Tanec hormonů aneb POPORODNÍ BLUES

http://blog.mojra.cz/post/196

Období po porodu bývá náročné, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Žena si zvyká na nové povinnosti, do toho musí pečovat o domácnost, nezbývá ji moc času na sebe. Neučesané vlasy, skoro žádné soukromí, hromada domácí práce a hormony na pochodu. Není se proto čemu divit, že na ni dolehne poporodní splín, je citlivá a plačtivá.


Psychika ženy po porodu


Poporodní „baby“ blues je podle mnoha odborných studií normální stav. Rozvíjí se dokonce až u 85 % novopečených maminek. Objevit se může několik hodin nebo i dnů po porodu, trvá cca 14 dní a samovolně odezní.


Poporodní blues provází stavy smutku, melancholie, podrážděnost, bezdůvodný pláč, potíže se soustředěním, zmatek, pocit bezmoci, úzkost … Jakkoli jsou tyto stavy očekávatelné, je potřeba mít se na pozoru. Od běžné poporodní náladovosti je to totiž jen krůček k poporodní depresi.


Za baby blues může s největší pravděpodobností bouře hormonů. Po porodu totiž tělo ženy začne produkovat jiné hormony než před těhotenstvím, v těhotenství a před porodem. V těle již není placenta, která udržovala správnou hladinu progesteronu a estrogenu. Tělo tak čeká pořádná práce, aby samovolně tuto hladinu ustálilo. K tomu se musí vyrovnat s náporem nových hormonů, které napomáhají zavinování dělohy a laktaci. Je to jako jízda na horské dráze, jednou jste nahoře, pak následuje sešup a zase stoupání. Takhle nějak je to s hormony v šestinedělí. A stejně tak i s náladou ženy. Dokud se hladina hormonů po porodu neustálí.


Některé ženy se s touho hormonální nerovnováhou poperou levou zadní, jiné nepohrdnou nabízenou pomocnou rukou. Zvýšenému riziku poporodního blues jsou vystaveny prvorodičky, ženy po komplikovaném porodu a ty, které se potýkají s finanční nejistotou, pocházejí ze slabší sociální skupiny. Samozřejmě svou roli dosti často sehrává i předchozí anamnéza matky (deprese, úzkosti…).


Jak překonat poporodní blues?


V první řadě se nebojte požádat o pomoc. Zapojte do péče o miminko hned od začátku také partnera. Dopřejte si co nejvíce odpočinku, spěte, když spí vaše dítě. Úklid a jiné domácí práce odložte na později, nebo si zavolejte na pomoc maminku, či paní na úklid. Alespoň do doby, než poporodní blues odezní.


Nezavírejte se doma, ale co nejvíce choďte na procházky. Pobyt na čerstvém vzduchu ještě nikomu neublížil. Jestliže nemůžete nebo nechcete chodit ven s miminkem, vyrazte alespoň na pár minut sama, pohlídat miminko může na chvíli partner, babička.


Nestyďte se za své pocity a záchvaty pláče. Neustále si připomínejte, že to za pár dní odezní a nejde o nic neobvyklého. Buďte v kontaktu s jinými maminkami a uvidíte, že nejste jediná. Pokud máte potíže s kojením vyhledejte laktační poradkyni. Jestliže kojit nemůžete, nevyčítejte si to.


Jestliže se vaše stavy změní, budou se prohlubovat, vyhledejte co nejdříve pomoc psychologa. Nenechejte zajít situaci tak daleko, že byste v důsledku psychického vyčerpání zkolabovala, nebo se u vás rozvinula laktační psychóza či jiné psychické problémy.

 Právě jste četli článek: Tanec hormonů aneb Poporodní blues

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyDÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby zrovn...

Pokračovat ve čtení

Soused potížista: Jak vyřešit sousedské spory?

Soused potížista: Jak vyřešit sousedské spory?

Stěhujete se do nového a už se těšíte na seznámení se sousedy, jak spolu budete skvěle vycházet a zapadnete do místní komunity. Jenže namísto společného grilování, klábosení přes plot a smíchu, vás čekají spíše scény jako vystřižené z filmu Zítra to roztočíme, drahoušku…!Soused „vtipálek“Pokud se spor drží ještě v jakési únosné rovině, kdy si stejně jako Novákovi a Bartáčkovi neodpustíte žádný vydařený vtípek na účet ...

Pokračovat ve čtení

Typologie osobnosti: SANGVINIK

Typologie osobnosti: SANGVINIK

Sangvinik je jedním ze čtyř typů temperamentu – ten do značné míry určuje charakteristické rysy chování a reakce jedince v určitých situacích. Tato teorie typů (sangvinik, cholerik, melancholik, flegmatik) je aktuální již od dob starověkého Řecka a jejím autorem je otec lékařství Hippokrates. Hippokratovo rozdělení vychází z předpokladu, že reakce člověka na okolní podněty souvisí s některou tělesnou šťávou (tzv. humorem), která u n...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video