ŽENY a KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU

http://blog.mojra.cz/post/324

Čtyřicítka. Ženy se s přibývajícím věkem na každé další narozeniny těší míň a míň. A právě magická čtyřicítka je jakýmsi milníkem, kdy se ženy začínají ohlížet zpátky a hodnotit dosavadní život. Děti jsou v tomto období už většinou samostatné a vy se najednou nemáte o koho starat. Všechnu energii a čas můžete investovat jen a jen do sebe. To ale zároveň znamená, že máte také čas o všem daleko více přemýšlet. Některé myšlenky vás můžou překvapit nebo dokonce rozesmutnit.


O krizi středního věku se mluví především v souvislosti s muži. Tímto zvláštním obdobím si ale procházejí také ženy. Jaké jsou příznaky krize středního věku a jak krizi středního věku co nejrychleji překonat?


 

Krize středního věku

Kdy začíná krize středního věku?

Krize středního věku postihuje muže i ženy nejčastěji po čtyřicátém roce života. Vzhledem k velkým nárokům, které jsou v současnosti na obě pohlaví kladeny, se začátek této krize posouvá stále blíže směrem ke třicátému roku života.


Projevy krize středního věku:

Typické je typické bilancování a hodnocení dosavadního života, neradostnost, znuděnost a také nepříjemné pocity spojené se stárnutím. Lidé začínají znovu toužit po nějakém vzrušení, změně, chtějí se znovu cítit mladí. Bohužel je to ale často spojeno s neuváženými a radikálními rozhodnutími.


Jak dlouho trvá krize středního věku?

Krize středního věku není jeden špatný den. Je normální, že v životě každého z nás se objeví dny, kdy jsme sami se sebou nespokojeni, dny, kdy máme pocit, že se nám nic nedaří. Krize středního věku, ale není jen špatný den, ale poměrně dlouhé období. Zdá se, že ženy s krizí středního věku bojují obvykle 2-5 let, muži dokonce až dvojnásobně déle.

 


Rekapitulace života

 

Sedíte na gauči, naprosto vyčerpaná, protože jste se od rána nezastavila. Celý den jste strávila v práci, pak jste uklidila dům, děti se vám neozvaly a manžel vás štve úplně vším, co udělá nebo naopak neudělá. Co je tohle za život? Tolik jste toho chtěla stihnout, ale máte pocit, že jste se dávno zasekla někde, kde ani nechcete být. Co vaše sny? Chtěla jste přece malovat a věnovat se umění! Touhle dobou už jste taky chtěla být dávno na vyšší pozici v práci. Manželství ztratilo jiskru i romantiku. Všechno je špatně!


Během krize středního věku mají lidé tendenci vidět svůj dosavadní život jenom černě. Vidí jen to, co se jim nepovedlo a sny, které zůstaly nenaplněny. Často to končí náhlými a radikálními změnami, které se po nějakém čase ukážou jako ne úplně ideální řešení. Než se necháte strhnout negativními představami, řekněte si na chvíli STOP, klidně si vezměte papír a tužku a zamyslete se nad tím, co se vám dosud povedlo, na co jste pyšní a za co jste životu vděční.


Závod s časem

 

Největším nepřítelem ženy v krizi středního věku je váha a zrcadlo. Ženy si začínají všímat prvních i sebenepatrnějších známek stáří a velmi těžce je nesou. První šedivé prameny vlasů, kila navíc v problémových partiích nebo vrásky kolem očí – to jsou věci, nad kterými musejí pořád přemýšlet a snaží se s nimi bojovat všemi možnými strategiemi.

Začíná tak závod s časem a doping  je povolen! Ženy se vrhají pod kudly plastických chirurgů, drží drastické diety a v buticích šáhnou po kouscích, které si před chvíli zkoušela skupinka mladých holek.


