Dítko školkou povinné: JAK PŘEKONAT NÁSTUP DO ŠKOLKY BEZ STRESU?

http://blog.mojra.cz/post/200

A je to tady. Začátek září, děti nastupují do školy a ty menší do školky. Mezi nimi i vaše dítě. Ano, opravdu je to tak, už to není to miminko, které jste na rukou nosili. Stále jste pro něj středobodem vesmíru, avšak teď se bez vás musí naučit několik hodin vydržet.


První den ve školce je oboustranně náročný. Dítko, i to sebevíc natěšené do školky, najednou čelí realitě, kdy ho jeho maminka nechá v cizím prostředí, s cizí paní, kterou by mělo poslouchat, a která se nebude věnovat jen jemu, ale i ostatním dětem. Spustí obranný mechanismus – pláč. Vždyť doteď to vždycky fungovalo, když zapláče, maminka si pro něj určitě přijde. A tak brečí a brečí, ale ona nikde. Buďto plakat přestane, nebo propláče celý den.


Pro rodiče je pak velmi těžké odejít, mnoho maminek se tváří statečně a pak několik dlouhých minut poslouchají, jak jejich dítě pláče a může jim to srdce utrhnout. Kolikrát jsem si i já v prvních dnech pohrávala s myšlenkou, že se pro syna vrátím, že ho tam přece nemůžu v tomhle stavu nechat. Nakonec jsem se otočila a ze školky doslova utekla. Pryč od slziček, lítostivých scén, pocitu viny.


Dnes už vím, že rozhodně nejsem krkavčí matka, která své dítě „odsunula“ do školky a nechala ho tam bez utěšení. Není to žádná z nás. A nebojte, nemyslí si to o vás ani vaše dítě.


Jak usnadnit dítěti nástup do školky


Jelikož jsou první dny, u někoho i týdny ve školce velmi náročné, dítě si zvyká na jiný řád, než který mělo doma, hledá si kamarády a mnoho dalšího, připravili jsme si pro vás několik rad, jak vaší ratolesti toto období co nejvíce ulehčit, co byste dělat měli a co rozhodně ne.


Začněte u sebe

Ano, je to tak. Dítě je tvor velmi citlivý, naladěný na svou maminku. Pokud jste z nástupu do školky sami neklidní, přenesete to s největší pravděpodobností na dítě. To vám naprosto důvěřuje, ale když uvidí, že jste nervózní, znejistí také a na problém je zaděláno. Proto si vše vyřešte nejdříve sami v sobě. Myslete na to, že nástup do mateřské školy je v dané situaci to nejlepší řešení.


Nelžete

To je snad nejdůležitější zásada, které by se rodiče měli (nejen při nástupu do školky) držet. Uvědomte si, že vy jste pro dítě pevný bod ve světě, který se teprve učí objevovat. Na vás se může spolehnout. Stačí i sebemenší lež, a tyto jistoty vezmou za své. Proto když dítěti řeknete, že pro něj po obědě přijdete, splňte to. Pocit zrady, který vyvoláte planým slibem, si v sobě totiž dítě ponese hodně dlouho.


Dodržujte rituály

Nástup do školky je obrovská změna, snažte se proto co nejvíce dodržovat staré rituály a vytvářejte nové. Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas, obejměte jej a neodcházejte bez rozloučení. Doma s ním dělejte věci jako obvykle, čtěte před spaním, povídejte si. A to i v případě, že za sebou máte náročný den v práci.


Zkraťte loučení

Často mají rodiče problém se s dítětem „rychle“ rozloučit. A tak se nechají dlouho objímat, utírají slzičky a srdce jim to může utrhnout. Pravdou však zůstává, že čím méně budete protahovat utrpení s loučením, tím lépe. Je to jako u strhávání náplasti, čím rychleji to uděláte, tím méně to bude bolet. Opravdu. Proto nepostávejte dlouho ve dveřích, neotálejte. Rozlučte se s dítětem, ujistěte ho, že pro něj v určitou dobu přijdete a odejděte. A zkuste se neotáčet.


