Valentýn po rozchodu – zahrňte láskou SEBE!

http://blog.mojra.cz/post/242

Opět přichází nejrůžovější den v roce – svátek všech zamilovaných – Valentýn. Ačkoli se původně jedná o zahraniční svátek, v posledních letech se stává součástí i naší české kultury. A je jedno jestli ho vnímáte jenom jako komerční událost nebo jako skutečnou oslavu lásky, kam se podíváte vidíte srdíčka, lákavé pobyty pro dva, speciální valentýnské menu a slevy na všechny možné čokolády.

 


Většinou už to člověk kolem sebe ani nijak zvlášť nevnímá. Když ale přijde Valentýn a vy máte za sebou pořád dost čerstvý a bolavý rozchod, dokáží vás všechna ta srdíčka a zamilované páry pořádně rozhodit. Chvíli cítíte vztek, pak je vám zas do breku. A ano, už vás napadlo svému ex partnerovi zavolat nebo napsat, protože jak máte strávit Valentýna sám/sama?!

 

Valentýn a rozchody


Rozchody jsou samy o sobě většinou velmi bolestivé a je těžké se přes ně přenést. Někomu to trvá týden, jinému měsíc ale můžou to být klidně i celé roky. Dost možná jste byli už víceméně v pohodě, jenže pak přišel Valentýn a láska a zamilovanost se na vás začaly valit ze všech stran a vám se všechny pocity zase vrátily. Začínáte vzpomínat (a samozřejmě, že se vám najednou všechno v minulosti zdá růžovější) a nad svým bývalým partnerem musíte přemýšlet. Vrací se všechny pocity, které jste měli těsně po rozchodu…

Valentýn a Vánoce – zabijáci vztahů?

Je zajímavé, že průzkumy ukázaly, že k rozchodům dochází nejčastěji právě v období kolem Valentýna a pak také před Vánoci. Není dokonce výjimkou, že mnoho vztahů skončí přímo na Valentýna. Místo vyznání lásky a květiny, tak přijde spíše rána pod pás.

 

 

 


Nejvyšší čas, abyste se naučili mít rádi SEBE!


Chcete za každou cenu nějak svátek lásky oslavit? Dobře. Využijte toho, že máte možnost strávit Valentýn o samotě a naučte se mít rádi sami sebe. Zkuste se na chvíli přestat utápět ve vzpomínkách na minulé vztahy, přestaňte se sebeobviňováním. Když si vypěstujete zdravý vztah sám/sama k sobě, vybudujete tak základ pro kvalitní vztahy v budoucnu.

 


Self-love – co to vlastně znamená?


Možná už jste se setkali s anglickým pojmem self-love. Do češtiny ho můžeme přeložit jednoduše jako sebeláska.  Co že to je?  A jak mít rád sám sebe?  •  Sebepřijetí.  Naučte se přijmout sebe sama takového, jací jste. Ovládněte umění odpouštět si.

  • Nesrovnávejte se. Přestaňte se neustále porovnávat s ostatními. Vy jste vy!

  • Zpomalte. Zkuste začít relaxovat a užívat si drobné radosti všedního dne. 


Sebeláska (nejen) na Valentýna


Jak prakticky začít se sebeláskou v každodenním životě? Tady je pár tipů:

 

Čas na vaše koníčky

Udělejte si čas na to, co máte rádi, co vás dělá šťastné a nějakým způsobem vás to naplňuje. Malujte, čtěte, udělejte si klidně celodenní filmový maratón. Jen do toho!

 


Domácí wellness

Spojte péči o mysl s péči o tělo. Udělejte si horkou a voňavou vanu, pusťte si příjemnou hudbu. Dopřejte tělu hydrataci a odpočinek. Pokud patříte k lidem, kteří k relaxaci potřebují trochu více aktivity, zkuste se lehce protáhnout, případně se vydejte na procházku do přírody.


