V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

http://blog.mojra.cz/post/193

Ženy to v souvislosti se sexem nikdy neměly zrovna snadné. Muži se neustále chvástají, kolik vystřídali žen, že spí každou noc v jiné posteli a plácají se po rameni, jací že to nejsou borci. Když žena vystřídá více sexuálních partnerů, hned dostane nálepku prostitutky. Pokud se žena nespokojí s jedním (mnohdy nic moc) výkonem okamžitě je to nymfomanka. Ale zase tak jednoduché to není, nymfomanie není životní styl, který si vyberete, ale je to porucha, která vám dokáže pořádně zkomplikovat život. 


Nymfy – ženy uctívané i obávané


V řecké mytologii byly nymfy překrásné vodní, lesní a horské bohyně. Svým zpěvem nalákaly nejednoho pohledného muže, kterého potom utancovaly k smrti. Alespoň tak se to vypráví. Přestože se jich muži většinou obávali, Řekové jim budovali svatyně a přinášeli oběti.


Od dob, kdy lidé věřili v existenci bájných bytostí uplynulo spoustu času. Přesto se s nymfami můžeme setkat i dnes, dokonce v naprosto reálné podobě. Toto označení se totiž s velkou oblibou používá pro ženy, které projevují zvýšený zájem o sex, mají jednoduše neukojitelný apetit.


Co si budeme povídat, zvýšená sexuální potřeba u žen je zejména pro muže podezřelou záležitostí. Vždyť ženy jsou proslavené svými bolestmi hlavy nebo přehnanou cudností. Od nepaměti. Proto se na tu, která se sexu nevyhýbala pohlíželo už v minulosti skrze prsty. Nebylo nic jednoduššího, než ji označit za nemravu nebo prostitutku. V lepším případě za nemocnou, která potřebuje léčbu.

 


Věděli jste, že…


… v 18. století si lékaři mysleli, že nymfomanie souvisí s konzumací čokolády, čtením erotických románů a masturbací.


… běžná léčba nymfomanie spočívala v pouštění žilou nebo ledových lázních. O několik desítek let později pak lékaři s oblibou předepisovali ženám vibrátory, které jim měly pomoci sexuální touhu uspokojit.
 


Dnes již víme, že nymfomanie není ani normální, ani nemoc. Jde o poruchu označovanou jako psychická závislost na sexu, podle Mezinárodní klasifikace známou jako hypersexualita. A jako taková narušuje osobní komfortní zónu a běžné fungování v životě a partnerských vztazích.


Nymfomanie jako prokletí


Nadměrné sexuální nutkání a zvýšená potřeba sexu způsobuje ženě neustávající frustraci. Muži by jistě řekli, že žena, která není nikdy unavená, nebolí ji hlava a sex by chtěla vždy a všude je splněným přáním. Jenže jsou to právě muži, kteří nakonec nedokáží tempo nymfomanky ustát. A problémy jsou na světě. Partner pomalu ale jistě začne sex odmítat, partnerka si myslí, že už ho nepřitahuje. On si potřebuje jen na chvíli oddechnout. Ona však nedokáže svou touhu ovládat a je vysoce pravděpodobné, že uspokojení bude hledat jinde. Možná nechce být nevěrná, ale jednoduše si neumí pomoct.


Paradoxně zde se osvědčila metoda z dob minulých – dejte ženě vibrátor. Masturbace ve chvíli, kdy partner nemůže ukojit ženiny touhy má velkou naději na úspěch. Samozřejmě to není dlouhodobé řešení, protože je potřeba se vypořádat také s frustrací, možnými depresemi a dalšími dopady, které nymfomanie na ženině psychice zanechá – je nutné překonat závislost.


Psycholog nebo sexuolog?


Oba. Nymfomanie totiž může souviset s jiným psychickým problémem, proto je dobré se v rámci psychoterapie zaměřit na zjištění příčiny. Léčba závislostí na sexu se v mnohém podobá odvykací léčbě pro drogově závislé. Podstatou je změna chování a životního stylu tak, aby se potlačilo nutkání po droze. Velmi často se využívá kognitivně behaviorální terapie či skupinové terapie.


V některých případech může být léčba doplněna léky snižujícími hladinu pohlavních hormonů. Vždy je však potřeba, aby psycholog přistupoval ke klientovi individuálně.
Právě jste četli článek:  V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

 

 

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyPSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Návštěva psychologické poradny je opředena mnoha otazníky. Můžete se dívat na milion filmů s tímto motivem, ale z nich si neodnesete nic víc než nejasný obrázek toho, že se někde v ordinaci natáhnete na pohodlné sofa a psycholog nad vámi bude čnít jako bůh pomsty, který se vyžívá v tom, že může ukázat svou nadřazenost. Tak to opravdu není. Psycholog není soudce ani bůh. Je to rádce a posluchač. Psycholog není opravářMáte problém ...

Pokračovat ve čtení

(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

Vybudovat fungující dlouhodobý vztah je náročné. Nejenže budete muset přistoupit k mnoha kompromisům, ale i při sebevětší snaze se vám hádky nevyhnou. Záleží jen na vás, jak s partnerem celou situaci vyřešíte. Jenže někdy se můžete snažit sebevíc a problémy vám jednoduše přerostou přes hlavu a vy máte pocit, že už to sami nezvládnete. A tak začnete uvažovat o návštěvě manželské poradny. Jenže je tu hned několik překážek, které vá...

Pokračovat ve čtení

Výkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

Výkyvy nálad aneb Když jsou emoce nezvladatelné

Každý někdy zažil ten stav, kdy máte zničehonic chuť do něčeho kopnout, zařvat z plných plic, lehnout si na zem a třískat pěstmi jako malé dítě. Hněv a vztek však za chvíli odezní a zase můžete fungovat jako obvykle. Jenže… Jsou i tací, u kterých tato emoční nestálost přetrvává, stupňuje se a značně znepříjemňuje život. A v tu chvíli nejde jen o náladovost, ale o vážný problém.Co je to emoční labilita? Hněv, radost, vztek i nervozi...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video