MUŽI a KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU

http://blog.mojra.cz/post/325

Krize středního věku. V dnešní době často opakované slovní spojení, které se stává ústředním motivem mnoha filmových komedií. Ačkoli se počínání mužů, kteří si krizí středního věku procházejí, může jevit jako komické, ona to zas taková legrace není. Za extrémní snahou vzdorovat proudu času všemi možnými způsoby, totiž stojí také nelehké psychické problémy, kolísání nálad i tělesné proměny, se kterými se muži těžce vyrovnávají. Navíc je jim od mala vtloukáno do hlavy, že by o svých pocitech mluvit neměli, a tak krizi středního věku řeší po svém – bezhlavě a radikálně.Co je to tedy krize středního věku a co všechno obnáší? Jak dlouho krize středního věku trvá a jak se s ní vypořádat?

 

 

KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU aneb věděli jste, že…

krize středního věku začíná obvykle po čtyřicátém roce života a prožívají ji muži i ženy?

… muži se s krizi středního věku perou déle než ženy? Muži tuto krizi překonají po třech až deseti letech, že nám stačí 2-5 let.

 

 

Andropauza a testosteron


S mužskou krizí středního věku se pojí tzv. andropauza, je to vlastně obdoba ženského přechodu. Dochází k úbytku testosteronu, což vede k větší podrážděnosti a vyčerpanosti. Muži se tak najednou začínají cítit staří…

 

Život, co proklouzává mezi prsty


… a to je pro ně naprostý konec světa! Vždyť toho ještě tolik nestihli, rekapitulují dosavadní kariéru, rodinný život i mladické sny. Začínají propadat smutku a depresi, protože mají pocit, že vůbec nestihli všechno, co chtěli. 


Hlavu vzhůru, není všem dnům konec!

Jenže jak už samotný název - krize STŘEDNÍHO věku - napovídá, čtyřicítka ani padesátka zdaleka neznamenají konec života! Že jste něco nestihli, to přece nevadí, život nekončí a není všem dnům konec. Možná vás teď některé věci budou stát více sil a energie, ale nejsou nemožné. V mnohých oblastech máte navíc obrovskou výhodu v podobě dosavadních zkušeností.

 

 


Podívejte na mladíka

 

Muže v krizi středního věku si většinou představíme následovně – nové auto, pravděpodobně nablýskaný absolutně nepraktický sporťák, hodiny strávené ve fitku, flirtování s mladšími ženami a kadeřníkem upravené vlasy tak, že první nepatrné známky šedin jsou dokonale zamaskovány.


Investujte energii efektivněji

Takový boj s časem vás nejspíše bude stát nejen spoustu peněz, ale také času a energie. Tu byste přitom mohli investovat daleko lépe. Než abyste se vraceli zpět, podnikejte kroky kupředu!

 


Krize středního věku a manželství

 

Po několika letech manželství, se chtě nechtě do vztahu vloudí stereotyp. Muži, kteří si procházejí krizí středního věku, ale touží přesně po opaku a tak se někdy uchylují k nevěře. Mladá milenka jim s krizí středního věku pomůže. Nebo aspoň mají ten pocit. Utvrdí se totiž v tom, že ještě nepatří do starého železa a do života dostanou dávku vzrušení a adrenalinu.

Více škody než užitku

Bohužel náhlé milostné vzplanutí někdy přinese více škody než užitku. Navíc i milenecký vztah může časem zevšednět, a tak muž v podstatě jen vymění staré problémy za nové…

 

Přečtěte si také: Jak zvládají krizi středního věku ŽENY? 


Jak ven z krize středního věku?

 

  • Jděte dopředu. Ano, je dobré se čas od času zastavit a zhodnotit dosavadní úspěchy a nezdary. Objektivně se podívejte, co se vám povedlo a kde máte ještě mezery. Ale příliš dlouho se neutápějte v minulosti, plánujte spíše dopředu! Stanovte si nové cíle a sny.


  • Rozhodnutí si promyslete.  Krize středního věku s sebou přináší mnohé emoce, které občas vedou k radikálním a impulsivním rozhodnutím. Než tedy utratíte všechny úspory za nové auto, na chvíli zpomalte a rozhodnutí si dobře promyslete.


  • Promluvte si s partnerkou. Vaše partnerka pravděpodobně netuší, co přesně se ve vás děje, ani co byste od ní potřeboval. Promluvte si spolu. Jste na to dva.


  • Pomoc psychologa.  Krize mužů středního věku může být opravdovou noční můrou, nejen pro dotyčného, ale také pro jeho nejbližší okolí. Můžete se obrátit na odborníka. S psychologem lze konzultovat individuálně nebo formou rodinné či párové terapie.
Krize středního věku nemusí být jen deprese a trápení.

Udělejte z ní příležitost pro posun kupředu!

Právě jste četli článek: MUŽI a KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyMá smysl pátrat po DETAILECH partnerovy NEVĚRY?

Má smysl pátrat po DETAILECH partnerovy NEVĚRY?

Byl vám nevěrný? Tohle rozhodně nedělejte! Věděli jste, že zhruba 60 % lidí se v průběhu vztahu setká s nevěrou? Že každé druhé manželství končí rozvodem, z toho (podle odhadu) je u 30 % důvodem rozchodu právě nevěra?  Jana: Jsem tři roky vdaná, v manželství jsme nikdy problém neměli (alespoň podle mého názoru). Manžel změnil práci, lepší místo, plat, ale taky delší pracovní doba. Někdy chodil domů až nad ránem, ...

Pokračovat ve čtení

ŽENY a KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU

ŽENY a KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU

Čtyřicítka. Ženy se s přibývajícím věkem na každé další narozeniny těší míň a míň. A právě magická čtyřicítka je jakýmsi milníkem, kdy se ženy začínají ohlížet zpátky a hodnotit dosavadní život. Děti jsou v tomto období už většinou samostatné a vy se najednou nemáte o koho starat. Všechnu energii a čas můžete investovat jen a jen do sebe. To ale zároveň znamená, že máte také čas o všem daleko více přemýšlet. Některé myšl...

Pokračovat ve čtení

PÁROVÁ TERAPIE: Cesta k záchraně vztahu

PÁROVÁ TERAPIE: Cesta k záchraně vztahu

Jak zachránit vztah? Vsaďte na párovou terapiiZnáte pana a paní Smithovi? Manželský pár, navenek ideální, každý z nich má však svého kostlivce ve skříni. Jednoho dne se jim ideál manželství zhroutí a začnou si jít po krku… Je to jen film, říkáte si? Ano, to je. Jenže (pomineme-li fakt, že Smithovi byli zabijáci) situace, kdy se vztah začne hroutit, může potkat i české manžele Novákovy, Myslivcovy, nebo třeba Frantu a Marii odvedle. A dokonce i v...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video