Co je to krizová intervence

http://blog.mojra.cz/post/9

Pojem krize můžeme chápat jako subjektivně ohrožující situaci mající dynamický náboj a potenciál změny. Každý člověk vnímá krizi jinak, pro někoho to může být tragická událost např. úmrtí blízké osoby, pro jiného je krizí, že zapomněl při odjezdu do práce zamknout dveře od bytu. Všeobecně ovšem platí, že na začátku krize si uvědomujeme, že je něco špatně.    


Podstatné pak je, jakým způsobem se dokážeme se situací vyrovnat, zda se nám nenabaluje jeden problém na druhý a zda takovou situaci zvládneme sami, nebo s pomocí rodiny, přátel, či odborníků. Krize má určité vývojové fáze, během nichž se člověk snaží najít prostředky, které by mu pomohly se s danou situací vyrovnat.


Pokud však nenajdeme uspokojivé řešení, může to znamenat upadnutí do beznaděje, deprese, často se objevují myšlenky na smrt, sebevraždu.


Co je to krizová intervence? 


Krizová intervence je technikou pro zvládnutí krize, se kterou se nedokážete vyrovnat svépomocí. Jedná se o odborný zásah do určitého procesu (krize), jehož účelem je tento proces ovlivnit, změnit. Člověk má přirozenou schopnost hledat sám cesty z krize, pokud však žádné řešení nenajde, je namístě obrátit se na profesionála.


Krizoví interventi mohou pomoci zejména v těchto situacích:

 •  smrt v rodině
 •  traumatické události
 • tragické autonehody
 • nepříznivý zdravotní stav
 • ztráta zaměstnání
 • bolestivý rozchod, rozvod
 • neočekávaný konfliktJak probíhá krizová intervence? 

 1. Naslouchání –  psycholog si vyslechne váš příběh, zajímá se o vaše pocity a jak danou krizi prožíváte, klade otázky, aby si vytvořil komplexní obraz situace.

 2. Zrcadlení – psycholog se snaží vžít do situace klienta, aby mohl lépe pochopit jeho jednání, prožívání, a tak si udržel vzájemný kontakt a důvěru.

 3. Parafráze – vše, co se psycholog dozví od klienta, převypráví svými slovy. Účelem je poukázat na možnosti, kterých si klient sám nevšiml, shrnout celou situaci.

 4. Kotvení – lidskou přirozeností je spoléhat se na jednu informaci (kotvu) a od té se pak odvíjet v dalším rozhodování. Psycholog vám pomůže nejlepší „kotvu“ najít a využít ji jak nejlépe to jde.

 5. Zhodnocení a návrh řešení


 
Cílem krizové intervence je pomoci zvládnout klientovi tíživou situaci nejlépe hned po prvním sezení.
Mnohdy stačí, že má klient možnost se otevřeně vypovídat, jindy je potřeba rozebrat problém více do hloubky. Každý člověk je jiný, proto je pro naše psychology důležitý individuální přístup ke klientovi.
Právě jste četli článek:  Co je to krizová intervence

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyPartner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

Ve vztahu s... MANIPULÁTOREM

Ve vztahu s... MANIPULÁTOREM

Jste jen loutkou ve vlastním životě?V dnešním článku se zaměříme na jeden z mnoha problémů, který vás může ve vztahu potkat. Tím problémem je manipulace. Týkat se to může vlastně jakéhokoli vztahu, ať už se jedná o rodiče a děti, sourozence, kamarády nebo partnery. My se dnes blíže zaměříme právě na vztahy partnerské, ale to, co zde zazní, můžete snadno přenést i na další vztahy ve vašem životě.Tohle se mě netýká! Nebo snad ano!?J...

Pokračovat ve čtení

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Psycholog: Kdy a proč vyhledat jeho pomoc?

Pryč s předsudky! Teď už je opravdu čas říct si o pomoc Existuje bohužel mnoho předsudků, které lidem brání v návštěvě psychologa. Mezi ty nejznámější jistě patří rozšířené přesvědčení, že každý, kdo se svěří do péče psychologa, je blázen. To je naprostý nesmysl. I zdravý člověk se může někdy potýkat s problémem, který není schopen zvládnout svépomocí.  A v dnešní náročné době to není nic ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video