Meditace

Ač se to nezdá, meditace může být docela náročná. Schválně vyzkoušejte, jak dlouho se vám podaří udržet vaše myšlenky na uzdě a nemyslet na to, co dnes ještě musíte udělat. Není to tak lehké, jak se může zdát. Zkuste pro začátek nějakou kratší meditaci a soustřeďte se na svůj dech.Láska prochází žaludkem


Uvařte si něco dobrého! Dobré jídlo, vůně koření – to je záruka příjemného pocitu a dobré nálady. Že vám vaření moc nejde? Nevadí, nechte to na jiných a zajděte si do vaší oblíbené restaurace nebo naopak objevujte nová místa. Nezapomeňte si na závěr život osladit dezertem.

 


Deník


Píšete si deník? Pokud ne, tak to vyzkoušejte. Nemusíte se držet známého Milý deníčku… Můžete být klidně stručnější a každý den si například napsat tři věci, za které jste vděční nebo všechny malé radosti, které vám den přinesl. Připište taky jednu věc, která se vám dnes povedla a za kterou jste na sebe pyšní.

 


Rozchod. Valentýn. Sebeláska.


Valentýn po rozchodu může být náročný. Je to na jednoho člověka spousta tlaku. Je proto normální, že se cítíte smutně nebo je vám do breku. Nenechte se ale těmito pocity pohltit a svátek lásky věnujte sobě a svému rozvoji.  Pokračovat v tom pak samozřejmě můžete i v dalších dnech.

 


Možná jste si při čtení tohoto článku uvědomili, že vaše pocity nejsou způsobeny jenom Valentýnem. Že je v tom něco více. Možná jste taky přišli na to, že váš smutek po rozchodu je už příliš dlouhý a vůbec se nelepší. Nebo jste zjistili, že máte vlastně velký problém mít se doopravdy rádi.

 


Ať tak nebo tak, není v pořádku, když se dlouhodobě utápíte v negativních emocích a sami sebe nepřijímáte. Pokud s tímto bojujete, pamatujte, že na to nemusíte být sami. Zkuste vyhledat pomoc psychologa, který vám může s vašimi vztahovými i osobnostními problémy poradit. Společně pak můžete najít vhodná řešení.

 Letos věnujte svátek lásky té nejdůležitější osobě ve vašem životě.

Věnujte ho SOBĚ!Právě jste četli článek: Valentýn po rozchodu – zahrňte láskou SEBE!

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyMojráček a cestovatelský deník

Mojráček a cestovatelský deník

„Mojráčku, vyčistit zoubky a honem do postýlky, zítra nás čeká velký den. Pojedeme na výlet!“ zavelela maminka. „A kam?“ ptá se Mojráček. „To je překvapení,“ řekne tatínek a dá Mojráčkovi pusu na dobrou noc.Ráno vzbudí maminka Mojráčka brzy, aby si stihl nachystat baťůžek a nasnídat se. Mezitím sama připravuje v kuchyni svačinu na cestu a po očku pokukuje po Mojráčkovi, který se ale vůbec netváří nadšeně. „Co se děje? Ty se na ten výl...

Pokračovat ve čtení

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Toto je vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa. Nic víc, nic míň. Už žádné výmluvy, proč konzultaci stále oddalovat. Na první návštěvu psychologa se není potřeba nijak složitě připravovat. V dnešním článku vám položíme několik otázek, které byste si měli zodpovědět, než se k psychologovi vydáte. Jste připraveni?Proč?V úvodu první návštěvy vám psycholog nejspíše položí otázku: S čím za mnou přicházíte...

Pokračovat ve čtení

10 rad, jak pomoci alkoholikovi

10 rad, jak pomoci alkoholikovi

Závislost na alkoholu je nemoc, která je náročná nejen pro závislého, ale také pro jeho nejbližší. Ti mnohdy vlastně vůbec neví, co mají dělat. Často proto jen bezmocně přihlížejí, jak jejich blízký – ať už partner, sourozenec, dítě nebo kamarád – bojuje se svými démony. Vstává a znovu padá. Pořád a pořád dokola.  Přemýšlíte, co pro něj můžete udělat? V dnešním článku si shrneme deset nejdůležitějších rad, jak alkohol...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video