Workoholismus vs. dovolená: Jak si užít dovolenou a nemyslet na práci?

http://blog.mojra.cz/post/77

Blíží se nám léto a začínáme plánovat, či už máme naplánováno, kam vyrazíme na dovolenou. Pro každého je dovolenou něco jiného, jedni preferují pobyty u moře, jiní jen tak na chalupě. Podstatou není ani tak místo, jako spíš to, abychom si odpočinuli od práce a stereotypu. Přitom nemusíme nutně odpočívat ve smyslu nic nedělání, i aktivní dovolená může přinést zasloužený relax. Co však dělat v případě, kdy i na dovolené neustále pracujeme a neumíme si pomoct? Jak si užít dovolenou, pokud jsme závislí na práci? Je to vůbec možné? Na toto si odpovíme v dnešním článku.

V první řadě je namístě vysvětlit si, co pojem workoholismus znamená. Závislost na práci je jedním z nejčastějších civilizačních problémů moderního světa. Je to dáno neustále se zvyšujícími nároky, a to jak v oblasti ekonomické, pracovní, kulturní, tak i rodinné. Každý z nás si buduje určitý životní standard a chce si jej stůj co stůj udržet. A jak jinak toho docílit než prací? Ovšem i ze sebelepší pohnutky se může postupem času vyvinout vážný problém. Označení workoholismus pochází z americké angličtiny a vzniklo analogií s alkoholismem – původně se užíval termín workaholik. U nás se tohoto pojmenování začalo v odborných publikacích užívat až po roce 1989. Přestože je toto téma v dnešní době často probírané, dochází v mnoha ohledech k jeho špatné interpretaci. Ne každý těžce pracující člověk je totiž workoholikem, a ne každý workoholik musí nutně těžce pracovat. Workoholismus je závislost se vším, co k ní patří, ať už mluvíme o vnitřním puzení vykonávat práci, nutnosti neustále zvyšovat „dávky“, či abstinenčních příznacích.


Projevy workoholismu:

- soutěživost, nesnášenlivost kritiky vůči své osobě

- práce je na prvním místě, vše ostatní jde stranou

- hledání záminek pro zvýšení pracovního nasazení

- postupná rezignace na budování mezilidských vztahů

- neschopnost odpočívat

- prohlubování pracovně-patologického návyku, zvýšená kritika kolegů, neschopnost spolupráce

- ztráta radosti z odvedené práce, absence uspokojení po dosažení pracovních cílů


Jak si užít dovolenou a nemyslet na práci?

Dovolená je časem, ve kterém máme načerpat síly. Doslova bychom mohli tento termín vyložit jako „dovolit si odpočívat“, pro většinu z nás je to něco přirozeného, pro workoholika se i relativně poklidná rodinná dovolená může změnit v peklo. Zejména pokud jeho partnerka nesdílí stejnou „vášeň“ k práci. Zde je několik tipů, jak se od závislosti na práci alespoň na dovolené odpoutat.

1. Předcházejte nudě – už při výběru dovolené se zaměřte na to, co vás bude nejvíce bavit. Ať už chcete pasivně či aktivně odpočívat, vždy je podstatné, abyste se nenudili. Na druhou stranu si neplánujte ani žádný závratný maraton po památkách či aktivity od brzkého rána, dodržovat přísný harmonogram může být v konečném důsledku velmi stresující. A stres na dovolenou nepatří.

2. Vypněte mobil – omezte telefonní hovory pouze na ty „povinné“, kdy dáte rodině doma vědět, že jste v pořádku. Pracovní hovory nepřijímejte vůbec.

3. Omezte internet – pokud je to možné, zkuste si vyhledat ubytování, které nenabízí připojení k WiFi. Vyhnete se tak touze kontrolovat ve volné chvíli emaily a stresu, že něco nefunguje úplně tak, jak má. Pokud se bez internetu neobejdete, zkontrolujte pouze to nejnutnější, a rozhodně se nezatěžujte pracovními emaily apod.

4. Zkuste to bez televize – na seriály, zpravodajství a jiné pořady se můžete dívat doma na gauči. Na dovolené zkuste tuto zálibu omezit a věnujte čas pouze sobě a rodině.

5. Práce = zakázané téma – myšlenkám na práci se nejspíš tak úplně nevyhnete, avšak zakažte sobě i ostatním se o čemkoliv, co se práce týká, bavit. Jestliže k tomuto tématu zabřednete, obraťte list. Ono i uvědomění si, že jste se opět začali bavit o práci je pokrok.

6. Užívejte si – ať už vyrazíte na dovolenou s partnerem, dětmi, rodinou, přáteli, či jen sami, vždy myslete na to, že si ji máte užít. Dopřejte si takový relax, při kterém načerpáte síly a vyčistíte si hlavu.


Jestliže si po přečtení tohoto článku říkáte, že dodržet výše uvedené body je nemožné, nezoufejte. Přece jen je workoholismus závislostí, kterou není až tak jednoduché zvládnout. Proto se obraťte na psychologa, který vám pomůže se s tímto problémem vyrovnat, naučí vás různé relaxační techniky tak, abyste si mohli dovolenou zaslouženě užít.

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyJak se psychicky vyrovnat se ztrátou zaměstnání?

Jak se psychicky vyrovnat se ztrátou zaměstnání?

Práce. V životě každého z nás hraje poměrně velkou roli. Někteří svou prací žijí a považují ji za své poslání. Jiní ze svého zaměstnání sice nijak zvlášť nadšení nejsou, mají ale rádi své kolegy a jsou rádi, že práci mají. Ať už svou práci milujete nebo ji spíše trpíte, všichni se asi shodneme na tom, že i když si to neradi přiznáváme, peníze jsou v dnešní době potřeba. Jak se říká peníze nejsou důležité, když je ...

Pokračovat ve čtení

Jak vypadá konzultace s psychologem?

Jak vypadá konzultace s psychologem?

Čeká vás vaše první konzultace u psychologa? Nebo s návštěvou zatím ještě váháte? Nejste rozhodně sami. Mnozí si návštěvou psychologa nejsou moc jistí, hlavně proto, že nevědí, co vlastně mají čekat. Lidé si často představují starého šedivého pána, který je usadí na kožený gauč a klidným hlasem vás bude nabádat, abyste sledovali jeho prst, zatímco se vám bude chtít čím dál více spát… Ano, takhle občas konzultaci s psychologem v...

Pokračovat ve čtení

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Stavba nebo rekonstrukce domu je obrovským náporem na psychiku. Musíte se vyrovnat se spoustou papírování, zařizování a schvalování. Jakkoli růžově jste si vše plánovali, nic nakonec nepůjde jako po drátkách. Projekty, povolení, výběr stavební firmy, realizace stavby… Vše chce svůj čas, a hlavně dostatek financí. Nejednou si řeknete, že byste se na vše nejraději vykašlali, že jste se do toho raději vůbec neměli pouštět. Ale už jste investovali nem...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video