Nesnažte se času za každou cenu utéct. Najděte způsob, jak se s přibývajícími léty vyrovnat jinak. Ano, v těle došlo k mnoha změnám a možná bude nutné trochu změnit životní styl, abyste se udržela v kondici. Více pohybu, vyváženější jídelníček. Nejdůležitější ze všeho ale je, abyste si našla cestu k sobě samé a zase se naučila mít se ráda.

 

V zajetí stereotypu

 

Z práce do práce. Sex každou středu po oblíbené kriminálce. V neděle sváteční oběd. Všechno je pořád stejné. Nic vás už asi ani nemůže překvapit. Ne, že by se partner o nějaké překvapení snažil. A vy přitom tak toužíte po troše vzrušení, po něčem novém, možná trochu nebezpečném. Po něčem spontánním. Stereotyp ve vašem vztahu vás ničí.


Ženy se v souvislosti s těmito myšlenkami často vrhají do extrémních řešení – adrenalinové sporty, milostné aférky. Někdy to opravdu pomůže, jindy je to jen přechodné řešení. Místo vytváření úplně nové identity, zkuste do vaší každodenní rutiny postupně přidávat malé změny a spontánní nápady.

 

Co dělat v krizi středního věku?

 

Pojďme si tedy shrnout jak se s ženskou krizí středního věku, co nejlépe poprat.  • Čas na nové sny a cíle: Při bilancování buďte objektivní, hledejte nejen to špatné, ale i to co se povedlo. Zamyslete se na sny a cíli, které jste si kdysi dala. Jsou pro vás pořád důležité? Dejte si čas a stanovte si nové priority. Dejte si zase povolení snít.


  • Víc hlav, víc ví.  Nebuďte na tohle období sama. Spojte se s kamarádkami a nebojte se s nimi vaši situaci probrat, dost možná zjistíte, že prožíváte něco velmi podobného. Možná už to má vaše kamarádka za sebou a bude se moci podělit o důležité rady.


  • Zapojte vaši druhou polovičku. Váš partner možná vůbec netuší, co se ve vás odehrává. Všiml si jen toho, že jste den ode dne chladnější a podrážděnější. A on je zmatený. Čím vás naštval? Dělá přece všechno, jako vždycky… Řekněte mu o tom, že vás rutina ničí, podělte se s ním o vaše sny a fantazie.


  • Pomoc psychologa.  Krize žen středního věku může být opravdovou noční můrou, jak pro onu ženu, tak pro její manželství a nejbližší okolí. S psychologem můžete konzultovat individuálně nebo ve formě rodinné či párové terapie.


Přečtěte si také: Jak zvládají krizi středního věku MUŽI? Krize středního věku nemusí být jen deprese a trápení.

Udělejte z ní příležitost pro změny!Právě jste četli článek: ŽENY a KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU


Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyTruchlení: jak se vyrovnáváme se ztrátou blízké osoby

Truchlení: jak se vyrovnáváme se ztrátou blízké osoby

Odchod milované osoby je jednou z nejtěžších situací, jaké nás mohou v životě potkat. Truchlení je pak přirozenou reakcí potřebnou k tomu, abychom se s touto ztrátou vyrovnali, smířili se s ní a mohli začít žít nový, částečně pozměněný, život. Truchlení bychom ale neměli v žádném případě podceňovat. Počáteční šok a popírání Tato fáze nastává bezprostředně po seznámení se s tragickou událostí. Jsme ...

Pokračovat ve čtení

Když to v rodině skřípe: Nechci se stýkat s tchyní ani tchánem!

Když to v rodině skřípe: Nechci se stýkat s tchyní ani tchánem!

Rodinné oslavy nebo návštěvy u partnerových rodičů jsou pro některé příjemně stráveným časem, pro jiné nutno zlo. V některých rodinách to mezi zetěm/snachou a tchyni s tchánem pořádně skřípe a z rodinných setkání se tak stávají noční můry. Mnoho lidí to pak řeší radikálně: s tchyní ani tchánem se raději nechtějí vídat vůbec! Je to ale ideální řešení? A jak to vidí ostatní členové rodiny?  V dnešním článku si ukážeme, že ...

Pokračovat ve čtení

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video