LARVOVANÁ DEPRESE: Když psychika promlouvá prostřednictvím těla

http://blog.mojra.cz/post/203

Deprese. To je něco víc než jen špatná nálada. Jde o sloučení dědičných predispozic s vývojově podmíněnými změnami a aktuálními zátěžovými faktory. U člověka trpícího depresemi dochází ke změně ve struktuře a funkčnosti mozku. Deprese se však může objevit také jako reakce na dlouhodobou psychickou zátěž. Mezi typické příznaky depresivních stavů patří patologický nedostatek radosti, pesimistické nahlížení na svět, lhostejnost k okolnímu dění, pocit méněcennosti, nekončící únava, zpomalené reakce a ztráta smyslu života.


Jenže co když se u vás žádný z těchto psychických příznaků neprojeví? Netrpíte psychickými problémy, ale těmi tělesnými? Běháte od jednoho specialisty k druhému a nikdo nedokáže odhalit příčinu vašich obtíží? Vyhledejte psychologa, může jít totiž o tzv. larvovanou depresi, a ta, i když se projevuje pouze na těle, spadá mezi duševní poruchy.


Deprese bez deprese


Poslední dobou se necítíte dobře, hlavně po ránu. Jste unavení, bolí vás klouby, hlava a pociťujete nevolnost. Asi chřipka, říkáte si. Jenže stavy se ani po pár dnech nelepší, spíše naopak. Bolest hlavy je neúnosná, přidává se bolest zad. A tak se vydáte k lékaři. Ten vás vyšetří, ale vše se zdá v pořádku. -Raději vás ale pošle na různá vyšetření. Ani tam se nic neprokázalo? Zkusíte to ještě jednou, další vyšetření, zevrubnější. A bolest stále přetrvává, léky nezabírají a lékař neví co s vámi.


Larvovaná deprese je atypická deprese, často bývá také označována jako deprese těla, nebo deprese bez deprese. A to z jednoho prostého důvodu, který už jsme zmiňovali v úvodu článku. Chybí zde typické psychické projevy deprese. Buďto jednoduše nejsou, nebo se je podaří odhalit až při vyšetření v psychologické/psychiatrické ordinaci.Mezi typické příznaky larvované deprese patří:


- bolesti hlavy
- nechutenství
- nespavost
- tělesná vyčerpanost, únava
- sexuální problémy, poruchy erekce
- problémy trávicího traktu, průjmy
- kardiovaskulární problémy (nízký tlak, bolest u srdce…)
- dýchací obtíže (dušnost, kašel…)
- poruchy menstruačního cyklu
- bolesti pohybového ústrojí (klouby, svaly, páteř…)
- tiky, bolest zubů
- kožní problémy

 


V podstatě však může být projevem larvované deprese jakýkoliv tělesný příznak/nemoc, který nemá prokazatelnou příčinu a lékaři jej nedokáží diagnostikovat. Zde narážíme na kámen úrazu. Často je totiž deprese těla podceňována nebo lékaři přehlížena. Pacient je tak považován za hypochondra, který si své obtíže vymýšlí. Jenže nevymýšlí, ony ho doopravdy trápí. Jen nemají původ v tělesné rovině.


Pokud není larvovaná deprese včas léčena, může se změnit v chronickou, často s katastrofickými důsledky. Život v neustálé nemoci bez (zjevné) příčiny je složitý. Pacient si chce si ulevit, ale neví jak. Lékaři mu buďto nevěří, nebo ho stále posílají z vyšetření na vyšetření. Pocit bezmoci pak může vyústit až v sebedestruktivní myšlenky.


Léčba larvované deprese


Bez pomoci psychologa a psychiatra se neobejdete. Pokud se lékařům nedaří najít souvislost mezi vašimi tělesnými problémy a konkrétním onemocněním, vyhledejte psychiatra. Ten provede psychiatrické vyšetření a pokud se diagnóza larvované deprese potvrdí, předepíše antidepresiva. Po těch by se váš stav měl pozvolna zlepšovat.


Léčbu je důležité podpořit také psychoterapií. Proto jakmile se váš stav po užití antidepresiv zlepší, vyhledejte psychologa. Léky totiž pouze potlačí projevy tělesné deprese, ale problém jako takový neodstraní. Psycholog se s vámi zaměří na odhalení příčiny problémů a jejich odstranění tak, abyste depresivní stavy překonali a předcházeli jim. Jelikož psycholog nemůže předepisovat léky, úzce spolupracuje s psychiatrem a samozřejmě také s vašim praktickým lékařem.

 

 

 

 
 

Právě jste četli článek: Larvovaná deprese: Když psychika promlouvá prostřednictvím těla

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyJak vypadá konzultace s psychologem?

Jak vypadá konzultace s psychologem?

Čeká vás vaše první konzultace u psychologa? Nebo s návštěvou zatím ještě váháte? Nejste rozhodně sami. Mnozí si návštěvou psychologa nejsou moc jistí, hlavně proto, že nevědí, co vlastně mají čekat. Lidé si často představují starého šedivého pána, který je usadí na kožený gauč a klidným hlasem vás bude nabádat, abyste sledovali jeho prst, zatímco se vám bude chtít čím dál více spát… Ano, takhle občas konzultaci s psychologem v...

Pokračovat ve čtení

JÁ v hlavní roli: Proč je sebeláska důležitá?

JÁ v hlavní roli: Proč je sebeláska důležitá?

Máte se rádi? Jste sami se sebou spokojení? Mnoho lidí na tuto otázku odpovídá negativně, případně řeknou: Mám se docela rád/a, ale… Pro dnešní dobu je typické, že klade na každého z nás obrovské nároky. Jak máme vypadat, co máme říkat. Někteří tak celý život investuje všechnu svou energii do toho, aby neustále plnili očekávání svého okolí a zapomínají přitom na tu nejdůležitější osobu: NA SEBE.Mnoho lidí má problém najít cestu k&n...

Pokračovat ve čtení

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Stavba nebo rekonstrukce domu je obrovským náporem na psychiku. Musíte se vyrovnat se spoustou papírování, zařizování a schvalování. Jakkoli růžově jste si vše plánovali, nic nakonec nepůjde jako po drátkách. Projekty, povolení, výběr stavební firmy, realizace stavby… Vše chce svůj čas, a hlavně dostatek financí. Nejednou si řeknete, že byste se na vše nejraději vykašlali, že jste se do toho raději vůbec neměli pouštět. Ale už jste investovali nem...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video