Typologie osobnosti: FLEGMATIK

http://blog.mojra.cz/post/221

Flegmatik je jedním ze 4 typů temperamentu. Temperament jako takový do značné míry určuje naše chování a reakce v různých situacích. Již ve starověkém Řecku si začali všímat, konkrétně především otec lékařství Hippokrates, že určité skupiny lidí opakují jakési vzorce chování. Hippokrates na základě tohoto přišel s teorií, že reakce člověka na okolní podněty souvisí s některou tělesnou šťávou, tzv. humorem, která u něj převládá. Melancholika dle něj ovlivňuje hlen (řec. flegma).


Dnes již víme, že takovéto striktní rozdělení není přesné. V každém z nás se totiž mísí všechny 4 typy temperamentu, pouze v jiném poměru a nějaký má vždy o něco navrch. Proto se v některých situacích může i typický flegmatik chovat jako sangvinik, cholerik nebo melancholik.


Může to být možná trochu matoucí, ale díky takovémuto mísení temperamentu je každý člověk unikátní a dokáže se dobře adaptovat ve společnosti. Kdyby tomu tak nebylo, respektive kdybychom byli dokonalým prototypem jednoho konkrétního temperamentu, byli bychom jako kolovrátek, který se donekonečna točí v kruzích. A po tom jistě nikdo netouží.


Jaký je flegmatik?


Definice označuje melancholika za stabilního introverta. Flegmatik budí zdání, že je mu vše úplně jedno, že ho nic nezajímá. Celkově se vyjadřuje spíše pomalu, proto je mnohdy neprávem označován za lenocha.


S flegmatikem je také mnohdy těžké o čemkoliv diskutovat. Nebo, abychom byli přesní, se s ním o cokoli hádat. Čím více totiž budete na flegmatika křičet, tím víc se on uzavře do sebe. S emocemi na něj nechoďte a spíše se mu snažte vše v klidu vysvětlit.


Klady a zápory


Díky své povaze je flegmatický člověk spíše klidný a jen opravdu málokdy se dá vytočit. Proto je s ním oproti sangvinikovi, melancholikovi či cholerikovi velmi snadné vyjít. Jelikož jde o introvertní typ, má rád společnost a přátele. Samota mu však také nevadí.


V práci sice nepracuje nejrychlejším tempem, ale kompenzuje to svou pílí a systematičností. Nemá nijak přehnané ambice, díky své vytrvalosti a nevýbušné povaze se skvěle hodí na úřednické pozice.


Největším záporem je nejspíš jeho pasivnost. Flegmatik nemá rád změny a nerad se pouští do nových věcí. Neumí však říkat ne, a tak je často donucen dělat i to, co je mu vyloženě proti srsti. Než aby se pouštěl do konfliktu, nebo převzal za něco plnou zodpovědnost, raději se podřídí.

 
 


Pokud se chcete dozvědět, jaký typ temperamentu u vás převažuje, můžete si udělat různé testy, které jsou zdarma dostupné na internetu. Berte však výsledek s velkou rezervou, protože jak jsme již řekli, všichni jsme jakýmsi koktejlem všech temperamentů. Komplexnější a přesnější testy mají k dispozici např psychologové. Ty jsou podstatně obsáhlejší než ty dostupné online a výsledek vás nezařadí ke konkrétnímu typu osobnosti, ale zjistíte procentuální zastoupení toho kterého temperamentu. 

Právě jste četli článek: Typologie osobnosti: FLEGMATIK

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyPartner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

Motivace dětí k učení: Tohle jsou způsoby, jak na to!

Motivace dětí k učení: Tohle jsou způsoby, jak na to!

Dětem se do učení a do úkolů často moc nechce. Všechno je zajímavější než cvičení z pracovního sešitu, a tak v mnoha domácnostech nastává pravidelný boj a smlouvání o to, kdy se děti půjdou učit a jak dlouho to musí dělat. Tahle přetahovaná se navíc mnohdy neobejde bez slz, křiku a dusné atmosféry. V konečném důsledku jsou pak rodič i dítě smutní a vztah k učení se nijak nelepší…Ale jak na to? Jak motivovat děti k uče...

Pokračovat ve čtení

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Pryč s předsudky! Teď už je opravdu čas říct si o pomoc Existuje bohužel mnoho předsudků, které lidem brání v návštěvě psychologa. Mezi ty nejznámější jistě patří rozšířené přesvědčení, že každý, kdo se svěří do péče psychologa, je blázen. To je naprostý nesmysl. I zdravý člověk se může někdy potýkat s problémem, který není schopen zvládnout svépomocí.  A v dnešní náročné době to není nic ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video