Poúrazová psychologie: Proč vyhledat pomoc psychologa po vážných úrazech?

https://blog.mojra.cz/post/167

Život si s námi mnohdy nepěkně zahrává, dříve vitální člověk se během sekundy může kvůli vážnému úrazu proměnit v jedince plně závislého na pomoci a péči druhých. Ve zprávách i několikrát denně slýcháme o dopravních nehodách, které se neobešly bez vážných následků, potkáváme spousty lidí, kteří jako by si nevážili vlastního života, protože neustále podnikají různé riskantní adrenalinové akce a sporty apod. Můžete si sebevíc myslet, že máte vše dokonale pod kontrolou a pak vám nějaká drobná chyba, chvilka nepozornosti obrátí život naruby.


Nepříjemná diagnóza…


Probudíte se na nemocničním lůžku, neuvědomujete si, co se stalo, připadáte si jako v hodně špatném snu. V první chvíli neumíte přesně popsat, co se vám zdá jinak. A pak přijde lékař a vy máte okamžitě jasno. Utrpěli jste vážný úraz, který zanechal trvalé následky, ať už jde o popáleniny, zlomeniny, ochrnutí, amputaci aj. Pro vás to znamená jedno, nic nebude jako dřív a vy se s tím musíte vyrovnat. Podle psychologů se právě v tuto chvíli projeví vaše skutečná povaha, někdo v sobě nalezne bojovníka, jiný chce vše vzdát, neustále se lituje a vyžaduje lítost i od svého okolí. Psychický stav člověka po vážných úrazech je často v nemocnicích opomíjen, lékaři se zaměřují výhradně na léčbu těla a následnou péči o pacienta. Přitom právě psychické rozpoložení jedince výrazně ovlivňuje jeho uzdravení. Dobrý psychický stav může léčbu urychlit, naopak špatný ji dokáže prodloužit, případně i zhoršit její průběh. Proto je odborná pomoc psychologa po úrazech velmi potřebná.

Každý člověk je jedinečnou osobností, proto reaguje na psychickou zátěž zcela individuálně. Někdo přijme novou životní situaci jako prostý fakt, jiný se s ní nedokáže vyrovnat. Mezi nejčastější psychické problémy, které se v souvislosti s vážnými úrazy objevují patří deprese, strach, úzkosti, agrese, vztek, smutek, obviňování sebe i okolí, pocity bezmoci, apatie, postupná či naprostá rezignace a mnoho dalšího.


Fáze vyrovnávání se s následky úrazu


1. POPŘENÍ – nikdo z nás si nechce připustit, že by se mu mohlo něco vážného stát. Ovšem i sebevíc nepředstavitelné se jednoho dne může změnit ve skutečnost. První reakcí je šok a snaha vše popřít, přesvědčit sebe sama, že jde o omyl, že se to neděje nám.

2. NEGACE – po překonání prvotního šoku se dostaví uvědomění si celé situace. Obvyklou reakcí je hněv, závist vůči zdravým lidem, ztráta smyslu života, pocit, že vše je špatně atd.

3. SMLOUVÁNÍ – pacient se snaží sám sebe přesvědčit, že je zde ještě nějaká možnost, jak následky úrazu zvrátit. Věřící lidé často smlouvají s Bohem, slibují mu, že budou lepšími lidmi, pokud se nad nimi slituje.

4. ADAPTACE – tato fáze může u každého jedince trvat různě dlouho, u někoho je to otázka několika dní, týdnů, u jiného let. Pacient se snaží dodržovat pokyny lékařů, podstupuje svědomitě léčbu a zvyká si na nový život s následky úrazu.

5. SMÍŘENÍ – pacient si již plně uvědomil, že bude muset žít s omezením, přizpůsobuje se, navrací se do společenského života, práce apod. Opakem fáze smíření je REZIGNACE v případech, kdy se pacient s diagnózou nikdy nesmíří, neusiluje o změnu a nesnaží se přizpůsobit zranění svůj život. Často dochází k naprosté ztrátě smyslu života a v důsledku toho k sebevražedným pokusům.


Jak se s vážnými úrazy vyrovnat?


V první řadě je pro nemocného velmi důležitá podpora rodiny a blízkých. Ocitá se v naprosto nové situaci a neví, co vše z ní vyplyne, proto hledá útěchu a bezpečný přístav v tom, co je mu známé. Rozhodně nedoporučujeme s ohledem na psychický stav jedince mu cokoliv zatajovat. Dříve či později se vše stejně dozví. Proto mu poskytněte všechny informace, aby je mohl správně zpracovat a nebyl ničím překvapen. I sebebolestivější upřímnost je v tomto případě lepší než jakákoliv nemožná útěcha a víra v zázraky.

Kromě opory v rodině je potřeba věnovat péči i psychice jako takové. Proto doporučujeme návštěvu psychologa, který dokáže nejlépe posoudit míru psychických dopadů na osobnost jedince a v závislosti na tom navrhne vhodná řešení.     

 


Komentáře

  • Žádné komentáře. Buďte první!
  • Avatar

Podobné článkyPosedlost fyzických vzhledem aneb Závislost na plastikách

Posedlost fyzických vzhledem aneb Závislost na plastikách

Každá žena touží po dokonalosti a mnohé se nebojí kvůli vlastní kráse a spokojenosti podstoupit různá rizika a procedury. Tlak médií, které nám předhazují celebrity s tělem bohyně, bezchybnou tváří a velkým poprsím je nezanedbatelný. Kdo by nechtěl takhle dokonale vypadat také? Bohužel se však cesta za vysněným vzhledem může lehce stát doslova cestou do pekel. Chorobný strach z vlastní ošklivosti a stárnutí vede k jedné plastické ope...

Pokračovat ve čtení

Nežijeme spolu, ale vedle sebe

Nežijeme spolu, ale vedle sebe

Soužití muže a ženy, které se více než partnerskému vztahu podobá přátelství není problémem pouze dlouhodobých vztahů, ale může vás zastihnout, respektive zaskočit kdykoliv. Takto nefunkční partnerství má dokonce své označení – přežitý vztah. V podstatě začnete stagnovat, nikam s partnerem nesměřujete, nemáte společné plány jak krátkodobé, tak do budoucna. Nemusí to být o tom, že by se mezi vámi vytratila láska, partneři se na jednu...

Pokračovat ve čtení

Posmívání se u dětí a jak s ním bojovat

Posmívání se u dětí a jak s ním bojovat

Dětská upřímnost nás často přivede do úsměvných situací, ale co si budeme povídat, děti umějí být i zlé. Mnohdy za to může jejich výchova a postoje, které přebírají od rodičů. Právě ti by měli svým ratolestem jít příkladem, učit je, že jakákoliv odlišnost není ničím špatným, že nikdo není dokonalý. Bohužel v praxi si rodiče ani často neuvědomují, že i taková obyčejná a naoko nevinná poznámka na účet někoho jiného se může neg...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video