Mojráček se stěhuje

http://blog.mojra.cz/post/316

„Mojráčku, pojď na večeři!“ volá maminka. Mojráček si rychle uklidí pastelky a vezme obrázek, který pro maminku nakreslil. Po cestě si ještě nezapomene umýt ruce v koupelně, protože ví, že to maminka bude kontrolovat. Sejde dolů, sedne si ke stolu a čeká, až před něj maminka položí talíř s večeří. „Dobrou chuť,“ řekne tatínek a všichni se pustí do jídla. U stolu je nezvyklý klid, tatínek je nějaký roztěkaný a Mojráček uvažuje, jestli něco provedl. „Mojráčku, musíme ti s maminkou něco důležitého oznámit,“ odváží se po večeři říct tatínek. „Víš, v práci mě povýšili, ale budeme se muset přestěhovat.“ Tak a je to venku! „A kam?“ ptá se Mojráček. „Do Belgie,“ odpoví mu tatínek. Mojráček neví, kde ta záhadná země leží, ale co ví určitě je, že to nebude nikde blízko. Toho večera se Mojráčkovi nespalo dobře. Zdálo se mu o tom, že odjel daleko, ztratil se a neměl nikoho, s kým by si mohl hrát. Měl strach.


Ráno u snídaně byl smutný, a tak se se svými obavami svěřil mamince. Vždyť bude tak daleko od babičky a taky své nejlepší kamarádky Aničky. Maminka Mojráčka ale ujistila, že i když si s Aničkou nebude moci hrát venku, ještě to neznamená, že by se s ní musel přestat kamarádit. Budou si přece volat každý den přes Skype. „Jenže, maminko, já vůbec nevím, kde ta Belgie je. Bude se mi tam líbit?“ ptá se Mojráček. A tak maminka donesla počítač a encyklopedie. Celý den pak společně hledali různé informace o Belgii, lidech, kteří tam žijí, přírodě a zajímavostech.


Za pár dní oznámil tatínek Mojráčkovi a mamince, že bude muset na týden odcestovat, aby si prohlédl novou práci a dům, ve kterém budou bydlet. Mojráčkovi se po tatínkovi moc stýskalo, ale každý večer si volali přes videohovor a tatínek mu ukazoval město i nový dům. Mojráčkovi se nový domov moc líbil a už se pomalu začínal na stěhování těšit. Jednou maminka řekla: „A víš ty co, Mojráčku? Už jsi velký, a tak bys mi mohl pomoci vybrat nábytek do nového domu a do tvého pokojíčku.“ Mojráček ještě nikdy nedostal tak důležitý úkol. Byl moc rád a začal plánovat, jakou barvou jeho pokoj vymalují. Vzal si pastelky a hned si namaloval obrázek jejich nového domova. Od tatínka věděl, že na zahradě stojí veliký strom a na ten určitě půjde pověsit houpačka, kterou mu na narozeniny vyrobil dědeček.


Jedno odpoledne, když venku bylo škaredě, se s maminkou dívali na televizi. Zrovna dávali dokument o Belgii. Mojráček ho se zájmem sledoval, když tu si uvědomil, že ti lidé tam mluví nějakou tajemnou řečí, které on vůbec nerozumí. „Jak si najdu kamarády, když jim nebudu nic rozumět?“ ptal se Mojráček bezradně. Maminka ho ujistila, že se toho vůbec nemusí bát a že se budou tu tajemnou řeč učit společně. A tak nakoupili spoustu barevných knížek a ještě ten den s učením začali. Byla to ohromná legrace!


Týden uplynul jako voda a tatínek se vrátil ze své cesty domů. Byl moc překvapený, když viděl všude viset Mojráčkovy obrázky nového domu. O to víc se divil, když na něj už ze schodů Mojráček volal: „Hallo! Hallo!“ Protože pozdravit v té cizí řeči se Mojráček už dávno naučil. 

 
      
      TIPY PRO RODIČE:


        -Dětem o stěhování řekněte co nejdříve. 
        - Děti se bojí neznáma – ukažte jim jejich nový domov a okolí.
        - Zapojte je do zařizování jejich pokoje. 
        - Co nejdříve začněte s výukou cizího jazyka. 
        - Ujistěte děti, že zůstanou ve spojení se svými kamarády.
        - Přizpůsobte dobu stěhování školnímu roku. 
        - Buďte trpěliví, dítě si musí v novém domově zvyknout.
Text: Bc. M. Ligocká, Mgr. et Mgr. V. Pavlisková  | Ilustrace: N. Gurecká

Právě jste četli článek: Mojráček se stěhuje

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyJak najít svého terapeuta?

Jak najít svého terapeuta?

Zbavte se nejistoty jednou provždy!Pokud už delší dobu přemýšlíte o terapii a stále vás brzdí fakt, že si vlastně nejste jistí, jak správně terapeuta vybrat, pak je dnešní článek právě pro vás. Dneska pro vás shrneme vše, co o hledání a výběru terapeuta potřebujete vědět. Ale pozor, varujeme vás předem: pak už vám nezůstanou žádné výmluvy, proč terapii pořád odkládat!    V minulém roce jsem byla svědkem něčeho, co mě hod...

Pokračovat ve čtení

KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

KDO JE TERAPEUT A KDO JE PSYCHOLOG?

NENÍ ČAS ZTRÁCET ČAS!JASNĚ, STRUČNĚ A PŘEHLEDNĚ O TOM, KDO JE KDO MEZI ODBORNÍKY NA DUŠEVNÍ ZDRAVÍOrientovat se v tom, kdo co vlastně dělá může být někdy docela fuška. Vždyť tady máme tolik různých odborníků: psychology, terapeuty, kouče, psychiatry… Asi tak nějak matně tušíte, že se všichni starají o lidskou psychiku, ale víte taky, jaký je mezi těmito odborníky rozdíl? Dneska jsme pro vás připravili ty nejdůležitější informace o psy...

Pokračovat ve čtení

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Tohle jsou informace a tipy přímo od našich psychologů!Ano, toto je opravdu vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa. Nic víc, nic míň. Už žádné výmluvy, proč konzultaci stále oddalovat. Na první návštěvu psychologa se není potřeba nijak složitě připravovat. V dnešním článku vám položíme několik otázek, které byste si měli zodpovědět, než se k psychologovi vydáte. Jste připraveni?  PhDr. Michaela Miechová dodnes...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video