Léto, slunce, dovolená a … DEPRESE

http://blog.mojra.cz/post/190

Léto. Pro jednoho synonymum teplých dní, pohody u vody, oddychu a relaxace. Pro druhého naopak období neustálých veder, shonu, stresu a dovolené v nedohlednu. Ano, opravdu i v létě lidé mohou trpět depresemi, podle studií je to dokonce alarmujících 57 %.


Vedro, vedro, vedro…


Venku svítí sluníčko, všude jsou rozjásané reklamy na dovolené u moře, dovádějící děti v bazénu, přísliby tajných letních románků, chytání bronzu a popíjení drinků. Zatímco na podzim strádáme z nedostatku světla a tepla, v létě ho máme dostatek. Tak kde se teda bere ta letní deprese?

Ani odborníci si nejsou tak docela jistí. Podle některých za to může neustávající vedro, které lidský organismus vysiluje a stresuje. Podle jiných jde o souhru více faktorů a příčinou může být v podstatě cokoliv. Někomu vadí vysoké teploty, další strádá kvůli tomu, že podstatnou část dne musí strávit zavřený v kanceláři. Jeden se stresuje s přípravami na dovolenou, druhý běduje nad tím, že letos nikam nepojede… Prostě a jednoduše ani v létě stres neodpluje po vodě, i když bychom sebevíc chtěli.

Sezónní deprese (SAD - seasonal affective disorder) má jednu výhodu – odezní, jakmile skončí dané roční období. Tedy alespoň většinou. Přestože sezónní deprese, tedy i ta letní, nejsou uznány v rámci Mezinárodní klasifikace nemocí jako samostatná porucha, není radno je nijak podceňovat. Mají totiž mnoho stejných příznaků, jako „klasické“ deprese, od problémů se spánkem, únavou, smutkem, po sebevražedné sklony.


Jak vyzrát na letní „depku“?


Pokud trpíte letní depresí, je třeba s tím něco dělat, a ne se zahrabat doma do peřin. Jestliže vám vadí urputné vedro, zalezte si někam do stínu, vyzbrojte se dostatkem tekutin, větrákem a zkuste jednoduchou meditaci – zavřete oči, nadechněte se nosem a počítejte do kolika to půjde. Poté vydechněte. Snažte se dodržovat pravidelný rytmus, zaměřte se na něj a vše několikrát opakujte. Ti, kteří trpí z nedostatku světla a slunečního svitu, protože musí být zavření v práci, by zase měli co nejvíce chodit na čerstvý vzduch a sluníčko – snězte si svačinu na lavičce před kanceláří, otevřete okno dokořán apod. Volno zkuste trávit aktivně, zajeďte si někam na výlet, k vodě, sportujte, jednoduše dělejte něco pro své tělo, odrazí se to pozitivně i na duši. Co nejvíce relaxujte, zaměřte se na to, co je vám příjemné. V negativních věcech hledejte to pozitivní – stresujete se s balením na dovolenou? No, co, vždyť vás čeká týden válení se u moře. Nevyšla vám dovolená u moře? Nevadí, vždyť i u nás je spousta krásných míst, kam se můžete jet podívat. Nemějte příliš vysoké nároky, uleví se vám.


A pokud nebudete schopni si léto užít bez depresí, zkuste vyhledat radu odborníka. Ten se zaměří na to, odkud vaše nespokojenost a depresivní nálada pramení, nabídne různé možnosti, jak zrelaxovat svou duši a pomůže vám zvládnout vaše problémy. Uvidíte, že si léto zase začnete užívat. 


Právě jste četli článek: Léto, slunce, dovolená a … DEPRESE

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyNyktofobie: Proč se bojíme tmy?

Nyktofobie: Proč se bojíme tmy?

Co si vybavíte, když se řekne tma? Příjemné letní noci a světlo mnoha hvězd. Neznámo, nebezpečí, temno. Mnozí se tmy z různých důvodů tak trochu bojí. Mírné obavy z temnoty jsou vlastně docela přirozené, jenže v některých lidech tma vyvolává opravdu silné negativní pocity - děs, hrůzu a paniku. Co je na tmě vlastně tak děsivého, že některým lidem nedovolí usnout?Proč se bojíme tmy?Co je to nyktofobie? Nyktofobie je označení pro chorobný strach z...

Pokračovat ve čtení

Jak vypadá konzultace s psychologem?

Jak vypadá konzultace s psychologem?

Čeká vás vaše první konzultace u psychologa? Nebo s návštěvou zatím ještě váháte? Nejste rozhodně sami. Mnozí si návštěvou psychologa nejsou moc jistí, hlavně proto, že nevědí, co vlastně mají čekat. Lidé si často představují starého šedivého pána, který je usadí na kožený gauč a klidným hlasem vás bude nabádat, abyste sledovali jeho prst, zatímco se vám bude chtít čím dál více spát… Ano, takhle občas konzultaci s psychologem v...

Pokračovat ve čtení

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Stavba nebo rekonstrukce domu je obrovským náporem na psychiku. Musíte se vyrovnat se spoustou papírování, zařizování a schvalování. Jakkoli růžově jste si vše plánovali, nic nakonec nepůjde jako po drátkách. Projekty, povolení, výběr stavební firmy, realizace stavby… Vše chce svůj čas, a hlavně dostatek financí. Nejednou si řeknete, že byste se na vše nejraději vykašlali, že jste se do toho raději vůbec neměli pouštět. Ale už jste investovali nem...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video