Mojráček a jeho první Vánoce v zahraničí

http://blog.mojra.cz/post/327Blíží se čas Vánoc a ve škole si děti s paní učitelkou povídají o tom, jak je doma s rodiči oslavují. „Děti, mám pro vás domácí úkol,“ řekla paní učitelka a rozdala dětem papíry, aby si jej mohly zapsat. „Vyberte si jeden vánoční zvyk, který doma dodržujete nejraději, a příště o něm popovídáte spolužákům. Můžete si donést i různé pomůcky, nebo vytvořit prezentaci.“


Mojráček o úkolu přemýšlí celou cestu ze školy. Neví, co by mohl spolužákům připravit a je zmatený, protože vlastně vůbec netuší, jaké ty letošní Vánoce vlastně budou. Lámal si s tím hlavu až do večera.


U večeře se Mojráček zeptal: „Mami, tati, jaké letos budeme mít Vánoce? Děti ve třídě se bavily o různých zvycích a já spoustu z nich vůbec neznám!“ „A jak by sis ty letošní Vánoce představoval ty, Mojráčku?“ ptá se maminka. Mojráček vypráví o různých tradicích, které popisovaly děti ve škole. Některé mu připadaly opravdu legrační a určitě by je rád vyzkoušel. „Dobře, Mojráčku,“ řekla maminka, „tak o víkendu spolu vyrazíme do nákupního centra a koupíme vše potřebné, abychom mohly nové vánoční zvyky vyzkoušet. Ty zjisti od dětí, co vše k tomu budeme potřebovat, ano?“ Mojráček zavýskl radostí a dal mamince velikou pusu.


Pak se ale zase zamyslel a posmutněl. „Tati, a to letos o Vánocích neuvidím babičku a dědečka? A co Aničku?“ ptal se. „No, víš Mojráčku, oni k nám na Vánoce letos přijet nemohou. Ale nebuď smutný, můžeš jim přece zavolat. Anebo víš co? Po večeři, až si rozbalíš dárky, zavoláš Aničce přes Skype a rovnou ji můžeš ukázat, co jsi dostal pod stromeček,“ slíbil Mojráčkovi tatínek. Mojráčkovi se tatínkům nápad líbil. Sice se mu bude po prarodičích a kamarádce stýskat, ale aspoň je takhle na dálku uvidí.


„Maminko? A co budeme mít letos o Vánocích k večeři? Já bych nechtěl nic jiného než kapra a bramborový salát, protože ten ty umíš úplně nejlíp.“ Maminka Mojráčka ujistila, že se nemusí bát, že kapr a salát určitě bude, bez toho by to přece nebyly ty jejich Vánoce.


Mojráček poprosí maminku, jestli by mu udělala salát také do školy pro spolužáky a paní učitelku. Protože se rozhodl, že svůj vánoční projekt udělá právě o tom, jak jeho maminka každé Vánoce připraví ten nejlepší bramborový salát, tatínek zabije kapra a všichni se spolu sejdou u štědrovečerní večeře a čekají, až zazvoní zvoneček u stromečku na důkaz toho, že u nich už byl Ježíšek.