Motivujte

Uplácet dítě sladkostmi není sice zrovna výchovné, ale v případě, kdy nic jiného nepomáhá klidně můžete udělat výjimku. Slibte dítěti, že když bude statečné, půjdete na zmrzlinu, nebo si může koupit svou oblíbenou dobrůtku. Horší asi bude to později dítě odnaučit, ale někdy si situace žádá „nouzové“ řešení.


Nedělejte ze školky trest

Dítěti byste měli k chození do školky motivovat. Vysvětlete mu, co ho tam čeká, že jste tam taky chodili, co se vám tam líbilo. Nebojte se mu přiznat, že jste se také báli a plakali jste, ale že to časem přešlo. Rozhodně se ale vyhněte větám typu: „Však počkej, půjdeš do školky a tam už tě paní učitelka naučí poslouchat!“ nebo „Jestli mě budeš zlobit, tak tě zítra v té školce nechám!“ Školka má být zábava, ne umučení a obava z toho, že mě maminka opustí.


Spolupracujte s učitelkou

Vy jste sice ti, kteří své dítě znáte nejlépe, ale paní učitelka jej zase vidí v prostředí bez vás, v situacích, se kterými si musí dítě samo poradit. Neberte tedy doporučení učitelky jako něco špatného, naopak. Ve spolupráci s ní můžete najít způsob, jak dítěti pobyt ve školce co nejvíce ulehčit.

 


Postupem času si dítě na pobyt ve školce zvykne. Některé dřív, jiné později. Pokud však sledujete, že dítě je neklidné i doma, stěžuje si na bolesti bříška, nechce jíst, má problémy se spánkem, objeví se u něj noční pomočování či cokoliv jiného, zauvažujte o návštěvě odborníka – dětského psychologa. Ten se společně s vámi zaměří na možné příčiny dětského strachu a navrhne řešení. V případě náhlých stresů a strachů se rodičům osvědčily i různé přírodní přípravky, homeopatika, čaje, kapky. Udělejte pro své dítě to nejlepší a nenechte jeho strach a obavy přerůst únosnou mez.

 

 

 

 

 


Právě jste četli článek: Dítko školkou povinné: Jak překonat nástup do školky bez stresu

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyNástrahy rodičovství: Dítě se chytlo špatné party

Nástrahy rodičovství: Dítě se chytlo špatné party

Vychovat s dítěte toho „správného“ člověka je náročné. Snažíte se mu předat ze sebe to nejlepší, naučit ho základům slušného chování, chovat se uctivě ke starým lidem, pomáhat s domácími pracemi, učíte se s ním, pomáháte s domácími úkoly, vozíte ho na kroužky… Jednoduše se mu věnujete na 100 % a čekáte na to, až díky vaší snaze sklidíte kýžené ovoce. Všechno vaše snažení může přijít vniveč v případě,...

Pokračovat ve čtení

Na vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Na vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Těhotenství. Období plné očekávání, příprav na miminko, radosti, ale také nečekaných zvratů. Psychika nastávající maminky je neustále namáhána bouří hormonů, časté jsou výkyvy nálad, kdy se žena v jedné chvíli usmívá a v druhé pláče nad bezvýznamnou reklamou v televizi. Důležitá je pro ni podpora partnera, mít se o koho opřít v momentech smutku, sdílet s ním své pocity a obavy. Bohužel ale ani během těhotenství se vzt...

Pokračovat ve čtení

Jak co nejrychleji najít psychologa

Jak co nejrychleji najít psychologa

Rozhodli jste se řešit své problémy s psychologem, ale nevíte, jak najít dobrého psychologa a hlavně takového, který se co nejvíce v daném tématu orientuje? Hledání psychologa, může být náročné. Internet je přeplněn různými referencemi, kamarádi vám také někoho doporučí, stejně tak praktický lékař a spousta jiných osob. Jenže co si budeme povídat, odborník na vztahy vám určitě s výchovou dítěte nepomůže a naopak těžko hledat r...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video