POÚRAZOVÁ PSYCHOLOGIE: Proč vyhledat pomoc psychologa po vážných úrazech?

https://blog.mojra.cz/post/167

Život si s námi mnohdy nepěkně zahrává, dříve vitální člověk se během sekundy může kvůli vážnému úrazu proměnit v jedince plně závislého na pomoci a péči druhých. Ve zprávách i několikrát denně slýcháme o dopravních nehodách, které se neobešly bez vážných následků, potkáváme spousty lidí, kteří jako by si nevážili vlastního života, protože neustále podnikají různé riskantní adrenalinové akce a sporty apod. Můžete si sebevíc myslet, že máte vše dokonale pod kontrolou a pak vám nějaká drobná chyba, chvilka nepozornosti obrátí život naruby.


Nepříjemná diagnóza…


Probudíte se na nemocničním lůžku, neuvědomujete si, co se stalo, připadáte si jako v hodně špatném snu. V první chvíli neumíte přesně popsat, co se vám zdá jinak. A pak přijde lékař a vy máte okamžitě jasno. Utrpěli jste vážný úraz, který zanechal trvalé následky, ať už jde o popáleniny, zlomeniny, ochrnutí, amputaci aj. Pro vás to znamená jedno, nic nebude jako dřív a vy se s tím musíte vyrovnat. Podle psychologů se právě v tuto chvíli projeví vaše skutečná povaha, někdo v sobě nalezne bojovníka, jiný chce vše vzdát, neustále se lituje a vyžaduje lítost i od svého okolí.


Psychický stav člověka po vážných úrazech je často v nemocnicích opomíjen, lékaři se zaměřují výhradně na léčbu těla a následnou péči o pacienta. Přitom právě psychické rozpoložení jedince výrazně ovlivňuje jeho uzdravení. Dobrý psychický stav může léčbu urychlit, naopak špatný ji dokáže prodloužit, případně i zhoršit její průběh. Proto je odborná pomoc psychologa po úrazech velmi potřebná.


Každý člověk je jedinečnou osobností, proto reaguje na psychickou zátěž zcela individuálně. Někdo přijme novou životní situaci jako prostý fakt, jiný se s ní nedokáže vyrovnat. Mezi nejčastější psychické problémy, které se v souvislosti s vážnými úrazy objevují patří deprese, strach, úzkosti, agrese, vztek, smutek, obviňování sebe i okolí, pocity bezmoci, apatie, postupná či naprostá rezignace a mnoho dalšího.
Fáze vyrovnávání se s následky úrazu1. POPŘENÍ – nikdo z nás si nechce připustit, že by se mu mohlo něco vážného stát. Ovšem i sebevíc nepředstavitelné se jednoho dne může změnit ve skutečnost. První reakcí je šok a snaha vše popřít, přesvědčit sebe sama, že jde o omyl, že se to neděje nám.


2. NEGACE – po překonání prvotního šoku se dostaví uvědomění si celé situace. Obvyklou reakcí je hněv, závist vůči zdravým lidem, ztráta smyslu života, pocit, že vše je špatně atd.


3. SMLOUVÁNÍ – pacient se snaží sám sebe přesvědčit, že je zde ještě nějaká možnost, jak následky úrazu zvrátit. Věřící lidé často smlouvají s Bohem, slibují mu, že budou lepšími lidmi, pokud se nad nimi slituje.


4. ADAPTACE – tato fáze může u každého jedince trvat různě dlouho, u někoho je to otázka několika dní, týdnů, u jiného let. Pacient se snaží dodržovat pokyny lékařů, podstupuje svědomitě léčbu a zvyká si na nový život s následky úrazu.


5. SMÍŘENÍ/REZIGNACE – pacient si již plně uvědomil, že bude muset žít s omezením, přizpůsobuje se, navrací se do společenského života, práce apod. Opakem fáze smíření je rezignace v případech, kdy se pacient s diagnózou nikdy nesmíří, neusiluje o změnu a nesnaží se přizpůsobit zranění svůj život. Často dochází k naprosté ztrátě smyslu života a v důsledku toho k sebevražedným pokusům.
Jak se s vážnými úrazy vyrovnat?


V první řadě je pro nemocného velmi důležitá podpora rodiny a blízkých. Ocitá se v naprosto nové situaci a neví, co vše z ní vyplyne, proto hledá útěchu a bezpečný přístav v tom, co je mu známé. Rozhodně nedoporučujeme s ohledem na psychický stav jedince mu cokoliv zatajovat. Dříve či později se vše stejně dozví. Proto mu poskytněte všechny informace, aby je mohl správně zpracovat a nebyl ničím překvapen. I sebebolestivější upřímnost je v tomto případě lepší než jakákoliv nemožná útěcha a víra v zázraky.


Kromě opory v rodině je potřeba věnovat péči i psychice jako takové. Proto doporučujeme návštěvu psychologa, který dokáže nejlépe posoudit míru psychických dopadů na osobnost jedince a v závislosti na tom navrhne vhodná řešení.     

 

Právě jste četli článek: POÚRAZOVÁ PSYCHOLOGIE: Proč vyhledat pomoc psychologa po vážných úrazech?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyJak vypadá konzultace s psychologem?

Jak vypadá konzultace s psychologem?

Čeká vás vaše první konzultace u psychologa? Nebo s návštěvou zatím ještě váháte? Nejste rozhodně sami. Mnozí si návštěvou psychologa nejsou moc jistí, hlavně proto, že nevědí, co vlastně mají čekat. Lidé si často představují starého šedivého pána, který je usadí na kožený gauč a klidným hlasem vás bude nabádat, abyste sledovali jeho prst, zatímco se vám bude chtít čím dál více spát… Ano, takhle občas konzultaci s psychologem v...

Pokračovat ve čtení

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Stavba nebo rekonstrukce domu je obrovským náporem na psychiku. Musíte se vyrovnat se spoustou papírování, zařizování a schvalování. Jakkoli růžově jste si vše plánovali, nic nakonec nepůjde jako po drátkách. Projekty, povolení, výběr stavební firmy, realizace stavby… Vše chce svůj čas, a hlavně dostatek financí. Nejednou si řeknete, že byste se na vše nejraději vykašlali, že jste se do toho raději vůbec neměli pouštět. Ale už jste investovali nem...

Pokračovat ve čtení

MALL Pay: Konzultace s psychologem ihned, platba do 14 dní

MALL Pay: Konzultace s psychologem ihned, platba do 14 dní

Jsou situace, které nesnesou odkladu. Najednou stojíte před těžkým životním rozhodnutím, řešíte akutní krizi, potřebujete a chcete si o všem promluvit s odborníkem – psychologem. Jenže…Poradnu si sice najdete, ale ty čekací lhůty na volný termín jsou pro vás nereálné. Řešení by bylo, soukromá poradna, kde sice nebudete muset čekat až tak dlouho, ale zase si za konzultaci zaplatíte. Na účtu však nemáte dost. Co s tím? V naší online ps...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video