Jak si zpříjemnit stáří aneb aktivní i v důchodu

http://blog.mojra.cz/post/81

Senioři jsou v dnešní době vystaveni většímu tlaku, než tomu bylo před několika desítkami let, musí se vyrovnat s moderními technologiemi, negativním postojem okolí i s těmi, kteří se snaží využívat jejich stáří a důvěřivosti. Přestože se může zdát, že lidé v důchodu jsou sešlí věkem, tráví volný čas jen u lékaře nebo nicneděláním doma, neumí používat mobil natož platební kartu, není tomu tak. Stále více seniorů se všemožně snaží zůstat aktivními i v důchodovém věku, nebrání se novým poznatkům, ovládají počítač, orientují se na internetu i na sociálních sítích. V dnešním článku se zaměříme právě na ty seniory, kteří nerezignovali na život a namísto vzpomínání na staré dobré časy si snaží své stáří co nejvíce zpříjemnit.  


Proč jsou někteří senioři aktivní a jiní ne?

Aktivní životní styl je předpokladem kvalitního stárnutí, a to ve všech ohledech. To, jak jste dokázali trávit volný čas v mládí se velmi odrazí na vašem přístupu ke stáří. Jestliže jste žili stereotypním životem, po příchodu z práce jste si sedli k televizi a neměli žádné jiné zájmy, budete tento vzorec opakovat až do konce svého bytí. Často také slýchám ve svém okolí větu „na koníčky budu mít dost času v důchodu“ – ano, času bude spousta, ale věřte, že pokud jste si jej neudělali v produktivním věku, v důchodovém to nedoženete.

 Z pohledu psychologů jsou v důchodu aktivní spíše ti, kteří měli pozitivní vzor v rodičích. Děti, jak známo přejímají vzorce chování svých rodičů, učí se od nich. Pokud tedy rodiče vedou dítě k různým volnočasovým aktivitám a k tomu jim dávají příklad i svým vlastním přístupem (dokáží si udělat čas na sport, kulturu, procházku…) je nasnadě, že v dospělosti budou mít jejich děti sklony vyplňovat volné chvíle nějakou smysluplnou činností namísto lenošení na gauči.


Důsledky pasivního přístupu ke stáří

Jestliže patříte k těm, kteří v důchodu zanevřeli na aktivní životní styl, nedbáte na zdravou výživu, pravidelnou tělesnou aktivitu apod. odrazí se to na vaší fyzické i psychické pohodě. Podle dostupných statistik čelí pasivní důchodci většímu riziku vzniku různých onemocnění, finanční nejistotě, depresím, úzkostem. Mnohdy se neumí vyrovnat s novou životní situací, izolují se od okolního světa, stávají se zatrpklými vůči ostatním.


Jak na aktivní stáří?

Odchodem do důchodu život nekončí, naopak je potřeba se na tuto životní etapu podívat z jiného úhlu – otevírají se vám nové možnosti, budete mít více volného času na své zájmy apod. Zde je několik rad, jak si můžete stáří zpříjemnit.


1. Vzdělávejte se. Dnešní doba nabízí mnoho možností, jak si rozšířit vzdělání i ve stáří, ať už mluvíme o různých univerzitách třetího věku, vzdělávacích kurzech pro seniory aj.

2. Plánujte si čas. Pořiďte si diář a naplánujte si možné aktivity tak, abyste co nejvíce vyplnili svůj volný čas. Samozřejmě s ohledem na vaše zdraví, nic se nemá přehánět.

3. Pomáhejte. Vaše dlouholeté zkušenosti jsou pro mnohé k nezaplacení. Můžete doučovat, pomáhat jiným seniorům, kteří jsou odkázáni na druhé, věnujte se dobrovolnictví, pohlídejte vnoučata…

4. Pohybem ke zdraví. S ohledem na vaše fyzické možnosti sportujte, jezděte na kole, choďte na procházky…

5. Buďte společenští. Existují různé spolky a sdružení pro seniory, nevyhýbejte se jim. Mimo jiné je to způsob, jak se seznámit s novými lidmi a najít člověka, který bude vaše nadšení pro aktivně trávené stáří sdílet.

6. Cestujte. Cestovní kanceláře nabízejí velké množství zájezdů šitých na míru potřebám seniorů, které nezruinují váš domácí rozpočet. Pokud netíhnete k zahraničnímu cestování, můžete prozkoumávat zajímavá místa v ČR apod.

7. Připravte se včas. Na stáří je potřeba se připravit s předstihem, a to nejen po finanční stránce. Např. při rekonstrukci bytu nechte namontovat madla k vaně, zvolte kvalitní podlahu bez koberců, o které byste později zakopávali…

8. Trénujte mysl. Mozek potřebuje neustále podněty k tomu, aby co nejdéle fungoval tak, jak má. Paměť a bystrou mysl můžete posílit luštěním křížovek, čtením, hraním logických her…


Pokud nejste schopni si stáří užívat i když byste sebevíc chtěli, uzavíráte se před světem, trpíte depresemi, úzkostmi či jinými psychickými problémy, je vhodné vyhledat pomoc odborníka. Psycholog zapátrá po příčinách vašich problémů a navrhne nejvhodnější způsob, jak se s nimi vypořádat.   

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyJak vypadá konzultace s psychologem?

Jak vypadá konzultace s psychologem?

Čeká vás vaše první konzultace u psychologa? Nebo s návštěvou zatím ještě váháte? Nejste rozhodně sami. Mnozí si návštěvou psychologa nejsou moc jistí, hlavně proto, že nevědí, co vlastně mají čekat. Lidé si často představují starého šedivého pána, který je usadí na kožený gauč a klidným hlasem vás bude nabádat, abyste sledovali jeho prst, zatímco se vám bude chtít čím dál více spát… Ano, takhle občas konzultaci s psychologem v...

Pokračovat ve čtení

MALL Pay: Konzultace s psychologem ihned, platba do 14 dní

MALL Pay: Konzultace s psychologem ihned, platba do 14 dní

Jsou situace, které nesnesou odkladu. Najednou stojíte před těžkým životním rozhodnutím, řešíte akutní krizi, potřebujete a chcete si o všem promluvit s odborníkem – psychologem. Jenže…Poradnu si sice najdete, ale ty čekací lhůty na volný termín jsou pro vás nereálné. Řešení by bylo, soukromá poradna, kde sice nebudete muset čekat až tak dlouho, ale zase si za konzultaci zaplatíte. Na účtu však nemáte dost. Co s tím? V naší online ps...

Pokračovat ve čtení

Jak najít českého psychologa v USA?

Jak najít českého psychologa v USA?

USA - státy, které lákají nejednoho Čecha. Už po celá staletí zanechávají Češi ve Spojených státech svou nesmazatelnou stopu. Ať už jsou to objevitelé, turisté, nebo uprchlíci, kteří se vzepřeli soudobému režimu. Významní umělci, vědci, sportovci… Amerika je navýsost rozmanitá. Na své si přijdou milovníci přírody, které okouzlí národní parky jako Yellowstone ve státě Wyoming, Grand Canyon na západě USA, Yosemitský Národní Park v Kaliforni...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video