PODPANTOFLÁK aneb Když žena vládne muži

http://blog.mojra.cz/post/207

Vaří, pere, uklízí. Že by prototyp dokonalého muže? Ano, pokud zůstane jen u tohoto vypomáhání v domácnosti. Jakmile však muž musí povinně trávit večery doma, víkendy jedině u tchyně místo na pivu s kamarády, do výběru dovolené nemá co mluvit, výplatu odevzdává mezi dveřmi manželce a na vše musí nejprve získat svolení své ženy, není to pan Dokonalý, ale pan Podpantoflák!


Zoufalec i rukojmí


Podpantoflákem se muž nenarodí, podpatnoflákem se stává vlivem různých okolností. Není neobvyklé, že dříve lovec žen, který vystřídal mnoho partnerek a užíval si svou svobodu po všech stránkách, velký drsňák a bavič kolektivu, po svatbě „zkrotne“ a stane se z něj loutka v rukou jeho manželky.


Jak je to možné? Někdo si myslí, že chlap tak dlouho přebíral, až přebral a zbyla na něj už jen ta jeho semetrika. Možná ano. Většinou je však příčinou podřízenosti partnera určitý zažitý vzorec z dětství. Jednoduše řečeno, pokud muž vyrůstal v domácnosti, kterou ovládala jeho matka, bude takový systém vyhledávat a preferovat.


Muž se v dětství od rodičů naučil, že matriarchát je jediný systém, při kterém může rodina fungovat. S dominantní ženou po boku se pak muž cítí v bezpečí, je to jeho jistota. A to i přesto, že se dennodenně musí ponižovat, ztrácí svou osobitost a stává se naprosto submisivním.


Typické znaky pana Podpantofláka


 • Nemůže o ničem rozhodovat sám, vždy musí mít svolení manželky.

 • Nikdy nedosáhne svého, názor jeho ženy převažuje.

 • Není manželkou nijak respektován.

 • Změní se tak, jakého ho chce mít manželka (ta mu vybírá oblečení, účes, z masožravce se stane vegetarián atd.).

 • Manželka mu zakazuje, nebo vybírá kamarády.

 • Nikdy, ale opravdu nikdy se neohlédne za jinou ženou, protože se bojí, že by se to doslechla manželka.

 • Partnerka má nad ním absolutní kontrolu, musí ji hlásit kde a s kým je, za co kolik utratil, proč se opozdil apod.

 • Zastává všechny domácí práce.

 • Omlouvá svou ženu před ostatními, vždyť ona to všechno dělá jen „pro jeho dobro“


… a mnoho a mnoho dalšího…

 


Jak z pana Podpantofláka udělat opět sebevědomého muže?


Tak to opravdu není jednoduché. Tento typ mužů si třeba i uvědomuje, že není ve vztahu tak šťastný, jak by chtěl, ale vyhovuje mu to. Většinou totiž nemá dostatečné sebevědomí, bojí se, že zůstane sám.


Můžete (a měli byste) se pokusit s partnerkou promluvit, říct ji, že to už takto dál nejde, že vás dusí a že to chcete jinak. Bez odborné pomoci se však většinou neobejdete.


Vypěstovat si zdravé sebevědomí a vymanit se z područí dominantní manželky není vůbec jednoduché. V první řadě je podstatné zjistit příčiny nízkého sebevědomí, zda byla nějaká traumata v dětství, v jakém rodinném systému jste vyrůstali, zda podpantofláctví nesouvisí i s něčím jiným atd. A toho se doberete nejlépe pod vedením psychologa.  

 

Právě jste četli článek:  PODPANTOFLÁK aneb Když žena vládne muži

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyJÁ v hlavní roli: Proč je sebeláska důležitá?

JÁ v hlavní roli: Proč je sebeláska důležitá?

Máte se rádi? Jste sami se sebou spokojení? Mnoho lidí na tuto otázku odpovídá negativně, případně řeknou: Mám se docela rád/a, ale… Pro dnešní dobu je typické, že klade na každého z nás obrovské nároky. Jak máme vypadat, co máme říkat. Někteří tak celý život investuje všechnu svou energii do toho, aby neustále plnili očekávání svého okolí a zapomínají přitom na tu nejdůležitější osobu: NA SEBE.Mnoho lidí má problém najít cestu k&n...

Pokračovat ve čtení

Tajemství kvalitního vztahu

Tajemství kvalitního vztahu

Kvalitní vztah. Zdravý vztah. Šťastný vztah. Každý tomu říká jinak, všichni myslí totéž. Jak vlastně takový zdravý vztah vypadá?  Jak poznat kvalitní vztah? Je to velmi individuální. Někomu bude vyhovovat vztah plný spontánních bláznivých nápadů, jinému spíše spořádaná a naplánovaná domácnost.  Ve zdravém vztahu byste se měli cítit oba spokojeně, šťastně.  Rozhodně by se v takovém vztahu neměl vyskytovat strach z part...

Pokračovat ve čtení

Návštěva psychologa: Jaké máte možnosti?

Návštěva psychologa: Jaké máte možnosti?

Přemýšlíte o návštěvě psychologa, ale nějak se Vám nedaří se zorientovat? Pak je tento článek právě pro Vás! Zkusíme v něm totiž stručně shrnout, jaké máte vlastně při výběru psychologické konzultace možnosti.  Možná pak pro vás bude ten první krok na cestě za vlastní duševní pohodou – tedy samotné objednání se k psychologovi – o dost jednoduší.Individuálně nebo v páru? Na samém začátku se zkuste zamyslet, zda chc...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video