HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

http://blog.mojra.cz/post/206

U plných stolů krutým hladem zmírám, u žhnoucích kamen zabíjí mne mráz… Můj úsměv rybníček je slzavý a slzy zas tak veselé… Mou jistotou je nestálost a zmatek, jasno mi vchází z temných nočních chvil… A to, co miluji, jsem dávno zardousil… A přece tolik naděje mám v duši, štěstíčko na mne přímo dotírá… (F. Villon – Tulákova balada)

 

V úvodu jsme použili úryvek z díla francouzského básníka F. Villona, ve kterém je naprosto přesně vystižena nálada člověka s hraniční poruchou osobnosti. Střídání světlých a temných období, impulzivní chování, sebepoškozování… To je jen málo z obrovského množství symptomů, které tuto poruchu provází. Dá se s ní žít? Jde vyléčit? Nejen tyto otázky se pokusíme zodpovědět v dnešním článku.


Buď vše, nebo nic!


V jedné chvíli vás milují, v druhé nenávidí. Smích střídá hněv a pláč. V lidech vidí buď absolutní dobro, nebo zlo. Působí divně, možná i trochu děsivě, protože nikdy nevíte, co od nich můžete čekat… I tak bychom mohli popsat člověka s hraniční poruchou osobnosti.


Hraniční porucha osobnosti se vyznačuje dramatickým a nevyrovnaným chováním. Vzniká většinou již v dětství, v souvislosti s citovým strádáním v rodině, nebo nějakým traumatizujícím zážitkem. Osoby s touto poruchou nejsou schopny vytvořit si své vlastní, bytostné já, nerozumí druhým ani sami sobě.


A tak si vytváří určité alter ego, které jim má pomoci obstát ve světě. Jenže ani toto falešné já jim život s hraniční poruchou neusnadní. Nejsou totiž schopni vidět svět barevně, ale pouze bíle, nebo černě. Buď jste hodní a milují vás, nebo zlí a v tom případě vás nenávidí. Buď si jejich lásku zasloužíte, nebo vámi pohrdají. Buď vše, nebo nic. A i vše se dokáže lusknutím prstu změnit v nic. Je to opravdu velmi komplikovaná porucha.


Hraniční porucha nebo jen „špatné“ dny?


Diagnostika hraniční poruchy je obtížná. Každý z nás prožije chvíle emoční nestability, jsme náladoví a reagujeme na určité situace přehnaně. To ještě neznamená, že trpíme hraniční poruchou osobnosti. Celý proces diagnostiky je pak o to více ztížen tím, že se k hraniční poruše často přidruží další problémy – deprese, úzkost, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování… Je opravdu důležité, aby psycholog/psychiatr zapátral do hloubky, co za těmito projevy stojí.


Hraniční porucha nejsou totiž jen špatné dny, které vás trápí několikrát do roka. Je to dlouhodobý a opakující se stav s typickými symptomy:


- emoční labilita, náladovost, optimismus střídá pesimismus
- strach z opuštění
- problémy s navazováním vztahů a jejich udržením
- chronické pocity prázdnoty, sebevědomí střídá pohrdání
- nestabilní chování a myšlení
- impulzivnost střídají záchvaty pomalosti
- pocity zoufalství, zmatku, ztracenosti
- derealizace, depersonalizace
- přechodné halucinace, paranoia
- časté myšlenky na sebevraždu, sklony k sebepoškozování
- porucha vnímání sebe sama

  •     Věděli jste, že…?

  • Hraniční poruchou osobnosti trpí častěji ženy než muži. A to v souvislosti se zneužíváním v dětství, zanedbáváním nebo týráním rodiči.
  • Sebepoškozování je nejtypičtějším projevem hraničí poruchy osobnosti. Ani ne tak v důsledku toho, že by v ubližování sama sobě měly osoby s touto poruchou „zálibu“, ale často si tak chtějí určitým způsobem vynutit lásku a péči okolí.
  • V období dospívání jsou časté experimenty s drogami a jinými návykovými látkami, jakožto forma sebepoškozování.
  • Někdy se může hraniční porucha osobnosti projevovat častým střídáním sexuálních partnerů a tíhnutím k divokému sexu a různým sexuálním praktikám.
  • V souvislosti s nejasným nazíráním na sebe sama se dostavuje také tápání, co se sexuální orientace týče.
  • Podle některých studií se symptomy poruchy stabilizují kolem 50. roku života.

 
Léčba hraniční poruchy osobnosti


Terapie v případě této poruchy je obzvlášť náročná, a to nejen pro klienta, ale i pro psychologa/psychiatra. Je založena na neustálém posouvání a překračování osobních hranic, což není vůbec jednoduché.


Často se při léčbě volí psychoanalýze a dialektická behaviorální terapie. Samozřejmě je léčba doplněna léky – antipsychotika, anxiolytika, antidepresiva.


Důležitou roli zde sehrává také podpora a pomoc okolí. V lehčích případech lze terapii zvládnout ambulantně, u těžších je pak nutná hospitalizace na psychiatrickém oddělení.

 V případě, kdy pojmete podezření, že se potýkáte s hraniční poruchou osobnosti neváhejte, a co nejdříve vyhledejte pomoc psychiatra a psychologa. Chronické deprese a úzkosti, které tuto poruchu provázejí spolu se sklony k sebepoškozování mohou mít fatální důsledky. 
Právě jste četli článek:  HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyTypologie osobnosti: Co je to TEMPERAMENT?

Typologie osobnosti: Co je to TEMPERAMENT?

Házet všechny lidi do jednoho pytle nemůžeme už jen kvůli jejich vrozenému temperamentu. Jeden je jako oheň, druhý klidný. Přesto máme tendenci neustále srovnávat už od dětství, u živějšího dítěte hledáme poruchy chování, u klidnějšího a samotářského se bojíme autismu atd. A přitom nejde (většinou) o žádnou psychickou nemoc, ale pouze o typické rysy jejich temperamentu. Co je to temperament? Definice popisuje temperament jako souhrn charakteristickýc...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Návštěva psychologické poradny je opředena mnoha otazníky. Můžete se dívat na milion filmů s tímto motivem, ale z nich si neodnesete nic víc než nejasný obrázek toho, že se někde v ordinaci natáhnete na pohodlné sofa a psycholog nad vámi bude čnít jako bůh pomsty, který se vyžívá v tom, že může ukázat svou nadřazenost. Tak to opravdu není. Psycholog není soudce ani bůh. Je to rádce a posluchač. Psycholog není opravářMáte problém ...

Pokračovat ve čtení

(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

Vybudovat fungující dlouhodobý vztah je náročné. Nejenže budete muset přistoupit k mnoha kompromisům, ale i při sebevětší snaze se vám hádky nevyhnou. Záleží jen na vás, jak s partnerem celou situaci vyřešíte. Jenže někdy se můžete snažit sebevíc a problémy vám jednoduše přerostou přes hlavu a vy máte pocit, že už to sami nezvládnete. A tak začnete uvažovat o návštěvě manželské poradny. Jenže je tu hned několik překážek, které vá...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video