Mluvení do dubu aneb KDYŽ VÁS PARTNER NEVYSLECHNE

http://blog.mojra.cz/post/186

Osvědčený způsob, jak vytočit ženu k nepříčetnosti? Když ji nebudete naslouchat! Ono je to naslouchání občas opravdu těžké, protože (a to jakožto žena sama přiznávám) ženy umí mluvit dlouho, o ničem a pořád a pořád a tak dál… A tak muži přepínají do automatického módu, kdy jen přikyvují, tváří se zúčastněně, sem tam prohodí neutrální hmmm a přitom uvažují, jestli by Pavel nešel na pivo.


„Halóó! Posloucháš mě vůbec?!“ Věta, která neznačí nic dobrého, obzvlášť pokud partner už zvládl v mysli naplánovat celý pánský víkend na horách, ale absolutně nemá potuchy, o čem jste mluvili. Dobře, připouštím, že pokud žena vypráví muži příběh o tom, jak kolegyně Kamila trpí premenstruačním syndromem, vytáčí ji pubertální děti anebo něco v tomto stylu, dá se pochopit, že muž neudrží pozornost. Jenže mnoho mužů má potřebu vypínat zvuk pokaždé, když partnerka začne mluvit. A to už je problém, doopravdy. Komunikace je totiž základem fungujícího vztahu. Někdy může skřípat, ale dlouhodobě je vztah bez mluvení a naslouchání odsouzen k záhubě.


Proč je pro vztah důležitá komunikace?


Mám teď namysli opravdovou komunikaci, nejen běžné a každodenní mluvení o ničem. Každá komunikace ve vztahu by měla mít svá pravidla a měla by směřovat k vyřešení problémů, sdělení potřeb. Díky mluvení a naslouchání se váš vztah zkvalitní, dozvíte se mnoho o svém partnerovi, zbavíte se obav a vybudujete si vzájemný respekt. Každý z nás touží po tom, aby ho ostatní a zejména partner vnímal a je dokázáno, že ve vztazích, kde chybí komunikace dochází častěji k odcizení partnerů, nevěře, hádkám a krizím, což může vést k rozchodu/rozvodu.


Jak přimět partnera, aby vám naslouchal?


1. Rychle, stručně, přehledně

Jednoduchý návod, jak neztratit při rozhovoru partnerovu pozornost je sdělit mu co nejdřív podstatu vašeho sdělení. Ono to ale platí pouze v případě, kdy vám naslouchat chce, jen nezvládá hodinové „předehry“.


2. Já změňte na my

Pokud partnera nepustíte ke slovu, nemůžete se divit, že o rozhovory s vámi ztratí zájem. Zahrňte ho také do rozmluvy, rozhodně lépe se udržuje pozornost, když jste účastníkem hovoru, nejen nuceným posluchačem.


3. Nezastrašujte

Mnoho žen má ve zvyku partnerovi hned na začátku začít vyčítat. A to je špatně. Pravidlo číslo jedna je upoutat pozornost, a to i v případě, kdy chcete řešit nějaké partnerovy nedostatky. Začněte rozhovor tím, že mu vysvětlíte své pocity, co vás trápí a jak byste společně mohli na vztahu zapracovat. Je to taková nenásilná forma „výčitek“.


4. Mluvte ve správný čas a na správném místě

Jestliže zahltíte partnera monologem o problémech v momentě, kdy zrovna přišel z práce, je unavený a hladový, se zlou se potážete. Chcete-li aby vám partner aktivně naslouchal, najděte příhodnou chvíli.


5. Role zachránce

Často se stává, že partner přestane poslouchat, když mu sdělujete opravdu závažnou informaci, řešíte nějaký problém. Zkusme se na to podívat z jiného úhlu pohledu, v muži je neukojitelná touha po hrdinství, proto v momentě, kdy mu řeknete o nějakém problému, začne mu v hlavě blikat červená kontrolka a on se snaží hledat řešení. A přesně v tu chvíli vás přestane poslouchat, ne že by ho to nezajímalo, jen prostě nad problémem uvažuje.

 


Jestliže vám však partner nechce nebo nemůže naslouchat a nedokážete to změnit, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc. Psycholog vám pomůže najít příčinu partnerova nezájmu a nabídne různá řešení. Právě jste četli článek: Mluvení do dubu aneb Když vás partner nevyslechne

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyPsychologie masových vrahů

Psychologie masových vrahů

Zlo. Entita, která v nás odpradávna vyvolává strach, ale také nás do jisté míry fascinuje. Někoho více, jiného méně. Vezměte si například horory, plné děsuplných scén. Vraždící monstrum zabije celou skupinu lidí. Násilně, brutálně, se spoustou krve. Sedíte jako na trní a ani nedýcháte napětím. Film skončí, světla se rozsvítí a z vás postupně všechen strach a dozvuk krvavých scén opadne. Jenže. Zlo je více reálné, než tušíte. Mů...

Pokračovat ve čtení

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby zrovn...

Pokračovat ve čtení

Typologie osobnosti: FLEGMATIK

Typologie osobnosti: FLEGMATIK

Flegmatik je jedním ze 4 typů temperamentu. Temperament jako takový do značné míry určuje naše chování a reakce v různých situacích. Již ve starověkém Řecku si začali všímat, konkrétně především otec lékařství Hippokrates, že určité skupiny lidí opakují jakési vzorce chování. Hippokrates na základě tohoto přišel s teorií, že reakce člověka na okolní podněty souvisí s některou tělesnou šťávou, tzv. humorem, která u něj př...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video