Ve vztahu, ale přesto o samotě… Aneb život po boku workoholika

http://blog.mojra.cz/post/169

Krásný dům, zahrada s bazénem, luxusní auta v garáži, drahé dovolené… Zní to jako pohádka, ve které by chtěla žít každá žena. Ovšem málokdy si uvědomujeme, co za tím stojí. Život v luxusu si většinou vybírá vysokou daň a vztah pomalu, ale jistě uvadá. Pokud nepatříte k těm zlatokopkám, kterým záleží jen na vlastním pohodlí, dříve či později vám začne partnerova závislost na práci vadit. V dnešním článku si řekneme, jakým způsobem si můžete vztah s workoholikem udržet a zda je to vůbec možné.


Kdo je to workoholik?


Označení workoholismus pochází z americké angličtiny a vzniklo analogií s alkoholismem – původně se užíval termín workaholik. U nás se tohoto pojmenování začalo v odborných publikacích užívat až po roce 1989. Přestože je toto téma v dnešní době často probírané, dochází v mnoha ohledech k jeho špatné interpretaci. Ne každý těžce pracující člověk je totiž workoholikem, a ne každý workoholik musí nutně těžce pracovat. Workoholismus je závislost se vším, co k ní patří, ať už mluvíme o vnitřním puzení vykonávat práci, nutnosti neustále zvyšovat „dávky“, či abstinenčních příznacích.


Typické příznaky workoholismu:

- práce je vždy na prvním místě

- workoholikova pracovní doba je min. 12 hodin denně, často si nosí práci také domů

- jediným přípustným konverzačním tématem je práce, práce a zase práce

- absence volného času a zájmů/koníčků

- neschopnost odpočívat, workoholik pracuje i na dovolené

- soutěživost, nesnášenlivost kritiky vůči své osobě

- hledání záminek pro zvýšení pracovního nasazení

- postupná rezignace na budování mezilidských vztahů

- prohlubování pracovně-patologického návyku, zvýšená kritika kolegů, neschopnost spolupráce

- ztráta radosti z odvedené práce, absence uspokojení po dosažení pracovních cílů


Vztah s workoholikem


Život po boku workoholika je jedním slovem náročný, neexistuje pro něj nic jiného než práce. Rodina, děti i partnerka jdou stranou a nejhorší na celé situaci je nejspíš to, že si workoholik neadekvátnost svého jednání většinou uvědomuje, nemá však sílu (nebo spíš nechce) s tím něco udělat. Typickou větou workoholika je „Dělám to pro nás!“ S jistou nadsázkou můžeme říct, že tato věta je pro workoholika něco jako tantra, kterou si každodenně opakuje. Protože co vládne světu? Peníze! A workoholik jich vydělává dost na to, aby vás mohl řádně rozmazlovat a finančně zajistil rodinu – v tom přece není nic špatného, no ne? Jenže vše má své meze a jelikož je workoholismus závislostí, je nutné k ní i takto přistupovat, tzn. neodkládat její léčbu.

Závislost na práci se totiž vždy odráží na fyzickém i psychickém zdraví. Z psychických problémů se dostavují deprese, poruchy spánku, poruchy soustředění a sklony ke vzniku jiných závislostí. Z fyzických jsou to pak nejčastěji: bolest hlavy, zad, žaludeční obtíže a vředy, vysoký krevní tlak, infarkt, mozková mrtvice aj. Narušeny jsou také mezilidské vztahy, workoholik se často dobrovolně izoluje od společnosti, rodiny i partnerky. Celkové vytížení organismu a špatné psychické rozpoložení se odráží také na sexuálním životě partnerů, sex je pouze sporadický, často se ze vztahu vytratí úplně. Nehledě na to, že exotické dovolené si budete nejspíš také užívat pouze sama, protože workoholik si nedopřeje oddychu a bere si práci i na dovolenou.


Jak zachránit vztah s workoholikem?


