Víte, jak správně komunikovat se svým dospívajícím dítětem? Přinášíme vám několik klíčových pravidel

https://www.blog.mojra.cz/post/353

 

Dospívání je obdobím velkých změn. Z dítěte se stává teenager, jinak vypadá, mluví i myslí. Tyto změny jsou náročné nejen pro ně samotné, ale také pro jejich rodiče. Děti se začínají osamostatňovat a může dojít i k tomu, že se odcizí. Předpokladem dobrých vztahů s dospívajícím je komunikace, ale ne jen tak ledajaká komunikace. Velmi důležité je, jakým způsobem rodiče s teenagerem mluví. V tomto článku vám přinášíme několik tipů pro úspěšnou komunikaci s vašim puberťákem.



1. Naslouchejte mu

Bez naslouchání není žádný dialog. Dospělí jsou zvyklí moralizovat, soudit, komentovat a radit, ale to obvykle dítě nepotřebuje. Mnoho dospívajících dětí právě na takovýto přístup reaguje tím, že se ještě více uzavře a raději se svými rodiči nemluví vůbec. Proto je důležité se pokusit svému dítěti nejdřív naslouchat, nepřerušovat ho a dát mu dostatečný prostor, aby se vyjádřil.


2. Zajímejte se o něj

Promluvte si s ním o tom, co ho zajímá. Neodsuzujte hned jeho vkus, ale zkuste nejdřív poznat, co se  mu líbí a co ho zajímá. Možná se vám tímto způsobem podaří navázat vzájemné porozumění.


3. Berte ho vážně

V období puberty se utvářejí názory a zájmy dítěte. Pokud mu dáte příležitost, aby vyjádřilo své myšlenky v konstruktivní diskuzi, bude si vážit samo sebe. Proto stojí za to zacházet s dítětem během diskuze jako s rovnocenným partnerem – tímto způsobem s ním začínáte budovat zralejší vztah.


4. Oceňujte ho

Stojí za to všímat si a oceňovat úsilí svého dítěte, které vkládá do různých činností. I když se mu něco zrovna nepovede, ale vy víte, že se snažilo, tak je místo kritiky mnohem lepší mu projevit porozumění a připomenout mu to úsilí, které do dané činnost vložilo.


5. Své zákazy dostatečně vysvětlete

Pokud rodič svému dítěti něco zakazuje, je vhodné vysvětlit proč a vyhýbat se argumentům typu „protože to říkám“. Dostatečně vysvětlete dítěti své rozhodnutí a pokuste se pochopit i to, když s ním nebude souhlasit. Nechte ho vyjádřit svůj přirozený hněv v dané situaci, aniž byste změnili své rozhodnutí.


6.
Přeneste zodpovědnost a důvěřujte mu

Pokud chcete, aby vás vaše dospívající dítě bralo vážně, zkuste ho vážně i vy sami. Po přenesení odpovědnosti na samotného teenagera se některé problémy mohou snadněji vyřešit. Neznamená to, že to bude dělat přesně tak, jak chcete vy, ale bude to dělat tak, jak sám nejlépe umí. Dítě občas musí samo pocítit následky svého jednání, poučit se ze svých chyb a získat tak cenné zkušenosti.


7. Netlačte na něj

Nevyvíjejte na své dospívající dítě tlak a nesnažte se za každou cenu o rozhovor. Možná v daném okamžiku z nějakého důvodu mluvit nechce. Je dobré dát mu čas a počkat, až bude samo připraveno mluvit. Úkolem rodiče je zajistit, aby dítě vědělo, že za ním může přijít kdykoliv a s jakýmkoliv problémem a bude vyslyšeno.




>>>> další zajímavý článek: Nástrahy rodičovství: Jak vyjít s puberťákem


Snažíte se dodržovat tyto pravidla a i přesto se vám nadále nedaří komunikovat s vašim dospívajícím dítětem tak, jak byste si přáli? Neváhejte se poradit s psychologem. Online psychologická poradna Mojra.cz nabízí konzultace hned s několika dětskými psychology, kteří jsou vám schopni poskytnout cenné rady, jak se zachovat a postupovat v této situaci. Nepodceňujte komunikační problémy se svým dítětem. Je to základ vzájemně fungujících vztahů. 

 

 

 

 

 

 
Právě jste četli článek: Víte, jak správně komunikovat se svým dospívajícím dítětem? Přinášíme vám několik klíčových pravidel
 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Mojráček: Jak motivovat děti k domácím pracím?

Mojráček: Jak motivovat děti k domácím pracím?

Autor: Psychologická poradna| Jak motivovat děti k domácím pracím? Co funguje a co ne? Jak k dětem přistupovat?Byl víkend a maminka po snídani poprosila Mojráčka, jestli by mohl vyluxovat celý dům. Mojráček jí to slíbil. Po snídani se ale zvedl od stolu, neodnesl si ani talířek, a utíkal do svého pokoje, kde si zapnul počítač. Když se ani za hodinu nezačalo nic dít, zavolala maminka na Mojráčka znovu. „Jóó,“ volal Mojráček na maminku z pokojen, „...

Pokračovat ve čtení

POPORODNÍ DEPRESE: Když je mateřství plné smutku

POPORODNÍ DEPRESE: Když je mateřství plné smutku

Mateřství je obvykle spojováno především s pozitivními pocity. Těšení se na miminko. Radost z prvního úsměvu. Dojetí z miminkovské vůně. Pocit všeprostupujícího štěstí. Pravdou ovšem je, že téměř každá pátá maminka se potýká také s množstvím negativních emocí. Všudypřítomný strach, úzkost, vyčerpání, zmatek. Mateřství přináší množství změn, novou životní roli a pořádný hormonální koktejl. Prozatím se stále...

Pokračovat ve čtení

Nebojte se dětského psychologa! Pomůže vašemu dítěti i vám

Nebojte se dětského psychologa! Pomůže vašemu dítěti i vám

Děti se mohou potýkat s různými problémy, ať už jsou to obtíže ve škole, změny v chování, deprese, úzkosti, strach, nebo jen nejistota v nových situacích. Mnoho rodičů se obává vyhledat pomoc dětského psychologa. Strach z neznámého, stigmatizace a mýty o psychologické péči brání rodičům v tom, aby pomohli svému dítěti i sobě samým. Co dětský psycholog dělá? Dětský psycholog se zaměřuje na péči o duševní zdraví dětí...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat