PODPANTOFLÁK aneb Když žena vládne muži

http://blog.mojra.cz/post/207

Vaří, pere, uklízí. Že by prototyp dokonalého muže? Ano, pokud zůstane jen u tohoto vypomáhání v domácnosti. Jakmile však muž musí povinně trávit večery doma, víkendy jedině u tchyně místo na pivu s kamarády, do výběru dovolené nemá co mluvit, výplatu odevzdává mezi dveřmi manželce a na vše musí nejprve získat svolení své ženy, není to pan Dokonalý, ale pan Podpantoflák!


Zoufalec i rukojmí


Podpantoflákem se muž nenarodí, podpatnoflákem se stává vlivem různých okolností. Není neobvyklé, že dříve lovec žen, který vystřídal mnoho partnerek a užíval si svou svobodu po všech stránkách, velký drsňák a bavič kolektivu, po svatbě „zkrotne“ a stane se z něj loutka v rukou jeho manželky.


Jak je to možné? Někdo si myslí, že chlap tak dlouho přebíral, až přebral a zbyla na něj už jen ta jeho semetrika. Možná ano. Většinou je však příčinou podřízenosti partnera určitý zažitý vzorec z dětství. Jednoduše řečeno, pokud muž vyrůstal v domácnosti, kterou ovládala jeho matka, bude takový systém vyhledávat a preferovat.


Muž se v dětství od rodičů naučil, že matriarchát je jediný systém, při kterém může rodina fungovat. S dominantní ženou po boku se pak muž cítí v bezpečí, je to jeho jistota. A to i přesto, že se dennodenně musí ponižovat, ztrácí svou osobitost a stává se naprosto submisivním.


Typické znaky pana Podpantofláka


 • Nemůže o ničem rozhodovat sám, vždy musí mít svolení manželky.

 • Nikdy nedosáhne svého, názor jeho ženy převažuje.

 • Není manželkou nijak respektován.

 • Změní se tak, jakého ho chce mít manželka (ta mu vybírá oblečení, účes, z masožravce se stane vegetarián atd.).

 • Manželka mu zakazuje, nebo vybírá kamarády.

 • Nikdy, ale opravdu nikdy se neohlédne za jinou ženou, protože se bojí, že by se to doslechla manželka.

 • Partnerka má nad ním absolutní kontrolu, musí ji hlásit kde a s kým je, za co kolik utratil, proč se opozdil apod.

 • Zastává všechny domácí práce.

 • Omlouvá svou ženu před ostatními, vždyť ona to všechno dělá jen „pro jeho dobro“


… a mnoho a mnoho dalšího…

 


Jak z pana Podpantofláka udělat opět sebevědomého muže?


Tak to opravdu není jednoduché. Tento typ mužů si třeba i uvědomuje, že není ve vztahu tak šťastný, jak by chtěl, ale vyhovuje mu to. Většinou totiž nemá dostatečné sebevědomí, bojí se, že zůstane sám.


Můžete (a měli byste) se pokusit s partnerkou promluvit, říct ji, že to už takto dál nejde, že vás dusí a že to chcete jinak. Bez odborné pomoci se však většinou neobejdete.


Vypěstovat si zdravé sebevědomí a vymanit se z područí dominantní manželky není vůbec jednoduché. V první řadě je podstatné zjistit příčiny nízkého sebevědomí, zda byla nějaká traumata v dětství, v jakém rodinném systému jste vyrůstali, zda podpantofláctví nesouvisí i s něčím jiným atd. A toho se doberete nejlépe pod vedením psychologa.  

 

Právě jste četli článek:  PODPANTOFLÁK aneb Když žena vládne muži

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné články(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

Vybudovat fungující dlouhodobý vztah je náročné. Nejenže budete muset přistoupit k mnoha kompromisům, ale i při sebevětší snaze se vám hádky nevyhnou. Záleží jen na vás, jak s partnerem celou situaci vyřešíte. Jenže někdy se můžete snažit sebevíc a problémy vám jednoduše přerostou přes hlavu a vy máte pocit, že už to sami nezvládnete. A tak začnete uvažovat o návštěvě manželské poradny. Jenže je tu hned několik překážek, které vá...

Pokračovat ve čtení

Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

Byla to láska jako trám, všichni vám ji záviděli. Pak se ale něco zásadního pokazilo, možná z ničeho nic, možná jste k tomu dospěli postupně. Přestalo vám to fungovat, ale láska tak úplně nezmizela. Nevíte si rady a chcete pro záchranu vztahu udělat cokoliv? Pak vyhledejte manželskou poradnu. Kdy navštívit manželskou poradnu? Mezi nejčastější problémy, kvůli kterým přestává manželství fungovat patří nevěra, nefunkční komunikace, odcize...

Pokračovat ve čtení

TOXICKÝ VZTAH aneb Otrávené jablko partnerů

TOXICKÝ VZTAH aneb Otrávené jablko partnerů

Myslíte si, že váš vztah je téměř dokonalý, klape vám to, nehádáte se. Jenže pak se začne měnit. Jako byste stejně jako Sněhurka v pohádce kousli do otráveného jablka. S tím rozdílem, že jed nezačne účinkovat ihned, ale postupně. Pozvolna začíná váš vztah otravovat, a ten se pro vás stane toxickým. Záchrana v podobě krásného prince a polibku z pravé lásky, je opravdu možná jen v pohádkách. Realita tak jednoduchá není. L...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video