Léto, slunce, dovolená a … DEPRESE

http://blog.mojra.cz/post/190

Léto. Pro jednoho synonymum teplých dní, pohody u vody, oddychu a relaxace. Pro druhého naopak období neustálých veder, shonu, stresu a dovolené v nedohlednu. Ano, opravdu i v létě lidé mohou trpět depresemi, podle studií je to dokonce alarmujících 57 %.


Vedro, vedro, vedro…


Venku svítí sluníčko, všude jsou rozjásané reklamy na dovolené u moře, dovádějící děti v bazénu, přísliby tajných letních románků, chytání bronzu a popíjení drinků. Zatímco na podzim strádáme z nedostatku světla a tepla, v létě ho máme dostatek. Tak kde se teda bere ta letní deprese?

Ani odborníci si nejsou tak docela jistí. Podle některých za to může neustávající vedro, které lidský organismus vysiluje a stresuje. Podle jiných jde o souhru více faktorů a příčinou může být v podstatě cokoliv. Někomu vadí vysoké teploty, další strádá kvůli tomu, že podstatnou část dne musí strávit zavřený v kanceláři. Jeden se stresuje s přípravami na dovolenou, druhý běduje nad tím, že letos nikam nepojede… Prostě a jednoduše ani v létě stres neodpluje po vodě, i když bychom sebevíc chtěli.

Sezónní deprese (SAD - seasonal affective disorder) má jednu výhodu – odezní, jakmile skončí dané roční období. Tedy alespoň většinou. Přestože sezónní deprese, tedy i ta letní, nejsou uznány v rámci Mezinárodní klasifikace nemocí jako samostatná porucha, není radno je nijak podceňovat. Mají totiž mnoho stejných příznaků, jako „klasické“ deprese, od problémů se spánkem, únavou, smutkem, po sebevražedné sklony.


Jak vyzrát na letní „depku“?


Pokud trpíte letní depresí, je třeba s tím něco dělat, a ne se zahrabat doma do peřin. Jestliže vám vadí urputné vedro, zalezte si někam do stínu, vyzbrojte se dostatkem tekutin, větrákem a zkuste jednoduchou meditaci – zavřete oči, nadechněte se nosem a počítejte do kolika to půjde. Poté vydechněte. Snažte se dodržovat pravidelný rytmus, zaměřte se na něj a vše několikrát opakujte. Ti, kteří trpí z nedostatku světla a slunečního svitu, protože musí být zavření v práci, by zase měli co nejvíce chodit na čerstvý vzduch a sluníčko – snězte si svačinu na lavičce před kanceláří, otevřete okno dokořán apod. Volno zkuste trávit aktivně, zajeďte si někam na výlet, k vodě, sportujte, jednoduše dělejte něco pro své tělo, odrazí se to pozitivně i na duši. Co nejvíce relaxujte, zaměřte se na to, co je vám příjemné. V negativních věcech hledejte to pozitivní – stresujete se s balením na dovolenou? No, co, vždyť vás čeká týden válení se u moře. Nevyšla vám dovolená u moře? Nevadí, vždyť i u nás je spousta krásných míst, kam se můžete jet podívat. Nemějte příliš vysoké nároky, uleví se vám.


A pokud nebudete schopni si léto užít bez depresí, zkuste vyhledat radu odborníka. Ten se zaměří na to, odkud vaše nespokojenost a depresivní nálada pramení, nabídne různé možnosti, jak zrelaxovat svou duši a pomůže vám zvládnout vaše problémy. Uvidíte, že si léto zase začnete užívat. 


Právě jste četli článek: Léto, slunce, dovolená a … DEPRESE

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyVýkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

Výkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

Každý někdy zažil ten stav, kdy máte zničehonic chuť do něčeho kopnout, zařvat z plných plic, lehnout si na zem a třískat pěstmi jako malé dítě. Hněv a vztek však za chvíli odezní a zase můžete fungovat jako obvykle. Jenže… Jsou i tací, u kterých tato emoční nestálost přetrvává, stupňuje se a značně znepříjemňuje život. A v tu chvíli nejde jen o náladovost, ale o vážný problém.Co je to emoční labilita? Hněv, radost, vztek i nervozi...

Pokračovat ve čtení

Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

Byla to láska jako trám, všichni vám ji záviděli. Pak se ale něco zásadního pokazilo, možná z ničeho nic, možná jste k tomu dospěli postupně. Přestalo vám to fungovat, ale láska tak úplně nezmizela. Nevíte si rady a chcete pro záchranu vztahu udělat cokoliv? Pak vyhledejte manželskou poradnu. Kdy navštívit manželskou poradnu? Mezi nejčastější problémy, kvůli kterým přestává manželství fungovat patří nevěra, nefunkční komunikace, odcize...

Pokračovat ve čtení

HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

U plných stolů krutým hladem zmírám, u žhnoucích kamen zabíjí mne mráz… Můj úsměv rybníček je slzavý a slzy zas tak veselé… Mou jistotou je nestálost a zmatek, jasno mi vchází z temných nočních chvil… A to, co miluji, jsem dávno zardousil… A přece tolik naděje mám v duši, štěstíčko na mne přímo dotírá… (F. Villon – Tulákova balada) V úvodu jsme použili úryvek z díla francouzského básníka F. Villona, ve kterém ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video