělem a také ke zlepšení paměti, pozornosti nebo koordinaci pohybů. Právě proto je často využívaná jako forma rehabilitace, například pro pacienty po úrazu.


Muzikoterapie je ale také ideálním prostředkem v boji proti každodennímu stresu. Hudba dokáže navodit příjemnou náladu, harmonii a duševní klid.


V dnešní době jsme zvyklí neustále dělat více věcí najednou. Schválně se zamyslete, jak vypadalo vaše poslední jídlo? Věnovali jste se pouze jídlu nebo jste zároveň sledovali televizi, odepisovali na emaily nebo chystali svačinky pro děti? Muzikoterapie je výborným pomocníkem pro zlepšení koncentrace a schopnosti soustředit se pouze na jednu věc. Zároveň se také může stát vítanou chvílí odpočinku nebo formou prevence  syndromu vyhoření.


Techniky muzikoterapie

Nenechte se zmást, nejedná se jen o pouhý poslech hudby. Muzikoterapie pracuje s rytmem i dynamikou, zvuky přírody ale také například s tichem. Různé skladby pak vyvolávají různé emoce.


Druhy muzikoterapie

Muzikoterapie může probíhat individuálně, ale také ve skupině. Existují dvě základní formy muzikoterapie: aktivní a receptivní.

  • Receptivní muzikoterapie spočívá zejména v poslechu hudby, vnímání emocí, které daná skladba vyvolává a následné reflexi vlastních pocitů.
  • Při aktivní muzikoterapii jsou zapojeny různé hudební instrumenty, součástí mohou být vokální projevy nebo vytváření zvuků za pomoci vlastního těla. 

 


Komu hudba pomáhá?

Muzikoterapie má široké možnosti využití, proto je vhodná opravdu téměř pro kohokoli, v jakémkoli věku. Pro některé skupiny má však své speciální a nezastupitelné místo.


Muzikoterapie u dětí s autismem

Muzikoterapie je pro děti s autismem způsobem, jak lépe komunikovat s okolím. Děti s autismem žijí tak trochu ve svém vlastním světě, často se jim pomocí slov nedaří vyjádřit a domluvit se s ostatními. Hudba jim v tomto pomáhá. Děti se uvolní, učí se koncentraci a zlepšují koordinaci pohybů.


Muzikoterapie pro seniory

Terapie hudbou je využívána také v domovech pro seniory. Mnozí totiž bojují s pocity osamělosti a depresemi. Pomocí muzikoterapie dochází ke zmírnění těchto pocitů. Při aktivní formě muzikoterapie navíc senioři procvičují paměť, motoriku a obecně trénují své kognitivní funkce.


Muzikoterapie u mentálně postižených

Pro lidi s mentálním postižením je vhodná zejména aktivní skupinová muzikoterapie. Skrze hudbu dochází ke zmírnění úzkosti a strachu z neúspěchu. Při práci s rytmem a hudebními nástroji se zlepšuje motorika a vhodně zvolený emoční náboj skladeb pomáhá při práci s agresí.

 

Muzikoterapie, neboli terapie hudbou, má široké možnosti využití (od mírnění stresu, přes zlepšování paměti a pozornosti až po lepší koordinaci a motoriku). Využít ji může téměř každý. Nejčastěji je využívaná jako doplněk k jiným formám terapie.


Máte-li pocit, že pro vaši konkrétní situaci byste potřebovali spíše běžnou konzultaci s psychologem nebo hledáte další způsob psychologické péče jako doplněk k muzikoterapii, obraťte se na některého z našich psychologů.
Právě jste četli článek: MUZIKOTERAPIE: Když hudba léčí


Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyJak najít svého terapeuta?

Jak najít svého terapeuta?

Zbavte se nejistoty jednou provždy!Pokud už delší dobu přemýšlíte o terapii a stále vás brzdí fakt, že si vlastně nejste jistí, jak správně terapeuta vybrat, pak je dnešní článek právě pro vás. Dneska pro vás shrneme vše, co o hledání a výběru terapeuta potřebujete vědět. Ale pozor, varujeme vás předem: pak už vám nezůstanou žádné výmluvy, proč terapii pořád odkládat!    V minulém roce jsem byla svědkem něčeho, co mě hod...

Pokračovat ve čtení

KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

NENÍ ČAS ZTRÁCET ČAS!JASNĚ, STRUČNĚ A PŘEHLEDNĚ O TOM, KDO JE KDO MEZI ODBORNÍKY NA DUŠEVNÍ ZDRAVÍOrientovat se v tom, kdo co vlastně dělá může být někdy docela fuška. Vždyť tady máme tolik různých odborníků: psychology, terapeuty, kouče, psychiatry… Asi tak nějak matně tušíte, že se všichni starají o lidskou psychiku, ale víte taky, jaký je mezi těmito odborníky rozdíl? Dneska jsme pro vás připravili ty nejdůležitější informace o psy...

Pokračovat ve čtení

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Tohle jsou informace a tipy přímo od našich psychologů!Ano, toto je opravdu vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa. Nic víc, nic míň. Už žádné výmluvy, proč konzultaci stále oddalovat. Na první návštěvu psychologa se není potřeba nijak složitě připravovat. V dnešním článku vám položíme několik otázek, které byste si měli zodpovědět, než se k psychologovi vydáte. Jste připraveni?  PhDr. Michaela Miechová dodnes...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video