Jak skloubit rodinné a pracovní povinnosti

http://blog.mojra.cz/post/183

Těhotenství a mateřství vede ženu k úvahám o prioritách, i sebevětší kariéristky pak stojí před rozhodnutím, zda se po rodičovské dovolené vrátit opět do časově náročné práce, nebo dát přednost rodině. Skloubit pracovní a rodičovské povinnosti, nehledě na ty partnerské, není nic lehkého. Sice se dnes někteří zaměstnavatelé přiklání k tzv. work-life balance konceptu pracovních pozic, bohužel to stále není dost a přetrvává spíše zažité schéma pevné pracovní doby, šibeničních termínů a přesčasů.

Pokud jste si plánovali, že budete schopni věnovat se práci i dětem na 100% vězte, že to opravdu není možné. Je potřeba dělat ústupky, najít co největší rovnováhu, která však bude vratká a naruší vám ji nucený přesčas, nemoc dítěte atd.

Shon v práci a nestíhání domácích povinností vede ke stresu, ten se postupem času stane chronickým a projeví se na vašem zdraví (problémy se zažíváním, spánkem, cukrovka, oslabený imunitní systém atd.). Jestliže nejste schopni najít mezi dosavadní prací a rodinou nějaký přijatelný kompromis, zkuste si najít jiné zaměstnání, třeba i na zkrácený úvazek. Rodina by měla nad prací převyšovat, ovšem ne vždy je to z finančních důvodů možné.


Jak sloučit práci s rodinou?


1. Time management

Aby vše fungovalo podle vašich představ, je potřeba si pracovní týden pořádně naplánovat. Jen tak se vyhnete případným stresovým situacím a pocitu, že nic nestíháte. Rozdělte povinnosti i mezi ostatní členy domácnosti a uvidíte, že vám zbude více času na děti a koníčky.

2. Nastavení hranic

Snažte se oddělit pracovní život od rodinného, starosti nechejte za pracovním stolem a domu si je nenoste. Pokud pracujete z domu je dobré si vymezit mantinely, od kdy do kdy se budete práci věnovat, v jaké místnosti atd. Nikam jinam by vaše práce zasahovat neměla.

3. Hledání možností

Nastanou situace, které neovlivníte, ale na jejichž řešení je dobré se se zaměstnavatelem předem domluvit. Pokud byste museli v práci trávit přesčasy, protože se vám toho nakupilo hodně, navrhněte šéfovi, že si část práce uděláte večer, až vaše dítě usne apod.

4. Pomoc

Požádat o pomoc není ostuda. Nebojte se tedy obrátit na partnera, vysvětlete mu, co může on udělat pro zachování rodinné pohody. Pokud nestíháte uklízet, najměte si uklízečku, jestliže musíte dokončit projekt v práci a nemá vám kdo pohlídat děti, vyzkoušejte chůvu atd.

5. Volný čas

Při všem tom kolotoči okolo práce a rodiny nesmíte zapomínat také na sebe a své zájmy. Neodsunujte koníčky do pozadí, dovolte si chvíli oddechu. Pokud by to bylo na úkor společného času s rodinou, zkuste do své záliby zapojit i děti a partnera.

 

Jestliže se stále snažíte najít ve své práci smysl, trpíte pocitem nedokonalosti, vyčítáte si, že kvůli práci zanedbáváte rodinu apod. vyhledejte odbornou pomoc psychologa. Ten vám může ukázat nové možnosti, jak na celou situaci nahlížet a vyrovnat se s ní. 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyV zajetí chtíče: NYMFOMANIE

V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

Ženy to v souvislosti se sexem nikdy neměly zrovna snadné. Muži se neustále chvástají, kolik vystřídali žen, že spí každou noc v jiné posteli a plácají se po rameni, jací že to nejsou borci. Když žena vystřídá více sexuálních partnerů, hned dostane nálepku prostitutky. Pokud se žena nespokojí s jedním (mnohdy nic moc) výkonem okamžitě je to nymfomanka. Ale zase tak jednoduché to není, nymfomanie není životní styl, který si vyberete, ale je to porucha, kter...

Pokračovat ve čtení

Mluvení do dubu aneb Když vás partner nevyslechne

Mluvení do dubu aneb Když vás partner nevyslechne

Osvědčený způsob, jak vytočit ženu k nepříčetnosti? Když ji nebudete naslouchat! Ono je to naslouchání občas opravdu těžké, protože (a to jakožto žena sama přiznávám) ženy umí mluvit dlouho, o ničem a pořád a pořád a tak dál… A tak muži přepínají do automatického módu, kdy jen přikyvují, tváří se zúčastněně, sem tam prohodí neutrální hmmm a přitom uvažují, jestli by Pavel nešel na pivo. „Halóó! Posloucháš mě vůbec?!“ Vět...

Pokračovat ve čtení

Škola končí! Aneb jak přežít letní prázdniny

Škola končí! Aneb jak přežít letní prázdniny

Blížící se konec školního roku v dětech vyvolává nadšení, v rodičích spíše hrůzu. Čekají je dva měsíce, kdy budou muset vyřešit hlídání dětí, vymyslet pro ně nějaký program apod. Děti, zejména ty školou povinné, jsou o prázdninách jako utržené ze řetězu, ony si volný čas užívají, jejich rodiče naopak šílí. V dnešním článku si tedy přiblížíme, proč jsou děti o prázdninách skoro nezvladatelné a jak toto období pře...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video