Život ve třech aneb vztah s mamánkem

http://blog.mojra.cz/post/90

Udržovat dobrý vztah s rodiči partnera si přeje každá žena, ale čeho je moc, toho může být příliš. Vždy je nutné respektovat určité hranice, na což tchyně většinou zapomínají. Pokud svou matku dokáže váš partner odkázat do patřičných mezí, je vše v pořádku. Jak se ale vypořádat s tím, když je partner patologicky vázán na matku, jednoduše je maminčiným mazánkem? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v dnešním článku.Jak poznat, že je partner maminčiným mazánkem?


To, že jsou chlapci spíše vázáni na matku není nic neobvyklého, tedy do doby, než vyrostou v muže. Dobrý vztah k matce je většinou předpokladem toho, že i ke své partnerce se bude muž chovat s respektem a úctou. Naopak pokud je vztah matky a syna v dětství jakkoli narušen odrazí se to na budování vztahu s partnerkou. V některých případech (a není jich málo) se však mateřská láska změní v postupnou manipulaci.Zde je několik varovných znaků, které vás mohou upozornit na to, že máte co do činění s mamánkem:


 • partnerova matka určuje pravidla, její názory a přání jsou brána jako rozkaz
 • mnoho mamánků sdílí s matkou společnou domácnost i v dospělosti, dokonce preferují společné bydlení i po svatbě
 • nikdy nic neudělá bez matčina svolení
 • pociťuje, že musí matce splatit její péči
 • neustále je s matkou v kontaktu, i několikrát za den ji telefonuje na úkor vašeho společného času
 • ať už mluví o čemkoliv, vždy svou matku v rozhovoru vyzdvihuje
 • má tendenci vás s matkou srovnávat, dává najevo, že nikdy nebudete tak dokonalá jako ona
 • sděluje matce i ty nejintimnější detaily vašeho vztahuProč se ženy vyhýbají vztahu s mamánkem?


Ženy přirozeně touží po silných a odvážných mužích, potřebují se u toho pravého cítit bezpečně. Sebevědomý muž se rozhodně nepotřebuje radit se svou matkou o jakékoliv maličkosti a pokud tomu tak je, může oplývat sebevětším sex-appealem a ženy se mu budou vyhýbat jako čert kříži.


Dalším důvodem je také ženská touha být pro muže na prvním místě a s druhým se nespokojí. Velkým zabijákem vztahů s mamánkem je partnerova touha svěřovat se matce i s věcmi, které by měly zůstat pouze mezi partnery (např. sexuální praktiky a jiné intimnosti).


A v neposlední řadě hraje roli fakt, že maminčini mazánci neumí být samostatní, neustále vyžadují péči a sami se nezapojí do sebemenších domácích prací. Žádná žena přece netouží po tom, stát se služkou a věta „ale maminka si nikdy nestěžovala“ je většinou přímou cestou k rozchodu.


Jak zvládnout vztah s mamánkem?


Nevyjadřujte se o partnerovi jako o mamánkovi 

Zkuste změnit úhel pohledu a o partnerovi uvažujte jako o muži, který vás miluje, ale zatím si neujasnil priority. Pokud totiž budete používat onoho hanlivého označení maminčin mazánek/mamánek, nebudete nikdy schopna partnera plně respektovat.


Zachovejte chladnou hlavu 

Problémy řešte až se vyrovnáte se vztekem, protože v afektu můžete situaci jen zhoršit a ničeho se nedoberete.


Vymezte pevné hranice

Snažit se zcela omezit kontakt mezi synem a matkou rozhodně není řešením. Promluvte si však s partnerem o tom, co je vaší krajní mezí a podle toho se domluvte na pravidlech (např. může matce volat i několikrát denně, pokud to neomezí váš společně trávený čas, nebude se ji svěřovat s intimnostmi atd.).


Udělejte si čas sama na sebe 

Věnujte se svým koníčkům a přátelům. Partner uvidí, že on pro vás také nemusí vždy hrát hlavní roli, že se bez něj obejdete a možná si uvědomí, že by se vám měl více věnovat jinak hrozí, že o vás dříve či později přijde.


Nekritizujte a neurážejte jeho matku

To poslední, co chce od vás partner slyšet jsou neustále řeči o tom, jak je jeho matka špatná, jak jím manipuluje apod. Zachovejte si velkou míru taktu, přece jen se jedná o ženu, která jej vychovala a zaslouží si od vás určitý respekt.


Zapojujte partnera do chodu domácnosti 

Poproste ho o pomoc a neustále ho chvalte, nejlépe i před jeho matkou.


Nesnažte se matce vyrovnat 

Tady jde o předem prohraný boj. Buďte svá a neměňte se.


Doprovázejte partnera

Jestliže jeho matka vyžaduje každodenní schůzky, vnuťte se na ně také. Nejlepším řešením je obrátit tuto situaci ve svůj prospěch, čehož dosáhnete i prostou větou „chtěla bych strávit více času s vámi oběma.“  Tchyně nejspíš nebude nadšená, zato partner si bude vážit toho, že chcete s jeho matkou udržovat kontakt.


Buďte trpělivá 

Změnit mamánka je během na dlouhou trať, někdy bez valného výsledku. Většinou si postupem času sama partnerova matka uvědomí, že je ve vztahu navíc, zejména když uvidí, že jejího syna opravdu milujete a umíte se o něj postarat.  
Jestliže se rozhodnete udržet si vztah s mamánkem, ocitáte se před velmi obtížným úkolem. Mnoho takovýchto vztahů končí dříve či později rozchodem, ovšem je zde i reálná možnost, že partner své chování změní a namísto maminky budete na prvním místě stát vy. Rozhodně jej do ničeho nenuťte, pokud nebude chtít sám, nezmění se.


Pokud si nevíte rady, ale i přes všechna úskalí nechcete o partnera přijít, doporučujeme obrátit se na odborníka. Psycholog dokáže vhodným způsobem zjistit, zda za partnerovou závislostí na mamince nestojí něco více, než co se na první pohled zdá a jeho nezdravý vztah k matce mu pomůže vyřešit.


Právě jste četli článek:  Život ve třech aneb vztah s mamánkem

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar
 • Jana před 2 roky
  Jana

  Něco takového jsem zažila a už nikdy vice.


Podobné článkyKolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

POLYAMORIE: Ve vztahu s více lidmi najednou – ideální řešení nebo problémy navíc?

Polyamorie – může to fungovat nebo je to jen chvilkový výstřelek? Ukazuje se, že polyamorní vztahy mohou být stejně kvalitní, jako vztahy monogamní. Lidé, kteří v takových vztazích žijí, často říkají, že jsou mnohem spokojenější, než kdy byli předtím. Mluví o hlubokém souznění, o tom, že více vztahů přináší do života spoustu nového. Polyamorické vztahy se objevují také v Česku. Jsou zde ale pořád něčím novým a neobvyklým, tak...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video