Jak skloubit rodinné a pracovní povinnosti

http://blog.mojra.cz/post/183

Těhotenství a mateřství vede ženu k úvahám o prioritách, i sebevětší kariéristky pak stojí před rozhodnutím, zda se po rodičovské dovolené vrátit opět do časově náročné práce, nebo dát přednost rodině. Skloubit pracovní a rodičovské povinnosti, nehledě na ty partnerské, není nic lehkého. Sice se dnes někteří zaměstnavatelé přiklání k tzv. work-life balance konceptu pracovních pozic, bohužel to stále není dost a přetrvává spíše zažité schéma pevné pracovní doby, šibeničních termínů a přesčasů.


Pokud jste si plánovali, že budete schopni věnovat se práci i dětem na 100% vězte, že to opravdu není možné. Je potřeba dělat ústupky, najít co největší rovnováhu, která však bude vratká a naruší vám ji nucený přesčas, nemoc dítěte atd.


Shon v práci a nestíhání domácích povinností vede ke stresu, ten se postupem času stane chronickým a projeví se na vašem zdraví (problémy se zažíváním, spánkem, cukrovka, oslabený imunitní systém atd.). Jestliže nejste schopni najít mezi dosavadní prací a rodinou nějaký přijatelný kompromis, zkuste si najít jiné zaměstnání, třeba i na zkrácený úvazek. Rodina by měla nad prací převyšovat, ovšem ne vždy je to z finančních důvodů možné.


Jak sloučit práci s rodinou?


Time management

Aby vše fungovalo podle vašich představ, je potřeba si pracovní týden pořádně naplánovat. Jen tak se vyhnete případným stresovým situacím a pocitu, že nic nestíháte. Rozdělte povinnosti i mezi ostatní členy domácnosti a uvidíte, že vám zbude více času na děti a koníčky.


Nastavení hranic

Snažte se oddělit pracovní život od rodinného, starosti nechejte za pracovním stolem a domu si je nenoste. Pokud pracujete z domu je dobré si vymezit mantinely, od kdy do kdy se budete práci věnovat, v jaké místnosti atd. Nikam jinam by vaše práce zasahovat neměla.


Hledání možností

Nastanou situace, které neovlivníte, ale na jejichž řešení je dobré se se zaměstnavatelem předem domluvit. Pokud byste museli v práci trávit přesčasy, protože se vám toho nakupilo hodně, navrhněte šéfovi, že si část práce uděláte večer, až vaše dítě usne apod.


Pomoc

Požádat o pomoc není ostuda. Nebojte se tedy obrátit na partnera, vysvětlete mu, co může on udělat pro zachování rodinné pohody. Pokud nestíháte uklízet, najměte si uklízečku, jestliže musíte dokončit projekt v práci a nemá vám kdo pohlídat děti, vyzkoušejte chůvu atd.


Volný čas

Při všem tom kolotoči okolo práce a rodiny nesmíte zapomínat také na sebe a své zájmy. Neodsunujte koníčky do pozadí, dovolte si chvíli oddechu. Pokud by to bylo na úkor společného času s rodinou, zkuste do své záliby zapojit i děti a partnera.

 Jestliže se stále snažíte najít ve své práci smysl, trpíte pocitem nedokonalosti, vyčítáte si, že kvůli práci zanedbáváte rodinu apod. vyhledejte odbornou pomoc psychologa. Ten vám může ukázat nové možnosti, jak na celou situaci nahlížet a vyrovnat se s ní. Právě jste četli článek: Jak skloubit rodinné a pracovní povinnosti

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyDÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby zrovn...

Pokračovat ve čtení

Typologie osobnosti: FLEGMATIK

Typologie osobnosti: FLEGMATIK

Flegmatik je jedním ze 4 typů temperamentu. Temperament jako takový do značné míry určuje naše chování a reakce v různých situacích. Již ve starověkém Řecku si začali všímat, konkrétně především otec lékařství Hippokrates, že určité skupiny lidí opakují jakési vzorce chování. Hippokrates na základě tohoto přišel s teorií, že reakce člověka na okolní podněty souvisí s některou tělesnou šťávou, tzv. humorem, která u něj př...

Pokračovat ve čtení

DEPRESE U DĚTÍ: Dětství plné smutku a melancholie

DEPRESE U DĚTÍ: Dětství plné smutku a melancholie

Dříve stále usměvavá Anička se najednou už tolik neusmívá. Tomáška pořád bolí bříško, ale podle doktora je zdravý. Ivanka se zhoršila ve škole a dříve mírumilovný Ludvík začal pít alkohol a je agresivní. Možná je to jen momentální špatné období, snaha o upoutání pozornosti nebo prostě jen puberta. Ale co když ne? Třeba jsou tyto změny v chování způsobeny něčím konkrétnějším a mnohem nebezpečnějším. Depresemi. Že postihují jen do...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video