Tanec hormonů aneb POPORODNÍ BLUES

http://blog.mojra.cz/post/196

Období po porodu bývá náročné, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Žena si zvyká na nové povinnosti, do toho musí pečovat o domácnost, nezbývá ji moc času na sebe. Neučesané vlasy, skoro žádné soukromí, hromada domácí práce a hormony na pochodu. Není se proto čemu divit, že na ni dolehne poporodní splín, je citlivá a plačtivá.


Psychika ženy po porodu


Poporodní „baby“ blues je podle mnoha odborných studií normální stav. Rozvíjí se dokonce až u 85 % novopečených maminek. Objevit se může několik hodin nebo i dnů po porodu, trvá cca 14 dní a samovolně odezní.


Poporodní blues provází stavy smutku, melancholie, podrážděnost, bezdůvodný pláč, potíže se soustředěním, zmatek, pocit bezmoci, úzkost … Jakkoli jsou tyto stavy očekávatelné, je potřeba mít se na pozoru. Od běžné poporodní náladovosti je to totiž jen krůček k poporodní depresi.


Za baby blues může s největší pravděpodobností bouře hormonů. Po porodu totiž tělo ženy začne produkovat jiné hormony než před těhotenstvím, v těhotenství a před porodem. V těle již není placenta, která udržovala správnou hladinu progesteronu a estrogenu. Tělo tak čeká pořádná práce, aby samovolně tuto hladinu ustálilo. K tomu se musí vyrovnat s náporem nových hormonů, které napomáhají zavinování dělohy a laktaci. Je to jako jízda na horské dráze, jednou jste nahoře, pak následuje sešup a zase stoupání. Takhle nějak je to s hormony v šestinedělí. A stejně tak i s náladou ženy. Dokud se hladina hormonů po porodu neustálí.


Některé ženy se s touho hormonální nerovnováhou poperou levou zadní, jiné nepohrdnou nabízenou pomocnou rukou. Zvýšenému riziku poporodního blues jsou vystaveny prvorodičky, ženy po komplikovaném porodu a ty, které se potýkají s finanční nejistotou, pocházejí ze slabší sociální skupiny. Samozřejmě svou roli dosti často sehrává i předchozí anamnéza matky (deprese, úzkosti…).


Jak překonat poporodní blues?


V první řadě se nebojte požádat o pomoc. Zapojte do péče o miminko hned od začátku také partnera. Dopřejte si co nejvíce odpočinku, spěte, když spí vaše dítě. Úklid a jiné domácí práce odložte na později, nebo si zavolejte na pomoc maminku, či paní na úklid. Alespoň do doby, než poporodní blues odezní.


Nezavírejte se doma, ale co nejvíce choďte na procházky. Pobyt na čerstvém vzduchu ještě nikomu neublížil. Jestliže nemůžete nebo nechcete chodit ven s miminkem, vyrazte alespoň na pár minut sama, pohlídat miminko může na chvíli partner, babička.


Nestyďte se za své pocity a záchvaty pláče. Neustále si připomínejte, že to za pár dní odezní a nejde o nic neobvyklého. Buďte v kontaktu s jinými maminkami a uvidíte, že nejste jediná. Pokud máte potíže s kojením vyhledejte laktační poradkyni. Jestliže kojit nemůžete, nevyčítejte si to.


Jestliže se vaše stavy změní, budou se prohlubovat, vyhledejte co nejdříve pomoc psychologa. Nenechejte zajít situaci tak daleko, že byste v důsledku psychického vyčerpání zkolabovala, nebo se u vás rozvinula laktační psychóza či jiné psychické problémy.

 Právě jste četli článek: Tanec hormonů aneb Poporodní blues

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyNa vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Na vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Těhotenství. Období plné očekávání, příprav na miminko, radosti, ale také nečekaných zvratů. Psychika nastávající maminky je neustále namáhána bouří hormonů, časté jsou výkyvy nálad, kdy se žena v jedné chvíli usmívá a v druhé pláče nad bezvýznamnou reklamou v televizi. Důležitá je pro ni podpora partnera, mít se o koho opřít v momentech smutku, sdílet s ním své pocity a obavy. Bohužel ale ani během těhotenství se vzt...

Pokračovat ve čtení

Jak co nejrychleji najít psychologa

Jak co nejrychleji najít psychologa

Rozhodli jste se řešit své problémy s psychologem, ale nevíte, jak najít dobrého psychologa a hlavně takového, který se co nejvíce v daném tématu orientuje? Hledání psychologa, může být náročné. Internet je přeplněn různými referencemi, kamarádi vám také někoho doporučí, stejně tak praktický lékař a spousta jiných osob. Jenže co si budeme povídat, odborník na vztahy vám určitě s výchovou dítěte nepomůže a naopak těžko hledat r...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

PSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

Představte si situaci, kdy se najednou ocitnete v cizí zemi, kde vám minimálně polovina obyvatel nerozumí. Ať už jste se vypravili do zahraničí studovat, pracovat nebo jste následovali hlas svého srdce a odstěhovali se za partnerem/kou…  Takováto životní změna není nikdy jednoduchá. Najednou jste v jiném prostředí, setkáváte se s lidmi s jinou mentalitou a kulturními zvyky, musíte se naučit dorozumět… Už jen ta představa může bý...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video