Mojráček a cestovatelský deník

https://www.blog.mojra.cz/post/315

„Mojráčku, vyčistit zoubky a honem do postýlky, zítra nás čeká velký den. Pojedeme na výlet!“ zavelela maminka. „A kam?“ ptá se Mojráček. „To je překvapení,“ řekne tatínek a dá Mojráčkovi pusu na dobrou noc.


Ráno vzbudí maminka Mojráčka brzy, aby si stihl nachystat baťůžek a nasnídat se. Mezitím sama připravuje v kuchyni svačinu na cestu a po očku pokukuje po Mojráčkovi, který se ale vůbec netváří nadšeně. „Co se děje? Ty se na ten výlet netěšíš?“ ptá se maminka. „Ale jo-ó, těším,“ řekne Mojráček a zatváří se kysele.


Maminka odejde z kuchyně, ale za chvíli je zpátky a nese velkou tlustou knihu. „Co to je?“ ptá se Mojráček. „To je můj cestovatelský deník, ten jsem dostala od své maminky, když jsem byla stejně stará jako ty. Je to sešit, do kterého si můžeš zapisovat, kde všude jsi byl, co jsi tam viděl a zažil. Koukej, tady jsem byla na výletě ve skalách. Museli jsme vylézt nahoru po žebřících, bylo to vysoko. A já si celou dobu představovala, že nahoře na nás čeká zlý drak, který nás bude chtít shodit dolů,“ ukazuje maminka Mojráčkovi obrázek draka.  „A byl tam?“ ptal se Mojráček. „Nakonec ne, ale já si to tady vše zapsala, abych na to nikdy nezapomněla.  A víš co? Můžeme ti po cestě taky takový deník koupit.“  


Na vlakovém nádraží tatínek koupil jízdenky a Mojráček se ho hned zeptal, jestli si je může vzít. Podařilo se jim také koupit v jednom stánku krásný sešit s obrázkem vlaku na deskách. A pak už uháněli na nástupiště, aby jim neujel vlak. „Které kupé je naše?“ zeptala se maminka. A jéje, tatínek ve spěchu zapomněl koupit místenky! A tak museli maminka s Mojráčkem a tatínkem hledat volná místa a hrozilo, že budou celou cestu stát v uličce. Naštěstí bylo v jednom kupé místo, kam si mohli sednout.


„Už tam budem?“ ptal se po chvíli Mojráček. „Vždyť jsme teprve vyjeli,“ divil se jeho dotazu tatínek. „A za jak dlouho tam budem?“ nedal se odbýt Mojráček. „Vlakem pojedeme hodinu, a pak ještě půl hodiny autobusem a deset minut pěšky,“ odpověděl mu tatínek. „A co kdybychom si zahráli nějakou hru, aby nám ta cesta rychleji utekla?“ navrhla maminka. A tak hráli slovní fotbal, soutěžili, kdo dříve zahlédne z okna nějakou barvu, zpívali. Ani se nenadáli a cesta vlakem byla za nimi. Přestoupili na autobus a Mojráček si zase schoval jízdenky do baťůžku. A protože si chtěl Mojráček o výletu napsat do deníku, hrál si na malého objevitele. Tatínka poprosil, aby mu vše zajímavé vyfotil, sbíral lístky a schovával si vstupenky ze všech hradů, větrných mlýnů a dalších památek, které ten den navštívili. Ani mu nevadilo, že po cestě nebylo žádné dětské hřiště.  


