Léto, slunce, dovolená a … DEPRESE

http://blog.mojra.cz/post/190

Léto. Pro jednoho synonymum teplých dní, pohody u vody, oddychu a relaxace. Pro druhého naopak období neustálých veder, shonu, stresu a dovolené v nedohlednu. Ano, opravdu i v létě lidé mohou trpět depresemi, podle studií je to dokonce alarmujících 57 %.


Vedro, vedro, vedro…


Venku svítí sluníčko, všude jsou rozjásané reklamy na dovolené u moře, dovádějící děti v bazénu, přísliby tajných letních románků, chytání bronzu a popíjení drinků. Zatímco na podzim strádáme z nedostatku světla a tepla, v létě ho máme dostatek. Tak kde se teda bere ta letní deprese?

Ani odborníci si nejsou tak docela jistí. Podle některých za to může neustávající vedro, které lidský organismus vysiluje a stresuje. Podle jiných jde o souhru více faktorů a příčinou může být v podstatě cokoliv. Někomu vadí vysoké teploty, další strádá kvůli tomu, že podstatnou část dne musí strávit zavřený v kanceláři. Jeden se stresuje s přípravami na dovolenou, druhý běduje nad tím, že letos nikam nepojede… Prostě a jednoduše ani v létě stres neodpluje po vodě, i když bychom sebevíc chtěli.

Sezónní deprese (SAD - seasonal affective disorder) má jednu výhodu – odezní, jakmile skončí dané roční období. Tedy alespoň většinou. Přestože sezónní deprese, tedy i ta letní, nejsou uznány v rámci Mezinárodní klasifikace nemocí jako samostatná porucha, není radno je nijak podceňovat. Mají totiž mnoho stejných příznaků, jako „klasické“ deprese, od problémů se spánkem, únavou, smutkem, po sebevražedné sklony.


Jak vyzrát na letní „depku“?


Pokud trpíte letní depresí, je třeba s tím něco dělat, a ne se zahrabat doma do peřin. Jestliže vám vadí urputné vedro, zalezte si někam do stínu, vyzbrojte se dostatkem tekutin, větrákem a zkuste jednoduchou meditaci – zavřete oči, nadechněte se nosem a počítejte do kolika to půjde. Poté vydechněte. Snažte se dodržovat pravidelný rytmus, zaměřte se na něj a vše několikrát opakujte. Ti, kteří trpí z nedostatku světla a slunečního svitu, protože musí být zavření v práci, by zase měli co nejvíce chodit na čerstvý vzduch a sluníčko – snězte si svačinu na lavičce před kanceláří, otevřete okno dokořán apod. Volno zkuste trávit aktivně, zajeďte si někam na výlet, k vodě, sportujte, jednoduše dělejte něco pro své tělo, odrazí se to pozitivně i na duši. Co nejvíce relaxujte, zaměřte se na to, co je vám příjemné. V negativních věcech hledejte to pozitivní – stresujete se s balením na dovolenou? No, co, vždyť vás čeká týden válení se u moře. Nevyšla vám dovolená u moře? Nevadí, vždyť i u nás je spousta krásných míst, kam se můžete jet podívat. Nemějte příliš vysoké nároky, uleví se vám.


A pokud nebudete schopni si léto užít bez depresí, zkuste vyhledat radu odborníka. Ten se zaměří na to, odkud vaše nespokojenost a depresivní nálada pramení, nabídne různé možnosti, jak zrelaxovat svou duši a pomůže vám zvládnout vaše problémy. Uvidíte, že si léto zase začnete užívat. 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkySoukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Soukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Rozhodli jste se vyhledat pomoc psychologa, ale neumíte se rozhodnout, zda si vybrat soukromou poradnu, nebo tu, kde vám konzultaci uhradí pojišťovna? Vše má svá pro a proti, pojďme se tedy podívat na to, co vám může soukromý psycholog oproti „veřejného“ nabídnout. Třeba vám to ulehčí rozhodování.Když terapii proplácí pojišťovnaNěkteří lidé jednoduše nemají dostatek financí na to, aby si mohli zaplatit terapii u soukromého psychologa. Nebo se jim zdá...

Pokračovat ve čtení

V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

Ženy to v souvislosti se sexem nikdy neměly zrovna snadné. Muži se neustále chvástají, kolik vystřídali žen, že spí každou noc v jiné posteli a plácají se po rameni, jací že to nejsou borci. Když žena vystřídá více sexuálních partnerů, hned dostane nálepku prostitutky. Pokud se žena nespokojí s jedním (mnohdy nic moc) výkonem okamžitě je to nymfomanka. Ale zase tak jednoduché to není, nymfomanie není životní styl, který si vyberete, ale je to porucha, kter...

Pokračovat ve čtení

Kolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

„Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu…“ četla jsem nedávno v jedné internetové diskuzi. Peníze dnes vládnou světem a pokud jste se nenarodili do zlaté kolébky, zvažujete každou svou investici. Za kadeřníka, kosmetiku, nové oblečení, auta, elektroniku a další věci jsme schopni utratit měsíčně nemalé peníze. Investici do toho nejdůležitějšího – psychického zdraví – si ale n...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video