1. Srovnejte si priority. Vždy je potřeba začít nejdříve sami u sebe. Jestliže je pro vás na prvním místě život v luxusu, změny nedocílíte, protože partner bude muset stále usilovně pracovat, aby váš životní standard udržel. Pokud je pro vás důležitější strávený čas po partnerově boku, dokážete oželet drahou dovolenou, luxusní dárky apod. jste na nejlepší cestě k záchraně vztahu.

2. Mluvte. Partner si většinou ani neuvědomuje, že něco není v pořádku. Je potřeba mu jasně vysvětlit, co cítíte a jak se jeho práce podepisuje na vašem vztahu.

3. Pátrejte po příčině. Tráví partner všechen svůj čas v práci opravdu kvůli tomu, že je pro něj práce vším, nebo je za tím něco jiného? Buďte důslední a všímejte si i nenápadných náznaků. Mnohdy se za workoholismem skrývají úplně jiné problémy, než se na první pohled zdá – nízké sebevědomí, nespokojenost ve vztahu, různé obavy, deprese, nezpracovaná traumata apod.

4. Dohodněte pravidla. Vymezte si čas, který musí partner trávit s vámi, hledejte společné zájmy, podnikejte výlety s dětmi apod.

5. Vyhledejte psychologa. Vyléčit se z workoholismu je velmi náročné. Stejně jako u jiných závislostí se i zde doporučuje doživotní abstinence, což je však v případě workoholismu nemožné, protože pracovat musíme, abychom si zajistili obživu a určitou společenskou úroveň. Podstatou tedy je zaměřit se na celkovou změnu dosavadního životního stylu, naučit se odpočívat a najít přijatelnou hranici mezi prací a soukromím. S touto přeměnou vám nejlépe pomůže právě psycholog.

 

Život s workoholikem vyžaduje notnou dávku trpělivosti a kompromisů. Vztah však musí chtít zachránit oba partneři, pokud se tedy partner nebude chtít změnit, situaci bude bagatelizovat apod., ale vy přesto toužíte po lásce a partnerství, je nespíš načase se rozejít.  

 

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyZakázané ovoce aneb Láska k terapeutovi

Zakázané ovoce aneb Láska k terapeutovi

Vztah terapeuta a klienta je zvláštním poutem, kterému se věnoval již Sigmund Freud a označil ho jako přenos. Co se děje při pozitivním či negativním přenosu, zda může přerůst vztah terapeut–klient v lásku a zda je tato láska k terapeutovi opravdová, nebo jen domnělá, si popíšeme v dnešním článku. Přenosové vztahové vzorce při terapiiMarie řeší manželskou krizi, a tak se s partnerem rozhodne navštívit manželskou poradnu. Vstoupí...

Pokračovat ve čtení

Nedospělý dospělý aneb Jak přimět mamánka vylétnout z hnízda?

Nedospělý dospělý aneb Jak přimět mamánka vylétnout z hnízda?

Děti odcházejí z domova, některé dříve, jiné později. Je to přirozený koloběh života, kdy své potomky učíte létat a jednoho dne jim dovolíte roztáhnout křídla a odletět. Ať už na vysokoškolskou kolej, do vlastního bytu, za studiem a prací do zahraničí. Není podstatné, jak daleko se odstěhují, ale že to prostě jednoho dne udělají a začnou se starat sami o sebe. Jsou však i tací, kterým život v mama hotelu jednoduše vyhovuje. Stále dokola...

Pokračovat ve čtení

Žárlivost: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

Žárlivost: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

Červíček pochybností občas zahlodá v každém z nás. Po firemním večírku, na kterém jste nebyla, nenápadně prohlédnete partnerovi kapsy a límeček košile. Sevře se vám žaludek, když se přítel podívá na zadek jiné slečně. Zapochybujete o tom, že opravdu tráví přesčasy v práci, že je partnerka vážně v kadeřnictví s kamarádkami a ta služební cesta se šéfem bude probíhat ve vší počestnosti…  Každou tuto myšle...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video