Nuda u dětí: Proč se děti nudí a jak to zvládnout?

http://blog.mojra.cz/post/79

Nuda – stav, kterému se většinou snažíme vyhnout, avšak vždy byl, je a bude přirozenou součástí našeho života. V tomto článku se zaměříme zejména na nudu u dětí, její projevy, důsledky a jak je možné, že se děti v dnešní době plné podnětů vůbec dokáží nudit.


Co je to nuda?

Psychologie definuje nudu jako přechodný nepříjemný duševní stav, ve kterém jedinec pociťuje nedostatek zájmu o své obvyklé aktivity a je pro něj obtížné se na ně soustředit. Z této definice vyplývá, že nudou nemusí být nutně nedostatek aktivit, ale jde spíše o problém s nadchnutím se pro danou činnost. Pro nudu jsou typické pocity omrzelosti, zbytečnosti, nespokojenosti, nezajímavosti, únavy a deprese.


Typy nudy: Kdy se nejčastěji děti nudí?

1. Pokud nemůžou dělat to, co by chtěli

2. Jsou-li nuceny do něčeho, na co zrovna nemají náladu

3. Bez zjevného důvodu


Proč se děti nudí?

Příčinou nudy může být v podstatě cokoliv, ať už je to nudná vyučovací hodina, dlouhé čekání u lékaře, nebo různé stereotypní a monotónní činnosti. Ačkoliv je dnešní moderní doba plná technických vymožeností, prostor pro nudu zde stále je. Právě i přemíra televize, počítačových her apod. je mnohdy důvodem, že děti přestanou mít o tyto aktivity opravdový zájem. Jednoduše řečeno – všeho moc škodí. Děti mají oproti dospělým jiné vnímání času a to, co je pro rodiče kýženou dobou odpočinku, kterou si umí náležitě vychutnat, je pro dítě naopak časem, se kterým nevědí, jak by měly naložit.

Za nudu dětí v mnoha případech mohou právě rodiče. Ti, ač vedeni sebelepšími pohnutkami, se snaží dítěti co nejvíce zaplnit volný čas různými kroužky a aktivitami. Sečteme-li přesně naplánované dny ve školce/škole s nabitým harmonogramem doma je nasnadě, že děti často nemají ani chvíli na rozvíjení vlastních nápadů. A zde se dostáváme k důležitému bodu – nuda není jen negativním stavem, ale má také svůj přínos. Jistě vás napadá otázka, jak může být nuda pro dítě prospěšná? Dítě, které se začne nudit, má najednou prostor pro uskutečnění svých fantazií. Je v podstatě nuceno vymyslet si nějakou zábavu. A to je pro něj velmi prospěšné. Neznamená to však, že by rodiče měli dítě vždy nechat napospas nudě, mohou se do nových her zapojit, případně navrhnout různé možnosti, jak hru zpestřit.

Nuda má mnoho podob, a to zejména v dětském světě. To, co se může zdát nám dospělým nudným, však nemusí být nudné pro dítě (např. pokud se dlouho kouká z okna, nemusí se nudit, ale třeba jen pozoruje něco zajímavého na ulici). Proto by rodiče měli být více citliví k dětskému vnímání, měli by jim věnovat více svého volného času apod. Psychologové se dále shodují v tom, že rodiče mají své děti v jejich volnočasových aktivitách podporovat, ale za žádnou cenu je nesmí vynucovat.


Jak se nuda u dětí projevuje?

Děti reagují na nudu nejčastěji dvěma způsoby. Některé se snaží nudnou situaci všemožně změnit, jsou roztěkané, ve škole vyrušují. Jiné naopak reagují tím, že se stáhnou do sebe, jsou duší nepřítomní, oddávají se snění. Pro psychology je podstatné rozlišit, ke které skupině dítě patří, aby mohli s jeho reakcemi co nejlépe pracovat.

Jaké důsledky může mít nuda pro dětský organismus?

Již výše jsme se zmínili o tom, že nuda může být pro dítě i přínosem. Pokud však není schopno se s nudou vypořádat a zvládnout ji, může nuda vést až k apatii, stresu, depresím, anhedonii (dítě neumí cítit radost), naučené bezmocnosti, rezignovanému postoji k životu, agresivnímu chování, asociálnímu chování apod. Odborníci také nepopírají vliv dlouhodobě nezvládnutelné nudy na vznik různých závislostí.


Jak můžete zvládnout nudu u dětí?

- zmírnit časový harmonogram dne

- nenutit aktivity, které dítě nechce provozovat

- podporovat samostatnost, dodávat odvahu, neplánovat vše za děti

- zvolnit své zaběhnuté tempo, věnovat dětem dostatek času a vcítit se do jejich vnímání času

- kupovat hračky, které podporují fantazii

- dovolit dítěti pozvat si kamarády na hraní

Pokud si nebudete vědět rady, nic z výše uvedeného nepomůže a vaše dítě bude čím dál tím víc propadat nudě, je namístě vyhledat pomoc psychologa. Ten dokáže na situaci nahlížet z jiného úhlu pohledu, zaměří se na odhalení pravé příčiny problému, navrhne nejvhodnější způsob terapie podle individuálních potřeb dítěte aj. 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyNoční můry vs noční děsy: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Noční můry vs noční děsy: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Znáte ten pocit, když se ráno probudíte a vůbec se necítíte odpočatě, jako byste se snad v noci pořád budili? Možná si pak ráno matně vzpomínáte na opravdu ošklivý sen, který se vám zdál, nebo vám hlavou bleskne jen krátká vzpomínka na to, jak jste se v noci s křikem probudili.  Noční můry a noční děsy dokážou člověka pořádně potrápit a spánek docela dost znepříjemnit. Věděli jste ale, že mezi nočními můrami a nočními ...

Pokračovat ve čtení

Jak poznat, že potřebujete pomoc psychologa?

Jak poznat, že potřebujete pomoc psychologa?

Péče o duševní zdraví je stejně důležitá, jako péče o tělo. Abychom dokázali bez problémů fungovat, měli bychom se starat o obojí. Zatímco lékaře každý jednou za čas navštíví, s návštěvou psychologa lidé obvykle váhají. Jedním z důvodů je fakt, že mnozí si nejsou jistí, jestli vlastně pomoc psychologa potřebují nebo jestli jejich problém vůbec psychologové řeší. Bohužel někteří stále mají za to, že psychologa člověk může vy...

Pokračovat ve čtení

Změny nálad v těhotenství: Nahoru a dolů jako na horské dráze

Změny nálad v těhotenství: Nahoru a dolů jako na horské dráze

Těhotenství je pro ženy nejen časem radostného očekávání, ale také obdobím velmi náročným. Pomalu si zvykají na svou novou roli, sledují, jak se jejich tělo mění, a především jsou každodenně ovládány těhotenským koktejlem hormonů. A tak se nastávající maminky chvíli smějí, pak zase pláčou. Okolí je občas nechápe a někdy tomu nerozumí ani ony samy.Výkyvy nálad v těhotenstvíProč jsou ženy v těhotenství náladové? Pojďme se společ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video