Když se vraceli na nádraží, všiml si Mojráček na nástupišti své kamarádky Aničky. Vůbec nevypadala vesele. „Ahoj, Aničko, taky jste byli na výletě?“ ptal se Mojráček kamarádky. „Byli, a byla to hrozná nuda! Nikde žádná zábava, jen spousta památek. Pf-ff!“ svěřila se Mojráčkovi nespokojená Anička. „Tak to my jsme byli na dobrodružné výpravě a náramně jsme si celý výlet užili. Počkej, ve vlaku ti pak něco ukážu!“ řekl Mojráček a spolu s Aničkou a rodiči nastupoval do vlaku. Našli si volná místa a jen co se usadili, vytáhl Mojráček z batohu svůj nový sešit s obrázkem vlaku na deskách. „Sešit? To je toho! Takových mám doma spoustu,“ řekla Anička. „Ale to není jen tak obyčejný sešit,“ řekl Mojráček, „to je můj cestovatelský deník!“ Potom vysvětlil Aničce, k čemu takový deník slouží, jak si celý den sbíral různé vstupenky a další památky, a jak si večer vše do deníku nalepí, namaluje a napíše, aby na to nikdy nezapomněl. Aničce se nápad moc líbil a hned chtěla takový deník taky. Budou si tak moci s Mojráčkem porovnávat, kolik toho o prázdninách zažili a co nového objevili. A od té doby se už na výlety těšili, protože i z cestování po hradech, zámcích a jiných památkách jde udělat dobrodružnou výpravu. 


                                    

       Tipy pro rodiče:

        - Zapojte děti do plánování výletu.

        - Přizpůsobte élku a trasu výletu věku dítěte.

        - Cestujte různými dopravními prostředky, pro děti to bude zábavnější než jen jízda autem.

        - Naplánujte na cestu různé hry.

        - U delších cest myslete na několik zastávek k protažení.

        - Nezapomeňte na cestu přibalit svačinu a dostatek tekutin.

        - Pořiďte dětem cestovatelský deník, do kterého si mohou psát, kreslit a lepit.


 

Text: Bc. M. Ligocká, Mgr. et Mgr. V. Pavlisková  | Ilustrace: N. Gurecká


Emocionální rozvoj

Nejbližší termíny: 29.03.2024

Emocionální rozvoj

Nejbližší termíny: 29.03.2024

Emocionální rozvoj

Nejbližší termíny: 29.03.2024





Právě jste četli článek: Mojráček radí dětem: Cestovatelský deník

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Psychické poruchy u dětí: 5 varovných signálů, které byste neměli přehlížet

Psychické poruchy u dětí: 5 varovných signálů, které byste neměli přehlížet

Víte, jak se mohou projevovat psychické poruchy u dětí? Jedná se o široké spektrum onemocnění, které mohou významně ovlivnit nejen chování a emocionální stav dítěte, ale i jeho celkový vývoj. Včasné rozpoznání a adekvátní reakce na tyto poruchy jsou klíčem k zajištění nejlepší možné péče a podpory.Studie ukazují, že až 50 % psychických onemocnění je možné diagnostikovat již v mladém věku.Rodiče by si měli všímat varovných signálů, mezi...

Pokračovat ve čtení

Mojráček a nevychovaný kamarád

Mojráček a nevychovaný kamarád

Jednoho dne si po škole přivedl Mojráček domů na návštěvu nového kamaráda Erika. Mojráčkovi rodiče už byli doma, pozdravili kluky u dveří, Mojráček jim řekl, že půjdou nahoru do pokojíku. Erik se však jen rozhlížel po předsíni, ale nepozdravil ani jednoho z rodičů. Maminka se na tatínka zamyšleně podívala, ale ten jen pokýval hlavou a šel do obýváku. Po nějaké době Mojráček s Erikem seběhli dolů do kuchyně, protože dostali hlad. Než ...

Pokračovat ve čtení

Sendvičová generace: Jak zvládat péči o rodiče a děti bez stresu a vyčerpání

Sendvičová generace: Jak zvládat péči o rodiče a děti bez stresu a vyčerpání

V dnešní společnosti nacházíme různé fenomény, které často nejsou ničím výjimečné, nebo nové. Určité množství sociální perspektivy, soužití a péče se vždy v naší společnosti nacházelo, bylo tu v různých formách. No, možná ne vždy jsme o tom mluvili, nebo jsme neměli možnost konfrontace. Žena je symbolem matky, která se stará o svou rodinu a zabezpečuje nejen fyziologické, ale i psychické a sociální potřeby rodiny, a to i v ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat