Jak vychovávat dítě s ADHD?

https://www.blog.mojra.cz/post/229

V současné době se stále častěji setkáváme s pojmem ADHD u dětí. Označení pochází z anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder, neboli porucha pozornosti s hyperaktivitou.


Tato porucha se vyskytuje především u dětí předškolního věku, přičemž častěji bývají postiženi chlapci než děvčata.


Vznik nemoci je ovlivněn jak genetikou dítěte, tak negenetickými faktory, jako je například kouření a užívání alkoholu během těhotenství, komplikace během porodu, či disharmonické vztahy v rodině, špatné sociální podmínky apod.


Mezi typické projevy ADHD patří nepozornost, hyperaktivita a impulzivní chování. Při léčbě této poruchy je nutná spolupráce rodičů s psychologem i pedagogy. Je nutné upravit jak denní režim dítěte, tak i podmínky pro výuku ve škole. U některých případů mohou být po poradě s psychiatrem nasazeny léky, které napomáhají v udržení pozornosti a soustředění. Použít lze také různé bylinky nebo homeopatika.


Výchova dítěte s ADHD


Děti s poruchou pozornosti musí rodiče vychovávat s ohledem na jejich osobnost. Každé dítě je jiné a to, co působí na jedno, na druhé jednoduše nezabere. Najít tu nejlepší cestu není zrovna jednoduché. Vyžaduje to opravdové odhodlání rodičů a spousty energie pro neustávající usměrňování správným, respektive žádoucím směrem.


Rady a tipy pro rodiče:

 

Zpětná vazba

Dítěti s ADHD co nejčastěji hodnoťte. Zejména pozitivní zpětná vazba – pochvala, objetí, pohlazení, je pro dítě důležitá. Samozřejmě chvalte jen v případě, kdy si to zaslouží, např. vydrží psát úkol, uklidí si pokoj apod.

Pokud naopak udělá něco špatně, zkuste pokárání podat formou „Nelíbí se mi… Vadí mi…“. Pro dítě je snazší vstřebat informaci o tom, co vy sami cítíte než hodnocení vlastních nedostatků (zlobíš, jsi nepořádný…).


Materiální odměny

Děti s poruchou pozornosti zvládají lépe vstřebat materiální než slovní ohodnocení. S ohledem na osobnost dítěte najděte to, z čeho bude mít největší radost a co si spojí právě s dosaženým úspěchem. Ať už je to objetí, drobné hračky, malý finanční obnos…


Pochvala před trestem

Dítě s ADHD mají často problémy s autoritami a chováním. Proto tresty jako takové ztrácejí na účinnosti, jelikož by se staly pravidlem. Je potřeba, aby to rodič vzal za jiný konec. Pokud dítě něco provede, tak ho po dobrém požádejte, aby své chování změnil. Jestliže vás poslechne, pochvalte ho. Až ve chvíli, kdy neuposlechne, by měl následovat trest spíše mírnější povahy.


Připomínejte

Děti s ADHD mají jinak nastaveno vnímání času a informací. Proto je potřeba jim neustále vše připomínat. Opět zde pomáhá fyzické zviditelnění, při vstřebávání informací/učení např. pomocné kartičky, při časovém limitu budík/časovač v hodinkách apod.

Osvědčilo se také sepsání seznamu s tím, na co dítě nemá zapomenout. Ať už při chystání věcí do školy, před zkouškou, testem apod. Čím častěji si bude základní pravidla opakovat, tím lépe.


Viník ADHD

Za hodně „přestupků“ nemůže samo dítě, ale jeho porucha chování. To by si měli uvědomit jak rodiče, tak i samotné děti. Proto se to snažte dítěti vysvětlit. Opět pomůže názorné zpracování, kde ADHD vykreslíte jako příšeru, která rozhazuje věci atd.


Předvídejte

Než se vydáte na dlouhý nákup nebo na návštěvu nemocné tetičky, zkuste se zamyslet, jak to bude působit na vaše dítě. Pokud mu nedokážete vymyslet náhradní program, snažte se mu vše co nejvíce zpříjemnit, předcházejte dlouhé nudě apod.

Rozhodně ho nezahrnujte desítkami pravidel, které musí dodržet, ale soustřeďte se na max. 2 nejdůležitější. Samozřejmě ho pozitivně motivujte odměnou, kterou za dodržení pravidel získá. V průběhu ho nezapomeňte chválit za jeho snahu.


Nekřičte, nevyjednávejte, ale konejte

Dítěti s ADHD nedomluvíte. Respektive chápe, že jej káráte, ale obsah vašich výtek (obzvlášť pokud je vaše sdělení dlouhé) mu začne po chvíli unikat. Proto než abyste dítě dlouze poučovali o jeho prohřešku, přistupte hned k trestu.


Soustavnost a pravidelnost

V určitých situacích jednejte vždy stejně. O své strategii si promluvte i ve škole, kde by vaše postupy měli v dané situaci také dodržovat.


Každodenní zhodnocení

Před spaním si udělejte chvilku na to, abyste společně s dítětem zhodnotili, co se mu povedlo a co ne. Opět by měly pochvaly převažovat nad káráním. A pokud se negativnímu hodnocení nevyhnete, ujistěte dítě, že ho i přesto máte rádi, aby se zbavilo pocitu viny. A sami se pak snažte najít způsob, jak se nedostatkům napříště vyhnout.

 


Připravte se na to, že než najdete fungující systém budete s dítětem vést namáhavé souboje a hádky, ve kterých se vám ne vždy podaří vyhrát. Nezoufejte a nenechte se ovládnout pocitem viny. Nedejte dítěti najevo, že vás zklamalo, že to nezvládáte… Vy jste teď pro něj tím nejdůležitějším učitelem a koučem.

Vaše dítě může i s poruchou chování dosáhnout úspěchů jak v soukromém, tak pracovním životě. Může z něj být doktor, právník i učitel. Pokud s ním neztratíte trpělivost a naučíte jej, jak vypjaté situace zvládat bez větších problémů, jak udržet pozornost…

 

 


Seznamte se s týmem naších dětských psychologů.

Ponořte se do světa dítěte s ADHD a zjistěte, jak vnímá svět kolem sebe. Najdete zde i tipy pro rodiče.

Mojráček: Jak pracovat s dítětem s ADHD?  







Právě jste četli článek: Jak vychovávat dítě s ADHD?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Duše na dlani: Mojráček aneb Malí hrdinové si zaslouží velké příběhy

Duše na dlani: Mojráček aneb Malí hrdinové si zaslouží velké příběhy

Autor: Psychologická poradna | PODCAST | rozhovor | Mojráček: časopis pro děti a rodičePodcast, který otevírá svět psychologie, je dostupný na všech vašich oblíbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Podívat se na video: ...

Pokračovat ve čtení

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše z...

Pokračovat ve čtení

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. „Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat