Poúrazová psychologie: Proč vyhledat pomoc psychologa po vážných úrazech?

https://blog.mojra.cz/post/167

Život si s námi mnohdy nepěkně zahrává, dříve vitální člověk se během sekundy může kvůli vážnému úrazu proměnit v jedince plně závislého na pomoci a péči druhých. Ve zprávách i několikrát denně slýcháme o dopravních nehodách, které se neobešly bez vážných následků, potkáváme spousty lidí, kteří jako by si nevážili vlastního života, protože neustále podnikají různé riskantní adrenalinové akce a sporty apod. Můžete si sebevíc myslet, že máte vše dokonale pod kontrolou a pak vám nějaká drobná chyba, chvilka nepozornosti obrátí život naruby.


Nepříjemná diagnóza…


Probudíte se na nemocničním lůžku, neuvědomujete si, co se stalo, připadáte si jako v hodně špatném snu. V první chvíli neumíte přesně popsat, co se vám zdá jinak. A pak přijde lékař a vy máte okamžitě jasno. Utrpěli jste vážný úraz, který zanechal trvalé následky, ať už jde o popáleniny, zlomeniny, ochrnutí, amputaci aj. Pro vás to znamená jedno, nic nebude jako dřív a vy se s tím musíte vyrovnat. Podle psychologů se právě v tuto chvíli projeví vaše skutečná povaha, někdo v sobě nalezne bojovníka, jiný chce vše vzdát, neustále se lituje a vyžaduje lítost i od svého okolí. Psychický stav člověka po vážných úrazech je často v nemocnicích opomíjen, lékaři se zaměřují výhradně na léčbu těla a následnou péči o pacienta. Přitom právě psychické rozpoložení jedince výrazně ovlivňuje jeho uzdravení. Dobrý psychický stav může léčbu urychlit, naopak špatný ji dokáže prodloužit, případně i zhoršit její průběh. Proto je odborná pomoc psychologa po úrazech velmi potřebná.

Každý člověk je jedinečnou osobností, proto reaguje na psychickou zátěž zcela individuálně. Někdo přijme novou životní situaci jako prostý fakt, jiný se s ní nedokáže vyrovnat. Mezi nejčastější psychické problémy, které se v souvislosti s vážnými úrazy objevují patří deprese, strach, úzkosti, agrese, vztek, smutek, obviňování sebe i okolí, pocity bezmoci, apatie, postupná či naprostá rezignace a mnoho dalšího.


Fáze vyrovnávání se s následky úrazu


1. POPŘENÍ – nikdo z nás si nechce připustit, že by se mu mohlo něco vážného stát. Ovšem i sebevíc nepředstavitelné se jednoho dne může změnit ve skutečnost. První reakcí je šok a snaha vše popřít, přesvědčit sebe sama, že jde o omyl, že se to neděje nám.

2. NEGACE – po překonání prvotního šoku se dostaví uvědomění si celé situace. Obvyklou reakcí je hněv, závist vůči zdravým lidem, ztráta smyslu života, pocit, že vše je špatně atd.

3. SMLOUVÁNÍ – pacient se snaží sám sebe přesvědčit, že je zde ještě nějaká možnost, jak následky úrazu zvrátit. Věřící lidé často smlouvají s Bohem, slibují mu, že budou lepšími lidmi, pokud se nad nimi slituje.

4. ADAPTACE – tato fáze může u každého jedince trvat různě dlouho, u někoho je to otázka několika dní, týdnů, u jiného let. Pacient se snaží dodržovat pokyny lékařů, podstupuje svědomitě léčbu a zvyká si na nový život s následky úrazu.

5. SMÍŘENÍ – pacient si již plně uvědomil, že bude muset žít s omezením, přizpůsobuje se, navrací se do společenského života, práce apod. Opakem fáze smíření je REZIGNACE v případech, kdy se pacient s diagnózou nikdy nesmíří, neusiluje o změnu a nesnaží se přizpůsobit zranění svůj život. Často dochází k naprosté ztrátě smyslu života a v důsledku toho k sebevražedným pokusům.


Jak se s vážnými úrazy vyrovnat?


V první řadě je pro nemocného velmi důležitá podpora rodiny a blízkých. Ocitá se v naprosto nové situaci a neví, co vše z ní vyplyne, proto hledá útěchu a bezpečný přístav v tom, co je mu známé. Rozhodně nedoporučujeme s ohledem na psychický stav jedince mu cokoliv zatajovat. Dříve či později se vše stejně dozví. Proto mu poskytněte všechny informace, aby je mohl správně zpracovat a nebyl ničím překvapen. I sebebolestivější upřímnost je v tomto případě lepší než jakákoliv nemožná útěcha a víra v zázraky.

Kromě opory v rodině je potřeba věnovat péči i psychice jako takové. Proto doporučujeme návštěvu psychologa, který dokáže nejlépe posoudit míru psychických dopadů na osobnost jedince a v závislosti na tom navrhne vhodná řešení.     

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkySoukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Soukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Rozhodli jste se vyhledat pomoc psychologa, ale neumíte se rozhodnout, zda si vybrat soukromou poradnu, nebo tu, kde vám konzultaci uhradí pojišťovna? Vše má svá pro a proti, pojďme se tedy podívat na to, co vám může soukromý psycholog oproti „veřejného“ nabídnout. Třeba vám to ulehčí rozhodování.Když terapii proplácí pojišťovnaNěkteří lidé jednoduše nemají dostatek financí na to, aby si mohli zaplatit terapii u soukromého psychologa. Nebo se jim zdá...

Pokračovat ve čtení

V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

Ženy to v souvislosti se sexem nikdy neměly zrovna snadné. Muži se neustále chvástají, kolik vystřídali žen, že spí každou noc v jiné posteli a plácají se po rameni, jací že to nejsou borci. Když žena vystřídá více sexuálních partnerů, hned dostane nálepku prostitutky. Pokud se žena nespokojí s jedním (mnohdy nic moc) výkonem okamžitě je to nymfomanka. Ale zase tak jednoduché to není, nymfomanie není životní styl, který si vyberete, ale je to porucha, kter...

Pokračovat ve čtení

Kolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

„Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu…“ četla jsem nedávno v jedné internetové diskuzi. Peníze dnes vládnou světem a pokud jste se nenarodili do zlaté kolébky, zvažujete každou svou investici. Za kadeřníka, kosmetiku, nové oblečení, auta, elektroniku a další věci jsme schopni utratit měsíčně nemalé peníze. Investici do toho nejdůležitějšího – psychického zdraví – si ale n...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video