Typologie osobnosti: CHOLERIK

http://blog.mojra.cz/post/227

Cholerik je jedním ze 4 typů temperamentu. Temperament jako takový do značné míry určuje naše chování a reakce v různých situacích. Již ve starověkém Řecku si začali všímat, konkrétně především otec lékařství Hippokrates, že určité skupiny lidí opakují jakési vzorce chování. Hippokrates na základě tohoto přišel s teorií, že reakce člověka na okolní podněty souvisí s některou tělesnou šťávou, tzv. humorem, která u něj převládá. Cholerika dle něj ovlivňuje žluč (řec.cholé).


Dnes již víme, že takovéto striktní rozdělení není přesné. V každém z nás se totiž mísí všechny 4 typy temperamentu, pouze v jiném poměru a nějaký má vždy o něco navrch. Proto se v některých situacích může i typický cholerik chovat jako sangvinik, flegmatik nebo melancholik.


Může to být možná trochu matoucí, ale díky takovémuto mísení temperamentu je každý člověk unikátní a dokáže se dobře adaptovat ve společnosti. Kdyby tomu tak nebylo, respektive kdybychom byli dokonalým prototypem jednoho konkrétního temperamentu, byli bychom jako kolovrátek, který se donekonečna točí v kruzích. A po tom jistě nikdo netouží.


Jaký je cholerik?


Definice charakterizuje cholerika jako labilního extroverta. To znamená, že je to člověk, který je rád mezi lidmi, ale kterému rychle „rupnou“ nervy. Pro cholerika je ideálním zaměstnáním takové, kde bude zastávat vedoucí pozici. To zejména proto, že se snaží vyřešit vše okamžitě, nic neodkládá na později a když už jednou práci odvede, nevrací se k ní.


Klady a zápory

 

Jeho hlavní předností je právě orientování se na vyřešení problémů. Je to optimista se silnou vůlí, nic pro něj není nemožné. Nedělá to proto, že by se chtěl někomu zalíbit, ale protože organizátorství a velení má jednoduše v krvi.


Záporem je jeho výbušná povaha. Jakkoli je skvělým vůdcem, nesnese, že by se v něčem mohl mýlit. Pokud mu budete oponovat, promění se v nevrlého, někdy až agresivního člověka. Kvůli své cílevědomosti je také ochoten jít tzv. přes mrtvoly, neodpouští selhání sobě ani ostatním a od všech vyžaduje stoprocentní nasazení. Cholerik mívá často problémy s workoholismem.

 


Pokud se chcete dozvědět, jaký typ temperamentu u vás převažuje, můžete si udělat různé testy, které jsou zdarma dostupné na internetu. Berte však výsledek s velkou rezervou, protože jak jsme již řekli, všichni jsme jakýmsi koktejlem všech temperamentů. Komplexnější a přesnější testy mají k dispozici např psychologové. Ty jsou podstatně obsáhlejší než ty dostupné online a výsledek vás nezařadí ke konkrétnímu typu osobnosti, ale zjistíte procentuální zastoupení toho kterého temperamentu.
 

 

 

 

Právě jste četli článek: Typologie osobnosti: CHOLERIK  

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyVIDEO:  Návod, jak co nejrychleji překonat manželskou krizi

VIDEO: Návod, jak co nejrychleji překonat manželskou krizi

"Byla to láska jako trám, všichni vám ji záviděli. Pak se ale něco zásadního pokazilo, možná z ničeho nic, možná jste k tomu dospěli postupně. Přestalo vám to fungovat..." Jak co nejrychleji překonat manželskou krizi?Dozvíte se to v tomto videu.Video pro vás připravila majitelka a psycholožka online psychologické poradny Mojra.cz  PhDr. Michaela Miechová.                           ...

Pokračovat ve čtení

Typologie osobnosti: FLEGMATIK

Typologie osobnosti: FLEGMATIK

Flegmatik je jedním ze 4 typů temperamentu. Temperament jako takový do značné míry určuje naše chování a reakce v různých situacích. Již ve starověkém Řecku si začali všímat, konkrétně především otec lékařství Hippokrates, že určité skupiny lidí opakují jakési vzorce chování. Hippokrates na základě tohoto přišel s teorií, že reakce člověka na okolní podněty souvisí s některou tělesnou šťávou, tzv. humorem, která u něj př...

Pokračovat ve čtení

DEPRESE U DĚTÍ: Dětství plné smutku a melancholie

DEPRESE U DĚTÍ: Dětství plné smutku a melancholie

Dříve stále usměvavá Anička se najednou už tolik neusmívá. Tomáška pořád bolí bříško, ale podle doktora je zdravý. Ivanka se zhoršila ve škole a dříve mírumilovný Ludvík začal pít alkohol a je agresivní. Možná je to jen momentální špatné období, snaha o upoutání pozornosti nebo prostě jen puberta. Ale co když ne? Třeba jsou tyto změny v chování způsobeny něčím konkrétnějším a mnohem nebezpečnějším. Depresemi. Že postihují jen do...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video