POÚRAZOVÁ PSYCHOLOGIE: Proč vyhledat pomoc psychologa po vážných úrazech?

https://blog.mojra.cz/post/167

Život si s námi mnohdy nepěkně zahrává, dříve vitální člověk se během sekundy může kvůli vážnému úrazu proměnit v jedince plně závislého na pomoci a péči druhých. Ve zprávách i několikrát denně slýcháme o dopravních nehodách, které se neobešly bez vážných následků, potkáváme spousty lidí, kteří jako by si nevážili vlastního života, protože neustále podnikají různé riskantní adrenalinové akce a sporty apod. Můžete si sebevíc myslet, že máte vše dokonale pod kontrolou a pak vám nějaká drobná chyba, chvilka nepozornosti obrátí život naruby.


Nepříjemná diagnóza…


Probudíte se na nemocničním lůžku, neuvědomujete si, co se stalo, připadáte si jako v hodně špatném snu. V první chvíli neumíte přesně popsat, co se vám zdá jinak. A pak přijde lékař a vy máte okamžitě jasno. Utrpěli jste vážný úraz, který zanechal trvalé následky, ať už jde o popáleniny, zlomeniny, ochrnutí, amputaci aj. Pro vás to znamená jedno, nic nebude jako dřív a vy se s tím musíte vyrovnat. Podle psychologů se právě v tuto chvíli projeví vaše skutečná povaha, někdo v sobě nalezne bojovníka, jiný chce vše vzdát, neustále se lituje a vyžaduje lítost i od svého okolí.


Psychický stav člověka po vážných úrazech je často v nemocnicích opomíjen, lékaři se zaměřují výhradně na léčbu těla a následnou péči o pacienta. Přitom právě psychické rozpoložení jedince výrazně ovlivňuje jeho uzdravení. Dobrý psychický stav může léčbu urychlit, naopak špatný ji dokáže prodloužit, případně i zhoršit její průběh. Proto je odborná pomoc psychologa po úrazech velmi potřebná.


Každý člověk je jedinečnou osobností, proto reaguje na psychickou zátěž zcela individuálně. Někdo přijme novou životní situaci jako prostý fakt, jiný se s ní nedokáže vyrovnat. Mezi nejčastější psychické problémy, které se v souvislosti s vážnými úrazy objevují patří deprese, strach, úzkosti, agrese, vztek, smutek, obviňování sebe i okolí, pocity bezmoci, apatie, postupná či naprostá rezignace a mnoho dalšího.
Fáze vyrovnávání se s následky úrazu1. POPŘENÍ – nikdo z nás si nechce připustit, že by se mu mohlo něco vážného stát. Ovšem i sebevíc nepředstavitelné se jednoho dne může změnit ve skutečnost. První reakcí je šok a snaha vše popřít, přesvědčit sebe sama, že jde o omyl, že se to neděje nám.


2. NEGACE – po překonání prvotního šoku se dostaví uvědomění si celé situace. Obvyklou reakcí je hněv, závist vůči zdravým lidem, ztráta smyslu života, pocit, že vše je špatně atd.


3. SMLOUVÁNÍ – pacient se snaží sám sebe přesvědčit, že je zde ještě nějaká možnost, jak následky úrazu zvrátit. Věřící lidé často smlouvají s Bohem, slibují mu, že budou lepšími lidmi, pokud se nad nimi slituje.


4. ADAPTACE – tato fáze může u každého jedince trvat různě dlouho, u někoho je to otázka několika dní, týdnů, u jiného let. Pacient se snaží dodržovat pokyny lékařů, podstupuje svědomitě léčbu a zvyká si na nový život s následky úrazu.


5. SMÍŘENÍ/REZIGNACE – pacient si již plně uvědomil, že bude muset žít s omezením, přizpůsobuje se, navrací se do společenského života, práce apod. Opakem fáze smíření je rezignace v případech, kdy se pacient s diagnózou nikdy nesmíří, neusiluje o změnu a nesnaží se přizpůsobit zranění svůj život. Často dochází k naprosté ztrátě smyslu života a v důsledku toho k sebevražedným pokusům.
Jak se s vážnými úrazy vyrovnat?


V první řadě je pro nemocného velmi důležitá podpora rodiny a blízkých. Ocitá se v naprosto nové situaci a neví, co vše z ní vyplyne, proto hledá útěchu a bezpečný přístav v tom, co je mu známé. Rozhodně nedoporučujeme s ohledem na psychický stav jedince mu cokoliv zatajovat. Dříve či později se vše stejně dozví. Proto mu poskytněte všechny informace, aby je mohl správně zpracovat a nebyl ničím překvapen. I sebebolestivější upřímnost je v tomto případě lepší než jakákoliv nemožná útěcha a víra v zázraky.


Kromě opory v rodině je potřeba věnovat péči i psychice jako takové. Proto doporučujeme návštěvu psychologa, který dokáže nejlépe posoudit míru psychických dopadů na osobnost jedince a v závislosti na tom navrhne vhodná řešení.     

 

Právě jste četli článek: POÚRAZOVÁ PSYCHOLOGIE: Proč vyhledat pomoc psychologa po vážných úrazech?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyPSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Návštěva psychologické poradny je opředena mnoha otazníky. Můžete se dívat na milion filmů s tímto motivem, ale z nich si neodnesete nic víc než nejasný obrázek toho, že se někde v ordinaci natáhnete na pohodlné sofa a psycholog nad vámi bude čnít jako bůh pomsty, který se vyžívá v tom, že může ukázat svou nadřazenost. Tak to opravdu není. Psycholog není soudce ani bůh. Je to rádce a posluchač. Psycholog není opravářMáte problém ...

Pokračovat ve čtení

(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

Vybudovat fungující dlouhodobý vztah je náročné. Nejenže budete muset přistoupit k mnoha kompromisům, ale i při sebevětší snaze se vám hádky nevyhnou. Záleží jen na vás, jak s partnerem celou situaci vyřešíte. Jenže někdy se můžete snažit sebevíc a problémy vám jednoduše přerostou přes hlavu a vy máte pocit, že už to sami nezvládnete. A tak začnete uvažovat o návštěvě manželské poradny. Jenže je tu hned několik překážek, které vá...

Pokračovat ve čtení

Výkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

Výkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

Každý někdy zažil ten stav, kdy máte zničehonic chuť do něčeho kopnout, zařvat z plných plic, lehnout si na zem a třískat pěstmi jako malé dítě. Hněv a vztek však za chvíli odezní a zase můžete fungovat jako obvykle. Jenže… Jsou i tací, u kterých tato emoční nestálost přetrvává, stupňuje se a značně znepříjemňuje život. A v tu chvíli nejde jen o náladovost, ale o vážný problém.Co je to emoční labilita? Hněv, radost, vztek i nervozi...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video