HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

http://blog.mojra.cz/post/206

U plných stolů krutým hladem zmírám, u žhnoucích kamen zabíjí mne mráz… Můj úsměv rybníček je slzavý a slzy zas tak veselé… Mou jistotou je nestálost a zmatek, jasno mi vchází z temných nočních chvil… A to, co miluji, jsem dávno zardousil… A přece tolik naděje mám v duši, štěstíčko na mne přímo dotírá… (F. Villon – Tulákova balada)

 

V úvodu jsme použili úryvek z díla francouzského básníka F. Villona, ve kterém je naprosto přesně vystižena nálada člověka s hraniční poruchou osobnosti. Střídání světlých a temných období, impulzivní chování, sebepoškozování… To je jen málo z obrovského množství symptomů, které tuto poruchu provází. Dá se s ní žít? Jde vyléčit? Nejen tyto otázky se pokusíme zodpovědět v dnešním článku.


Buď vše, nebo nic!


V jedné chvíli vás milují, v druhé nenávidí. Smích střídá hněv a pláč. V lidech vidí buď absolutní dobro, nebo zlo. Působí divně, možná i trochu děsivě, protože nikdy nevíte, co od nich můžete čekat… I tak bychom mohli popsat člověka s hraniční poruchou osobnosti.


Hraniční porucha osobnosti se vyznačuje dramatickým a nevyrovnaným chováním. Vzniká většinou již v dětství, v souvislosti s citovým strádáním v rodině, nebo nějakým traumatizujícím zážitkem. Osoby s touto poruchou nejsou schopny vytvořit si své vlastní, bytostné já, nerozumí druhým ani sami sobě.


A tak si vytváří určité alter ego, které jim má pomoci obstát ve světě. Jenže ani toto falešné já jim život s hraniční poruchou neusnadní. Nejsou totiž schopni vidět svět barevně, ale pouze bíle, nebo černě. Buď jste hodní a milují vás, nebo zlí a v tom případě vás nenávidí. Buď si jejich lásku zasloužíte, nebo vámi pohrdají. Buď vše, nebo nic. A i vše se dokáže lusknutím prstu změnit v nic. Je to opravdu velmi komplikovaná porucha.


Hraniční porucha nebo jen „špatné“ dny?


Diagnostika hraniční poruchy je obtížná. Každý z nás prožije chvíle emoční nestability, jsme náladoví a reagujeme na určité situace přehnaně. To ještě neznamená, že trpíme hraniční poruchou osobnosti. Celý proces diagnostiky je pak o to více ztížen tím, že se k hraniční poruše často přidruží další problémy – deprese, úzkost, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování… Je opravdu důležité, aby psycholog/psychiatr zapátral do hloubky, co za těmito projevy stojí.


Hraniční porucha nejsou totiž jen špatné dny, které vás trápí několikrát do roka. Je to dlouhodobý a opakující se stav s typickými symptomy:


- emoční labilita, náladovost, optimismus střídá pesimismus
- strach z opuštění
- problémy s navazováním vztahů a jejich udržením
- chronické pocity prázdnoty, sebevědomí střídá pohrdání
- nestabilní chování a myšlení
- impulzivnost střídají záchvaty pomalosti
- pocity zoufalství, zmatku, ztracenosti
- derealizace, depersonalizace
- přechodné halucinace, paranoia
- časté myšlenky na sebevraždu, sklony k sebepoškozování
- porucha vnímání sebe sama

  •     Věděli jste, že…?

  • Hraniční poruchou osobnosti trpí častěji ženy než muži. A to v souvislosti se zneužíváním v dětství, zanedbáváním nebo týráním rodiči.
  • Sebepoškozování je nejtypičtějším projevem hraničí poruchy osobnosti. Ani ne tak v důsledku toho, že by v ubližování sama sobě měly osoby s touto poruchou „zálibu“, ale často si tak chtějí určitým způsobem vynutit lásku a péči okolí.
  • V období dospívání jsou časté experimenty s drogami a jinými návykovými látkami, jakožto forma sebepoškozování.
  • Někdy se může hraniční porucha osobnosti projevovat častým střídáním sexuálních partnerů a tíhnutím k divokému sexu a různým sexuálním praktikám.
  • V souvislosti s nejasným nazíráním na sebe sama se dostavuje také tápání, co se sexuální orientace týče.
  • Podle některých studií se symptomy poruchy stabilizují kolem 50. roku života.

 
Léčba hraniční poruchy osobnosti


Terapie v případě této poruchy je obzvlášť náročná, a to nejen pro klienta, ale i pro psychologa/psychiatra. Je založena na neustálém posouvání a překračování osobních hranic, což není vůbec jednoduché.


Často se při léčbě volí psychoanalýze a dialektická behaviorální terapie. Samozřejmě je léčba doplněna léky – antipsychotika, anxiolytika, antidepresiva.


Důležitou roli zde sehrává také podpora a pomoc okolí. V lehčích případech lze terapii zvládnout ambulantně, u těžších je pak nutná hospitalizace na psychiatrickém oddělení.

 V případě, kdy pojmete podezření, že se potýkáte s hraniční poruchou osobnosti neváhejte, a co nejdříve vyhledejte pomoc psychiatra a psychologa. Chronické deprese a úzkosti, které tuto poruchu provázejí spolu se sklony k sebepoškozování mohou mít fatální důsledky. 
Právě jste četli článek:  HRANIČNÍ PORUCHA OSOBNOSTI: Když se láska mění v nenávist mrknutím oka

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyJak vypadá konzultace s psychologem?

Jak vypadá konzultace s psychologem?

Čeká vás vaše první konzultace u psychologa? Nebo s návštěvou zatím ještě váháte? Nejste rozhodně sami. Mnozí si návštěvou psychologa nejsou moc jistí, hlavně proto, že nevědí, co vlastně mají čekat. Lidé si často představují starého šedivého pána, který je usadí na kožený gauč a klidným hlasem vás bude nabádat, abyste sledovali jeho prst, zatímco se vám bude chtít čím dál více spát… Ano, takhle občas konzultaci s psychologem v...

Pokračovat ve čtení

JÁ v hlavní roli: Proč je sebeláska důležitá?

JÁ v hlavní roli: Proč je sebeláska důležitá?

Máte se rádi? Jste sami se sebou spokojení? Mnoho lidí na tuto otázku odpovídá negativně, případně řeknou: Mám se docela rád/a, ale… Pro dnešní dobu je typické, že klade na každého z nás obrovské nároky. Jak máme vypadat, co máme říkat. Někteří tak celý život investuje všechnu svou energii do toho, aby neustále plnili očekávání svého okolí a zapomínají přitom na tu nejdůležitější osobu: NA SEBE.Mnoho lidí má problém najít cestu k&n...

Pokračovat ve čtení

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Zasaď strom, postav dům… Jak psychicky zvládnout dobu stavitelskou?

Stavba nebo rekonstrukce domu je obrovským náporem na psychiku. Musíte se vyrovnat se spoustou papírování, zařizování a schvalování. Jakkoli růžově jste si vše plánovali, nic nakonec nepůjde jako po drátkách. Projekty, povolení, výběr stavební firmy, realizace stavby… Vše chce svůj čas, a hlavně dostatek financí. Nejednou si řeknete, že byste se na vše nejraději vykašlali, že jste se do toho raději vůbec neměli pouštět. Ale už jste investovali nem...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video