Když loutkář tahá za nitky: TECHNIKY MANIPULACE a jak se jim bránit

http://blog.mojra.cz/post/199

S manipulátory se setkáváme dnes a denně, jen o tom většinou nemáme ani tušení. Zamyslete se, kolikrát jste od někoho slyšeli „Já bych to udělal/a, ale když tobě to jde lépe. Aha, ty nemáš čas?! Tak já si to teda udělám, i když to asi nedopadne dobře…“ Někteří jsou silní a odolají, jiní v záchvatu výčitek svědomí nakonec svolí a práci udělají.


Ano, samozřejmě je to jen obrazný příklad, ne za každou žádostí o pomoc je skryta manipulace. Takže dále pomáhejte svým babičkám, rodičům a nic za tím nehledejte. I když, oni teda většinou i ti rodiče umí být zdatnými manipulátory, když je to potřeba. Ruku na srdce, kdo z nás ale ne? Sem tam zahrajeme na city, abychom něčeho dosáhli. Stejně tak s námi manipulují různé reklamy, prodejci a marketingoví manažeři. Jednoduše se tomu nevyhnete, ale vše má své meze.


Co je to manipulace?


Manipulace (z lat. manus = ruka, uchopit) je snaha ovlivnit jednání druhé osoby tak, aby to bylo co nejvíc v náš prospěch a dosáhli jsme svého. O manipulaci v jejím pravém slova smyslu tedy hovoříme v momentě, kdy jednoduše ztratíte svou vlastní svobodnou vůli.


Manipulátor jednoduše dokáže:

                                            -  přimět vás dělat věci, na které byste předtím ani nepomysleli,

                                            -  využít k dosažení svého různé prostředky od lichocení, po malé laskavosti,

                                            -  vyvolat ve vás pocity viny, lítosti,

                                            -  stavět sebe do pozice oběti, kdy za vše můžete vy,

                                            -  mít situaci za každých okolností pod kontrolou,

                                            -  stavět sám sebe na první místo, do pozice toho „lepšího“,

                                            -  vybruslit z konfliktu bez omluvy.


Jaké jsou techniky manipulace?


Může jich být opravdu mnoho, manipulátoři jsou velmi vynalézaví a stále přicházejí s něčím novým. Nejčastěji se však vychází ze Shostromovy typologie manipulace, která vymezuje 9 základních skupin.


1. Diktátor

Využívá k manipulaci (přirozenou) autoritu, ať už je to nadřízený nebo rodič.


2. Chudáček

Snaží se své okolí přesvědčit o své neschopnosti, pěstuje si pocit méněcennosti.


3. Počtář

Umí si dokonale spočítat, co je pro něj v dané situaci nejlepší.


4. Břečťan

Doslova se „plazí“ po ostatních a parazituje na nich. Nejčastěji předstírá, že je na vás závislý, zdůrazňuje své nedostatky a nepřízeň osudu.


5. Drsňák

Nepřipouští kompromisy, dosahuje svého pomocí nadávek a vyhrožování.


6. Obětavec

Ti nejhodnější bývají nejhorší a přesně tohle platí u obětavce. Nejčastěji jsou to starostlivé matky, které však neopomenou zmínit, jaké úsilí je vše stojí.


7. Poslední spravedlivý

Ve všech vyvolává pocit viny, cítí se ublíženě, neustále kritizuje. On je ten dokonalý a nikdo mu nesahá ani po paty. Většinou jsou těmito manipulátory muži. Že by kvůli jejich přirozenému pocitu alfa samce?


8. Opatrovatel

Myslí si, že ví nejlépe, co je pro druhé to nejlepší. A tak o ně pečuje. Jenže se nijak neohlíží na jejich opravdové potřeby.


9. Mafián

Je to typ drsňáka, který ale na druhou stranu nabízí i jakousi ochranu.


Jak jednat s manipulátorem?


Život s manipulátorem není vůbec jednoduchý a vymanit se z jeho vlivu je o to složitější. Je důležité, aby si oběť manipulativní jednání co nejrychleji uvědomila a začala se bránit.


Přerušte rozhovor, ignorujte

Pokud rozhovor s manipulujícím partnerem nikam nevede, ukončete jej. Případně jeho snahy o manipulaci ignorujte a pokračujte v tématu dále, jako byste si ničeho nevšimli.


Buďte asertivní

Neustupujte do pozadí, prosazujte si i vaše potřeby, názory, případně se nebojte do určité míry také využít „obranné“ manipulace.


Odejděte a omezte kontakt

Neodpovídejte na SMS, emaily, nezvedejte telefon. Není to sice dlouhodobě udržitelné řešení, ale pro začátek stačí.


Nepusťte si jej do hlavy

Manipulátor bude mít snahu si o všem znovu promluvit, vyvolat ve vás pocit viny – nedovolte mu to.


Budujte si sebevědomí

Manipulátor vám neustále vštěpoval myšlenku o vaši bezcennosti. Je prvořadé začít si být jisti sami sebou. Zapracujte na svém sebevědomí, mějte se rádi i s chybami. Nikdo prostě není dokonalý.


Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud se snažíte o změnu pomocí výše uvedeného a nic nepomáhá, vyhledejte pomoc psychologa. Ten vám pomůže zvýšit pocit vlastní hodnoty, překonat následky psychické manipulace a naučit se předcházet dalším pokusům o manipulaci.

 
Právě jste četli článek: Když loutkář tahá za nitky: TECHNIKY MANIPULACE a jak se jim bránit

 

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyLarvovaná deprese: Když psychika promlouvá prostřednictvím těla

Larvovaná deprese: Když psychika promlouvá prostřednictvím těla

Deprese. To je něco víc než jen špatná nálada. Jde o sloučení dědičných predispozic s vývojově podmíněnými změnami a aktuálními zátěžovými faktory. U člověka trpícího depresemi dochází ke změně ve struktuře a funkčnosti mozku. Deprese se však může objevit také jako reakce na dlouhodobou psychickou zátěž. Mezi typické příznaky depresivních stavů patří patologický nedostatek radosti, pesimistické nahlížení na svět, lhostejnost k okolnímu ...

Pokračovat ve čtení

Párová terapie: Cesta k záchraně vztahu

Párová terapie: Cesta k záchraně vztahu

Viděli jste film Pan a paní Smithovi? Manželský pár, navenek ideální, v jádru však každý skrývá svého kostlivce ve skříni. Jednoho dne se ideál manželství zhroutí a Smithovi si jdou po krku. Proč nebudeme odkrývat, koukněte se na film. Avšak co je podstatné, že děj je prolnutý pasážemi z manželské poradny. Někomu se to může zdát jen jako zbytečné utrácení peněz, jiní v párové terapii vidí poslední možnost záchrany. Buď to, neb...

Pokračovat ve čtení

Může psycholog předepsat léky?

Může psycholog předepsat léky?

Stále častěji se setkáváme s tím, že se na nás obracejí klienti s prosbou o radu, jak mohou dávkovat a kombinovat léky, zda uškodí, když nějaký preparát vynechají nebo vymění za jiný. Proč vám s užíváním léků nedokáží (nejen) naši psychologové poradit? Psycholog není psychiatrV tom je hlavní kámen úrazu. Je potřeba si uvědomit hlavní rozdíly mezi oběma profesemi. V tom často lidé tápou. Jednoduše řečeno, psychiatr je...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video