Tanec hormonů aneb Poporodní blues

http://blog.mojra.cz/post/196

Období po porodu bývá náročné, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Žena si zvyká na nové povinnosti, do toho musí pečovat o domácnost, nezbývá ji moc času na sebe. Neučesané vlasy, skoro žádné soukromí, hromada domácí práce a hormony na pochodu. Není se proto čemu divit, že na ni dolehne poporodní splín, je citlivá a plačtivá.


Psychika ženy po porodu


Poporodní „baby“ blues je podle mnoha odborných studií normální stav. Rozvíjí se dokonce až u 85 % novopečených maminek. Objevit se může několik hodin nebo i dnů po porodu, trvá cca 14 dní a samovolně odezní.


Poporodní blues provází stavy smutku, melancholie, podrážděnost, bezdůvodný pláč, potíže se soustředěním, zmatek, pocit bezmoci, úzkost … Jakkoli jsou tyto stavy očekávatelné, je potřeba mít se na pozoru. Od běžné poporodní náladovosti je to totiž jen krůček k poporodní depresi.


Za baby blues může s největší pravděpodobností bouře hormonů. Po porodu totiž tělo ženy začne produkovat jiné hormony než před těhotenstvím, v těhotenství a před porodem. V těle již není placenta, která udržovala správnou hladinu progesteronu a estrogenu. Tělo tak čeká pořádná práce, aby samovolně tuto hladinu ustálilo. K tomu se musí vyrovnat s náporem nových hormonů, které napomáhají zavinování dělohy a laktaci. Je to jako jízda na horské dráze, jednou jste nahoře, pak následuje sešup a zase stoupání. Takhle nějak je to s hormony v šestinedělí. A stejně tak i s náladou ženy. Dokud se hladina hormonů po porodu neustálí.


Některé ženy se s touho hormonální nerovnováhou poperou levou zadní, jiné nepohrdnou nabízenou pomocnou rukou. Zvýšenému riziku poporodního blues jsou vystaveny prvorodičky, ženy po komplikovaném porodu a ty, které se potýkají s finanční nejistotou, pocházejí ze slabší sociální skupiny. Samozřejmě svou roli dosti často sehrává i předchozí anamnéza matky (deprese, úzkosti…).


Jak překonat poporodní blues?


V první řadě se nebojte požádat o pomoc. Zapojte do péče o miminko hned od začátku také partnera. Dopřejte si co nejvíce odpočinku, spěte, když spí vaše dítě. Úklid a jiné domácí práce odložte na později, nebo si zavolejte na pomoc maminku, či paní na úklid. Alespoň do doby, než poporodní blues odezní.


Nezavírejte se doma, ale co nejvíce choďte na procházky. Pobyt na čerstvém vzduchu ještě nikomu neublížil. Jestliže nemůžete nebo nechcete chodit ven s miminkem, vyrazte alespoň na pár minut sama, pohlídat miminko může na chvíli partner, babička.


Nestyďte se za své pocity a záchvaty pláče. Neustále si připomínejte, že to za pár dní odezní a nejde o nic neobvyklého. Buďte v kontaktu s jinými maminkami a uvidíte, že nejste jediná. Pokud máte potíže s kojením vyhledejte laktační poradkyni. Jestliže kojit nemůžete, nevyčítejte si to.


Jestliže se vaše stavy změní, budou se prohlubovat, vyhledejte co nejdříve pomoc psychologa. Nenechejte zajít situaci tak daleko, že byste v důsledku psychického vyčerpání zkolabovala, nebo se u vás rozvinula laktační psychóza či jiné psychické problémy.

 Právě jste četli článek: Tanec hormonů aneb Poporodní blues

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyZakázané ovoce aneb Láska k terapeutovi

Zakázané ovoce aneb Láska k terapeutovi

Vztah terapeuta a klienta je zvláštním poutem, kterému se věnoval již Sigmund Freud a označil ho jako přenos. Co se děje při pozitivním či negativním přenosu, zda může přerůst vztah terapeut–klient v lásku a zda je tato láska k terapeutovi opravdová, nebo jen domnělá, si popíšeme v dnešním článku. Přenosové vztahové vzorce při terapiiMarie řeší manželskou krizi, a tak se s partnerem rozhodne navštívit manželskou poradnu. Vstoupí...

Pokračovat ve čtení

Larvovaná deprese: Když psychika promlouvá prostřednictvím těla

Larvovaná deprese: Když psychika promlouvá prostřednictvím těla

Deprese. To je něco víc než jen špatná nálada. Jde o sloučení dědičných predispozic s vývojově podmíněnými změnami a aktuálními zátěžovými faktory. U člověka trpícího depresemi dochází ke změně ve struktuře a funkčnosti mozku. Deprese se však může objevit také jako reakce na dlouhodobou psychickou zátěž. Mezi typické příznaky depresivních stavů patří patologický nedostatek radosti, pesimistické nahlížení na svět, lhostejnost k okolnímu ...

Pokračovat ve čtení

Žárlivost: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

Žárlivost: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

Červíček pochybností občas zahlodá v každém z nás. Po firemním večírku, na kterém jste nebyla, nenápadně prohlédnete partnerovi kapsy a límeček košile. Sevře se vám žaludek, když se přítel podívá na zadek jiné slečně. Zapochybujete o tom, že opravdu tráví přesčasy v práci, že je partnerka vážně v kadeřnictví s kamarádkami a ta služební cesta se šéfem bude probíhat ve vší počestnosti…  Každou tuto myšle...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video