POÚRAZOVÁ PSYCHOLOGIE: Proč vyhledat pomoc psychologa po vážných úrazech?

https://www.blog.mojra.cz/post/167

Život si s námi mnohdy nepěkně zahrává, dříve vitální člověk se během sekundy může kvůli vážnému úrazu proměnit v jedince plně závislého na pomoci a péči druhých. Ve zprávách i několikrát denně slýcháme o dopravních nehodách, které se neobešly bez vážných následků, potkáváme spousty lidí, kteří jako by si nevážili vlastního života, protože neustále podnikají různé riskantní adrenalinové akce a sporty apod. Můžete si sebevíc myslet, že máte vše dokonale pod kontrolou a pak vám nějaká drobná chyba, chvilka nepozornosti obrátí život naruby.


Nepříjemná diagnóza…


Probudíte se na nemocničním lůžku, neuvědomujete si, co se stalo, připadáte si jako v hodně špatném snu. V první chvíli neumíte přesně popsat, co se vám zdá jinak. A pak přijde lékař a vy máte okamžitě jasno. Utrpěli jste vážný úraz, který zanechal trvalé následky, ať už jde o popáleniny, zlomeniny, ochrnutí, amputaci aj. Pro vás to znamená jedno, nic nebude jako dřív a vy se s tím musíte vyrovnat. Podle psychologů se právě v tuto chvíli projeví vaše skutečná povaha, někdo v sobě nalezne bojovníka, jiný chce vše vzdát, neustále se lituje a vyžaduje lítost i od svého okolí.


Psychický stav člověka po vážných úrazech je často v nemocnicích opomíjen, lékaři se zaměřují výhradně na léčbu těla a následnou péči o pacienta. Přitom právě psychické rozpoložení jedince výrazně ovlivňuje jeho uzdravení. Dobrý psychický stav může léčbu urychlit, naopak špatný ji dokáže prodloužit, případně i zhoršit její průběh. Proto je odborná pomoc psychologa po úrazech velmi potřebná.


Každý člověk je jedinečnou osobností, proto reaguje na psychickou zátěž zcela individuálně. Někdo přijme novou životní situaci jako prostý fakt, jiný se s ní nedokáže vyrovnat. Mezi nejčastější psychické problémy, které se v souvislosti s vážnými úrazy objevují patří deprese, strach, úzkosti, agrese, vztek, smutek, obviňování sebe i okolí, pocity bezmoci, apatie, postupná či naprostá rezignace a mnoho dalšího.


Fáze vyrovnávání se s následky úrazu


1. POPŘENÍ 

Nikdo z nás si nechce připustit, že by se mu mohlo něco vážného stát. Ovšem i sebevíc nepředstavitelné se jednoho dne může změnit ve skutečnost. První reakcí je šok a snaha vše popřít, přesvědčit sebe sama, že jde o omyl, že se to neděje nám.


2. NEGACE 

Po překonání prvotního šoku se dostaví uvědomění si celé situace. Obvyklou reakcí je hněv, závist vůči zdravým lidem, ztráta smyslu života, pocit, že vše je špatně atd.


3. SMLOUVÁNÍ 

Pacient se snaží sám sebe přesvědčit, že je zde ještě nějaká možnost, jak následky úrazu zvrátit. Věřící lidé často smlouvají s Bohem, slibují mu, že budou lepšími lidmi, pokud se nad nimi slituje.


4. ADAPTACE 

Tato fáze může u každého jedince trvat různě dlouho, u někoho je to otázka několika dní, týdnů, u jiného let. Pacient se snaží dodržovat pokyny lékařů, podstupuje svědomitě léčbu a zvyká si na nový život s následky úrazu.


5. SMÍŘENÍ/REZIGNACE 

Pacient si již plně uvědomil, že bude muset žít s omezením, přizpůsobuje se, navrací se do společenského života, práce apod. Opakem fáze smíření je rezignace v případech, kdy se pacient s diagnózou nikdy nesmíří, neusiluje o změnu a nesnaží se přizpůsobit zranění svůj život. Často dochází k naprosté ztrátě smyslu života a v důsledku toho k sebevražedným pokusům.



Jak se s vážnými úrazy vyrovnat?


V první řadě je pro nemocného velmi důležitá podpora rodiny a blízkých. Ocitá se v naprosto nové situaci a neví, co vše z ní vyplyne, proto hledá útěchu a bezpečný přístav v tom, co je mu známé. Rozhodně nedoporučujeme s ohledem na psychický stav jedince mu cokoliv zatajovat. Dříve či později se vše stejně dozví. Proto mu poskytněte všechny informace, aby je mohl správně zpracovat a nebyl ničím překvapen. I sebebolestivější upřímnost je v tomto případě lepší než jakákoliv nemožná útěcha a víra v zázraky.




Kromě opory v rodině je potřeba věnovat péči i psychice jako takové. Proto doporučujeme návštěvu psychologa, který dokáže nejlépe posoudit míru psychických dopadů na osobnost jedince a v závislosti na tom navrhne vhodná řešení.     

 









Právě jste četli článek: POÚRAZOVÁ PSYCHOLOGIE: Proč vyhledat pomoc psychologa po vážných úrazech?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Autor: psychologická poradna | Placebo efekt | tipy psychologa | Jak to s ním opravdu je? „Pro šťastný život nepotřebuješ mnoho věcí; všechno už máš v sobě a ve svém způsobu myšlení.“ - Marcus Aurelius Placebo efekt je považován za jeden z nefascinujících fenoménů v medicíně a psychologii. Jeho síla spočívá v schopnosti ovlivnit zdraví člověka na základě víry a očekávání, aniž by bylo nutné podávat skutečný lék. Ale jak tento ef...

Pokračovat ve čtení

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců? Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento měsíc náročný, pokud jde o naše prožívání. Krátké zimní dny, nedostatek slunečního světla a chladné počas...

Pokračovat ve čtení

Novoroční detox pro duši: Jak se zbavit emocionální zátěže z minulosti?

Novoroční detox pro duši: Jak se zbavit emocionální zátěže z minulosti?

Autor: psychologická poradna | Novoroční detox | tipy psychologa | Praktické a jednoduché tipy na detox vaší duše Začátek nového roku je nejlepší příležitostí pro změnu návyků, nebo nastavení nových cílů. Lidé si na nový rok obvykle dávají různé předsevzetí a cíle, které se snaží během roku plnit a řídit se podle nich. Může to být například pravidelné cvičení, přestat kouřit, začít rána bez kávy, nebo vstávat ráno v 7 hodin a za...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat