Nevěra partnera: Co dělat, když z ní vzejde dítě?

http://blog.mojra.cz/post/182

V dnešní době se přízrak nevěry vznáší téměř nad každým vztahem, již dávno se nejedná o společenské tabu ba naopak, nevěra se stává jakýmsi moderním trendem. Partneři tímto způsobem reagují na různé krize, které vztah provází, ať už s vidinou útěku od problémů či mají pocit, že nevěra může nějakým způsobem jejich vztahu prospět. Ať tak či onak, je nevěra ve své podstatě velmi vážným problémem, který málokdo umí řešit. O to horší je situace, když z nevěry vzejde následek, který vám ji bude do konce života připomínat – dítě.


Proč jsou si partneři nevěrní?


Ženy jsou svým partnerům nevěrné většinou kvůli lásce, respektive jejímu nedostatku. Pokud je žena do partnera zamilovaná, dokáže svému muži ledacos odpustit, jakmile se však láska ze vztahu vytratí, ztratí i žena všechny zábrany a hledá štěstí jinde. Muži si na citové stránce vztahu nepotrpí tolik, jako ženy, většinou jim při nevěře jde pouze o sex, ne o lásku. Proto jim nedělá problém být nevěrný pokud:

- nemají dostatek sexu s partnerkou

- nudí se

- partnerka se změnila a již je nepřitahuje tolik, jako dříve

- byli odsunuti na druhou kolej např. kvůli narození dítěte

- milenka muži dává to, čeho se mu doma nedostává (uznání, pochopení…)

- jednoduše nedokáží svodům jiné ženy odolat


Následky nevěry


Dopustit se nevěry není nic těžkého, ovšem ne vždy nevěrný partner domyslí všechny následky, které bude jeho jednání na vztah mít. Mnoho partnerů, ať už žen či mužů, se s nevěrou nedokáží vyrovnat, proto vztah nekompromisně ukončí. V případě, kdy se vztah pokusí partneři i přes nevěru zachránit, je potřeba znovuobnovit důvěru, což nebývá lehké. Podvedený partner žije v neustálé obavě z toho, že se situace bude opakovat, což má neblahý dopad na jeho psychiku a celkové fungování vztahu. Partnerství trpí také po sexuální stránce, mohou se objevit negativní pocity či odmítání spát ve stejné posteli jako milenka apod. Nevěrný partner v rámci obnovy vztahu mnohdy na partnerku tlačí, chce prostřednictvím sexu vše napravit, čímž ovšem situaci spíše zhoršuje než naopak. Existují však i výjimky, kdy nevěra „pomohla“ sexuální život partnerů vylepšit. Nezanedbatelný je také dopad nevěry na děti, které jakékoliv problémy v rodině nesou velice těžce, často svalují vinu na sebe apod.


Milenka čeká dítě!


Jestliže si myslíte, že vás nic horšího, než nevěra partnera nemůže potkat, mýlíte se. Existuje jeden případ, který předčí všechny vaše noční můry, a to tehdy, když milenka vašeho muže otěhotní. Nejeden vztah tuto situaci neustál a rozpadl se. Je to pochopitelné, milenčino dítě bude neustále jitřit staré rány, bude důkazem partnerovy zrady. Nehledě na to, že zatíží vaši rodinu nejen finančně, ale také emocionálně. Co řeknete svým dětem, kde se vzal jejich nevlastní sourozenec? Nebude si milenka uzurpovat vašeho partnera pod záminkou styku s dítětem? Neobnoví se milenecký vztah? A nebude si partner jednou vyčítat, že netráví i s tímto potomkem dostatek času? Jedna otázka střídá druhou a vy nevíte, jak se rozhodnout. V tomto vám bohužel nikdo nebude schopen říct jediné správné řešení, ono totiž žádné univerzální neexistuje.


Je důležité odpovědět si na několik zásadních otázek a teprve potom se definitivně rozhodnout, jak se vztahem naložíte:

1. Jste schopni partnerovi odpustit?

2. Nebudete mu vztah s milenkou donekonečna vyčítat?

3. Jste schopni překousnout, když bude trávit čas i s dítětem milenky?

4. Nebudete žárlit na milenku, zvládnete důvěřovat partnerovi?


Pokud stojí oba partneři o záchranu vztahu, musí si nastavit určitá pravidla a být k sobě naprosto upřímní. Nezapomínejte také na děti, vysvětlete jim celou situaci co nejlépe, ujistěte je, že i když budou mít nového sourozence, nikdy nebudou odsunuti do pozadí atd.


Jak může při nevěře pomoci psycholog?


Jestliže žádné pokusy ani rady nepomáhají, ale oba partneři i tak stojí o záchranu vztahu, je namístě vyhledat odbornou pomoc. Psycholog s vámi podrobně rozebere celou situaci, zaměří se na hledání příčin nevěry a následně vám poskytne psychickou oporu. Mimo jiné nabídne objektivní pohled na věc a v důsledku toho vám může pomoci rozhodnout se, zda má cenu ve vztahu setrvat, nebo zda byste jej měli raději ukončit. Konečné a definitivní rozhodnutí je pak samozřejmě na vás. Kromě toho ve spolupráci s psychologem můžete zapracovat na vašem sebevědomí, na možnostech, jak v budoucnu nevěrám partnera přecházet, jak se odpoutat od negativních emocí, nenávisti vůči milence a jejímu dítěti a mnoho dalšího.

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkySoukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Soukromý psycholog vs. psycholog na pojišťovnu

Rozhodli jste se vyhledat pomoc psychologa, ale neumíte se rozhodnout, zda si vybrat soukromou poradnu, nebo tu, kde vám konzultaci uhradí pojišťovna? Vše má svá pro a proti, pojďme se tedy podívat na to, co vám může soukromý psycholog oproti „veřejného“ nabídnout. Třeba vám to ulehčí rozhodování.Když terapii proplácí pojišťovnaNěkteří lidé jednoduše nemají dostatek financí na to, aby si mohli zaplatit terapii u soukromého psychologa. Nebo se jim zdá...

Pokračovat ve čtení

V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

V zajetí chtíče: NYMFOMANIE

Ženy to v souvislosti se sexem nikdy neměly zrovna snadné. Muži se neustále chvástají, kolik vystřídali žen, že spí každou noc v jiné posteli a plácají se po rameni, jací že to nejsou borci. Když žena vystřídá více sexuálních partnerů, hned dostane nálepku prostitutky. Pokud se žena nespokojí s jedním (mnohdy nic moc) výkonem okamžitě je to nymfomanka. Ale zase tak jednoduché to není, nymfomanie není životní styl, který si vyberete, ale je to porucha, kter...

Pokračovat ve čtení

Kolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

„Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu…“ četla jsem nedávno v jedné internetové diskuzi. Peníze dnes vládnou světem a pokud jste se nenarodili do zlaté kolébky, zvažujete každou svou investici. Za kadeřníka, kosmetiku, nové oblečení, auta, elektroniku a další věci jsme schopni utratit měsíčně nemalé peníze. Investici do toho nejdůležitějšího – psychického zdraví – si ale n...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video